Zahrada

Ani v zimě nemusí zahrada zůstat bez květů: Víme, kterými rostlinami ji probarvit

Od   | 

Přijde vám zahrada během zimy nudná a bez života? V zahradnictví najdete ale i takové keře, které mohou vykvést během zimy, a rozveselit tak dlouhé, pochmurné dny. Uvidíte, že zahradě dodají šmrnc. Které to jsou?

Vilín

Vilín patří mezi rostliny, které na zahradě v zimě vykvetou jako první a nádherně voní. Vybrat si můžete z barvy květů, jako je žlutá, oranžová, hnědá nebo sytě vínová. Během roku se poté rozroste do velmi pěkného keře, připomínajícího na první pohled lísku. Vilín ocení především kyprou a dobře propustnou půdu, která obsahuje dostatek humusu. Je však také velmi důležité, aby půda byla kyselá.

Náročný je ovšem na světlo, protože se mu nejlépe daří na přímém sluníčku. Pokud mu toto dopřát nemůžete zasaďte ho alespoň do polostínu. Pokud totiž vilín vysadíte do stínu, nemusíte se dočkat květů v zimě, ani pěkně barevných listů na podzim.

Masoplodka

Masoplodka, nebo také Sarcococca patří mezi stálezelené keře, které kvetou v průběhu zimy a příjemně voní. Přestože mezi lidmi není příliš rozšířen, na zahradě vypadá opravdu pěkně. Ke správnému růstu potřebuje mírně vlhkou půdu, která obsahuje hodně živin. Může být buď neutrální, nebo lehce vápenitá. Ocení hnojení v průběhu roku. Ideální je ji pěstovat jako přenosnou rostlinu, kterou můžete kdykoliv přemístit. Důležité je pro ni zejména dostatek světla. 

Abéliovník dvouřadý

Abéliovník dvouřadý začíná vykvétat začátkem března růžovými nebo bílými květy, které nádherně voní po mandlích. Pro svou nenáročnost je ideální pro začátečníky. Abéliovník ocení spíše slunné místo, ale nebude mu vadit ani polostín. Ideální je pro něj dobře propustná vlhká půda. Jediné, na co je poměrně náchylný, je vítr, před kterým je nutné ho chránit. 

Abélivoník kvete nádhernými růžovými nebo bílými květy. Zdroj: Pixabay

Lískovníček

Lískovníček nemá s lískou nic společného, proto se netěšte na žádné oříšky. Kvete drobnými žlutými květy s příjemnou vůní ještě před začátkem jara a přes zimu je ideální spodní část keře přikrýt kůrou, či chvojím aby nezmrzl. Pro správný růst ocení spíše kyselou půdu a slunné nebo polostinné místo. Je však nutné keř chránit před slunečními paprsky a větrem. 

Lískovníček si lze splést s lískou, ale nemají nic společného. Zdroj: Pixabay

Jasmín nahokvětý

Tento keř kvete žlutými květy podle toho, jaké je zima, ale jeho kvetení lze očekávat od začátku listopadu do začátku března. Na první pohled sice připomíná zlatý déšť, nicméně s ním nemá nic společného. Jasmín nahokvětý ocení dostatek slunečního svitu, který mu napomáhá k nádhernému kvetení. Preferuje spíše jílovitou nebo písčitou půdu, která je kyselá. Hodí se také do míst, kde není příliš dobré ovzduší. 

Jasmín nahokvětý připomíná vzhledově zlatý déšť, ale kvete mnohem dříve. Zdroj: Pixabay

Čemeřice

Od ledna do konce května lze očekávat také kvetení čemeřice, jejíž květy mohou být zelené, žluté, bílé, fialové nebo růžové. Jakmile se během zimy jen trochu oteplí, rostlina začne okamžitě kvést. Pokud se naopak zase ochladí, květ se zavine a po oteplení se opět otevře. Ideální stanoviště pro čemeřici je polostín nebo stín. Rozhodně ji neumísťujte na přímé sluníčko. Ocení zejména hlinitou a vlhkou půdu, která je dobře propustná. Nikdy ji nekombinujte třeba s azalkami nebo rododendrony. Jakmile rostlina vykvete, potřebuje pravidelné zalévání, ale jedině v případě, že nemrzne. 

Čemeřici je potřeba při kvetení dopřát zálivku. Zdroj: Pixabay

Dřín jedlý

Dřín jedlý patří mezi stromky, které na zahradě vykvétají jako první a rozveselí nás díky svým žlutým květům. Zasadit ho můžeme teoreticky do jakékoliv půdy, která by však měla být vlhká a bohatá na živiny. Ocení také slunné stanoviště s přímým slunečním svitem. Na podzim se vám odvděčí zdravými, sladkými plody.  

Dřín kvete žlutými květy a na podzim nabídne jedlé plody. Zdroj: Pixabay

 

Fotogalerie:

 

Nechybí vám na zahradě nezámrzný ventil?


You must be logged in to post a comment Login