Ložnice

Jak na zelenou ložnici aneb usínejte v zelené oáze a dejte odpočinout i mysli

Od   | 

Zelená barva má relaxační účinky. Už jen při pohledu na ni se cítíme příjemně, a tak není divu, že patří k vyhledávaným barvám do ložnice. A zejména v pošmourných dnech se nám v takto zbarvené oáze klidu bude lépe vstávat. Ovšem pozor! I zelená má mnoho odstínů, je proto důležité vybrat ten správný. A to včetně doplňkových barev.

Do ložnice se rozhodně hodí jemnější a pro oko příjemné tóny. Křiklavé odstíny by mohly mít opačný účinek, než je původně zamýšleno – tedy odpočinek. Nejste-li si jisti,jakou barvu zvolit k vaší zelené, pak se řiďte barevným spektrem. Obecně platí, že souladu docílíte, zvolíte-li k primární barvě sousedící.  Získáte tím tón v tónu, což je velmi příjemná kombinace. Kontrastu docílíte, zvolíte-li barvu protilehlou v barevném spektru. Harmonického interiéru docílíte vytvořením rovnostranného trojúhelníku, jehož jeden cíp bude ve vámi zvoleném zeleném odstínu.

Barevné spektrum

Barevné spektrum

Zelenou ložnici máme. Jak ji však vyladit? 

Pokud jsou základem ložnice zelené stěny, s doplňky ve stejné barvě to už moc nepřehánějte. Bohatě postačí květina, či zelenkavý dekorační polštář. Spíše se zaměřte na nábytek, dekoraci, či podlahu. I zelená barva se dá dobře kombinovat, ale musíte zde dávat větší pozor na to, jaké barvy zvolíte a jak budou dohromady ladit. Volit tedy k ní můžete ještě dvě barvy, ovšem za předpokladu, že všechny barvy budou vytvářet příjemnou atmosféru. 

K zelené barvě volte maximálně další dvě barvy. Dohromady musí ovšem vytvářet harmonický celek. Zdroj: Ikea

Trefa do dřeva!

K příjemně zelenkavé barvě se skvěle hodí dřevěný nábytek, v kombinaci s krémovými a bílými doplňky, jako jsou polštáře, povlečení, lampy, obrazy i závěsy. Zajímavě bude vypadat i béžová tapeta na jedné zdi, která místnost prosvětlí. Zvolíte-li k zelené zdi světlou, dřevěnou podlahu, pak máte vyhráno. Dřevo k zelené barvě zkrátka patří a vypadá dokonale a přirozeně. 

K zelené barvě se hodí jakýkoliv odstín dřeva. Výsledek navodí přírodní atmosféru. Zdroj: Modo

Pozor na šedou

V současné době vládne interiérům šedá barva. Pokud ji i vy chcete začlenit do zelené ložnice, vybírejte teplé odstíny, jako například hráškově zelenou nebo pastelovou. Šedá barva v kombinaci s tmavě zelenou bude hodně tmavá, proto tuto kombinaci volte do velké místnosti s dostatkem denního světla. Menším prostorám bude slušet svěží jarně zelený odstín. Kromě bílé ho můžete doplnit barvami jara, jako je žlutá a oranžová.  

Toužíte-li po zelenošedé kombinaci, zvolte i světlé doplňky, které místnost prosvětlí. Zdroj: Pixabay

Nebojte se růžové!

Že bude ložnice vypadat jako cukrárna? Kdepak! Růžová barva je skvělým kontrastem k zelené barvě, ale za předpokladu, že zvolíte světlé pastelové odstíny. Výsledek působí jemně a příjemně. Doplňkovými barvami může být bílá, světle šedá nebo dokonce zlatá. Ta by se měla objevovat v detailech, jako jsou svícny, rámeček obrázku nebo vázičky.

Růžové povlečení je skvělou volbou k zeleným stěnám. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login