Koupelny

Zařizujeme koupelnu: Poradíme vám, jak vybrat správnou vanu

Od   | 

Rozhodli jste se, že si do koupelny pořídíte vanu? Pak byste měli výběru vhodného modelu věnovat dostatečnou pozornost. Zamyslete se, jak velký prostor máte k dispozici, kdo bude vanu používat. A v jaké cenové relaci se chcete pohybovat. Odpovědi nejen na tyto otázky vám výběr velmi usnadní.

Volně stojící vanu nechte vyniknout. Zdroj: Duravit

O tom, jak vybrat toaletu do vaší koupelny jsme vám již psali. Dnes se však zaměříme na výběr neméně důležitého vybavení každé koupelny, kterým je vana. Jejímu výběru je nutné věnovat dostatečnou pozornost. Nejedná se o drobnost, kterou můžete při první nespokojenosti jen tak vyměnit. Vany v domácnostech slouží často dlouhá desetiletí. I proto ji vybírejte tak, aby splnila všechna vaše kritéria.

 

Jak velkou vanu vybrat?

Kromě vašich preferencí musíte zohlednit také prostor, jenž máte k dispozici. Nejmenší vany začínají na délce 100 centimetrů. V takové vaně se posadíte, vejde se do malé koupelny, ale nelehnete si zde. Jde o řešení vhodné do techničtější koupelny, kde budete koupat psa, omývat obuv a dělat i další činnosti kromě koupání jako takového.

Pokud si chcete ve vaně pohodlně lehnout, měla by délka vany odpovídat vaší délce od ramen po paty, abyste se mohli opřít nohy o strany vany. U zbytečně velké vany se nezapřete a koupání si neužijete. Je jen na vás, zda sáhnete po vaně dlouhé 160 cm nebo 180 cm. Šíře klasické vany je většinou 70 až 75 cm, délka 160 cm. 

Ocelová smaltovaná vana má vysokou odolnost proti poškrábání. Zdroj: Kaldewei

Jaký materiál zvolit?

Podle vybraného materiálu se řídí vlastnosti jednotlivých van. I proto při výběru zvažte, co od vany požadujete.

Smaltovaná vana

Výhody:

 • Dlouhá životnost
 • Odolnost proti mechanickému poškození
 • Recyklovatelný materiál
 • Barevná a tvarová stálost

Nevýhody:

 • U atypického a rohového řešení počítejte s vyšší cenou

Cena se odvíjí především podle materiálu.
Zdroj: Hansgrohe

Vanu vybírejte podle jejího vnitřního prostoru. Při koupi se nestyďte a vlezte si do ní (oblečení).

 

Akrylátová vana

Výhody:

 • Cenově dostupná varianta i u asymetrických tvarů
 • Pestrá nabídka tvarů a velikostí
 • Snadná manipulace

Nevýhody:

 • Náchylná na poškrabání, lze však opravit
 • Pevnost

Litinová vana

Výhody:

 • Zůstává dlouho teplá voda
 • Ideální pro volně stojící vany

Nevýhody:

 • Vysoká hmotnost
 • Omezená možnost tvarování
 • Zahřívá se pomaleji

Existují modely, které působí jako “volně stojící”, ale jedna strana je u stěny. Černá je v moderní koupelně velmi vítanou barvou. Zdroj: RAVAK

Jaký tvar vany je ideální?

Volně stojící vana

Volně stojící vany jsou vhodné do prostorově větších koupelen, kde se vana stane dominantou celého prostoru. Zde nezapomeňte promyslet vhodné umístění odpadů v podlaze, dbejte také na vhodné umístění baterie, která je rovněž řešena z podlahy. Volně stojící vana by měla být dostatečně daleko od stěny, abyste zachovali dostatečný prostor pro údržbu. Proto aby vynikl její tvar, použijte ji do dostatečně velké místnosti.

Volně stojící vana potřebuje prostor a je finančně nákladná. Zdroj: Kaldewei

Obdélníková vana

Obdélníkové vany se prodávají nejčastěji – můžete je pořídit v různých velikostech, s područkami, ale i prostorem pro položení nohou. Sifon je u tohoto typu vany uprostřed nebo u nohou. Obdélníkové vany mohou mít zúženou část pro nohy, tyto modely jsou vhodné do malých místností. 

Vybírejte vanu podle vnitřního rozměru. Zdroj: Ravak

Rohová vana

Boom rohových van naštěstí ustal a nejen jejich poptávka, ale i prodej je oproti ostatním modelům upozaděn. Praxe totiž ukázala, že tento typ van sice poskytne skutečně komfortní koupel, ale vana zabírá zbytečně moc místa a spotřeba vody taky není zanedbatelná. Navíc je při mytí rohové vany nutné vlézt dovnitř, to proto, abyste dosáhli až do rohu. Její údržba tedy není zcela snadná. 

Rohové vany poskytují vysoký komfort pro relaxaci. Zdroj: Kaldewei

Asymetrická vana

Asymetrické vany jsou vhodným řešením tam, kde disponujeme malým prostorem a chceme se koupat v pohodlí. Asymetrická vana nabízí také dostatečný prostor pro sprchování. 

Takto může vypadat asymetrická vana ve vaší koupelně. Zdroj: Ravak

Naše tipy:

V případě, že budou koupelnu využívat starší osoby či děti, je vhodná akrylátová vana, do které bude možné navrtat potřebná madla a další příslušenství. Vhodné je také zvážení vanové zástěny.

V případě, že budete ve vaně koupat psa, případně si dopřávat koupele z bylinek, které mohou barvit, je vhodná smaltovaná vana, kterou snáz vyčistíte.

Pokud se vám do koupelny nevejde sprchový kout, ale nechcete přijít o pohodlnou koupel, můžete mít vanu s dvířky.  Zdroj: Duravit

Fotogalerie:

 

Na co si dát pozor při výběru sprchového koutu?

 

 


You must be logged in to post a comment Login