Koupelny

Velký průvodce výběrem toalety do vaší domácnosti

Od   | 

Zatímco v dřívějších dobách na výběr moc nebylo, v současnosti sortiment WC počítá s velkým množstvím modelů, které mají jak standardní vybavení a funkce, tak i vychytávky, které vás možná překvapí. Pokud jste ve fázi výběru nové toalety, ukážeme vám, z čeho je možné vybírat.

V současnosti si můžete vybírat ze samostatně stojících, kombinačních a závěsných toalet (klozetů). A jaký je mezi nimi rozdíl?

Samostatně stojící toaleta

Samostatně stojící klozety tvoří jednoduchá WC mísa, která je upevněna k podlaze. Součástí samostatně stojícího klozetu není splachovací nádržka.

Výhody:

 • Snadná instalace
 • Můžete použít tlakový splachovač
 • Máte přístup ke všem komponentům

Nevýhody:

 • Je nutné koupit splachovací systém a tlačítko
 • Údržba prostoru kolem toalety je složitější
 • Velikosti jsou standardizované, nemáte možnost nastavit si výšku sedátka dle svých preferencí

Samostatně stojící toaleta. Zdroj: Grohe

Kombinovaná toaleta

Kombinovaná toalety jsou nejčastěji používanými typy WC. A není divu. Konstrukce kombinované toalety počítá se splachovací nádržkou, instalace je jednoduchá – klozet upevníte k podlaze a připojíte k přívodu vody a kanalizaci.

Výhody:

 • Snadná instalace
 • Obsahuje mísu, splachovací mechanismus i nádržku na vodu
 • Poruchovost systému je nízká

Nevýhody:

 • Údržba prostoru kolem toalety je složitější
 • Velikosti jsou standardizované, není možnost nastavit si výšku sedátka dle svých preferencí

Závěsná toaleta

Závěsné toalety disponují mnoha výhodami – tou nejhlavnější je fakt, že toaleta není spojena s podlahou. Zpravidla dochází k instalaci předstěnových prvků, v nichž je nosná konstrukce pro klozet, ale i splachovací systém.

Výhody:

 • Výšku zavěšení si můžete přizpůsobit (ideální v domácnosti pro handicapované)
 • Snadný úklid prostoru kolem toalety
 • Splachování je tišší

Nevýhody:

 • Musíte koupit nosný předstěnový modul a tlačítko
 • Komplikovanější instalace
 • V případě havárie systému splachování komplikovanější oprava.

Výhodou závěsné toalety je snadná údržba kolem ní. Zdroj: Geberit

Kam toaletu umístit?

Před tím, než si vyberete konkrétní typ toalety, byste si měli ujasnit, co od nové toalety očekáváte. Jiné požadavky a možnosti budete mít v případě stavby nové koupelny, kde vás takřka nic nebude limitovat. A jiné při rekonstrukci, kdy budete muset zvážit, jestli budete upravovat stávající rozvody kanalizace a přívodu vody – nebo zda vám bude stačit nahradit starou toaletu za novější kus.

V případě, že vás prostor limituje, je možné poohlédnout se po toaletách ve zkrácené verzi. Ty vám zajistí dostatečný komfort i v menších koupelnách. U tělesně postižených osob se vám naopak bude hodit prodloužená délka klozetu.

Výška toalety

Při výběru vhodné toalety se zamyslete nad tím, kdo ji bude využívat. V případě kombinovaných a volně stojících toalet je standardizovaná výška toalety 43 cm, to ale nemusí vyhovovat každému. V případě malých dětí, starších osob, handicapovaných a vysokých osob je vhodné zvážit koupi závěsného klozetu, u kterého si můžete výšku individuálně upravit.

Některé toalety můžete v čase, díky mechanizmu, výškově korigovat. Zdroj: Tece

Nosnost toalety

Pokud je hlavním faktorem, podle něhož se rozhodujete, nosnost toalety, nemusíte se omezovat jen na volně stojící a kombinované toalety. Oba tyto typy, ale i závěsná toaleta jsou dimenzovány na zatížení v hodnotách stovek kilogramů. To znamená, že si se svojí hmotností nemusíte dělat starosti.

O nosnost toalety se bát nemusíte. Zdroj: Grohe

Odpady u toalety

Při výběru toalety musíte zvážit také druh odpadu, kterým disponují. Stojící a kombinované toalety jsou dodávány v různých provedeních napojení na odpad – ve svislém směřujícím do podlahy, šikmém, ale i vodorovném. Specialitou jsou pak klozety vybavené „vario“ odpadem, který je umístěn pod vnějším pláštěm klozetu a umí se přizpůsobit požadovanému druhu napojení. Klozety závěsné disponují zpravidla odpadem vodorovným.

Druh splachování toalety

Splachování u toalety bývá zpravidla hluboké nebo ploché – u většiny toalet bývá splachování hluboké, kde najdete přímou vodní hladinu, která pokrývá spodní stranu hradla WC mísy a sifon. Tento způsob eliminuje případný zápach.

 

Podívejte se s námi Jak na úsporu vody a které hygienické standardy by měly být už samozřejmostí? ZDE

 

Ploché splachování je u speciálních nebo zvýšených klozetů, ty najdete například ve školkách, pečovatelských domech či nemocnicích. Pro tento typ splachování je typická kaskádovitá struktura WC – v nejvyšší části najdete keramickou plošku, pod ní je vodní hladina a sifon.

Samozřejmostí je tlačítko pro duální splachování. Zdroj: TECE

Doplňky k toaletě

V současné době jsou na trhu toalety s výbavou, která velmi pomůže při intimní hygieně. Součástí může být výsuvná sprška, která omyje potřebné partie, pro dámy pak je k dispozici tzv. lady sprška. Samozřejmostí je pak několik druhů proudů. U modelů z vyšší řady nechybí osoušení, dále vyhřívané sedátko, které se navíc samo zvedne, přistoupíte-li k toaletě blíže. Nechybí podsvícení. U standardních modelů je ovládání mechanické, zvolit ale můžete i dálkové a samozřejmě i ovládání z mobilního telefonu. Pokud se vám tyto funkce zdají “zbytečné”, pak vězte, že si na ně velmi brzy zvyknete a už budete tyto typy toalet považovat za samozřejmost. A pokud se tak nestane ihned, pak v momentě, kdy budete mít pohybový handicap, se tak rozhodně stane.

Funkce lze ovládat i dálkově. Zdroj: Duravit

Oplachový okruh v toaletě už nemusí být

Pro rozvod splachované vody v míse se používá tzv. oplachový okruh – ten je umístěn po horním obvodu mísy. Díky tomu je distribuce vody rovnoměrná. Prvním druhem jsou klozety s otevřeným kruhem – zde je voda do mísy vháněna z jednoho většího otvoru, ten je často v zadní části toalety. Druhou možností je uzavřený oplachový okruh – zde jsou otvory po celém obvodu toalety. V současnosti jsou na trhu také toalety bez oplachového okruhu. U takového klozetu je voda ze zadní části toalety vháněna pod tlakem do celé mísy. Všechny části WC jsou dobře přístupné a snadněji se uklízí.

Moderní toalety mají splachování bez oplachového kruhu. To výrazně usnadňuje údržbu. Zdroj: Geberit

Materiál

Současné toalety jsou nejčastěji vyráběny ze sanitární keramiky. Většina výrobců pak toalety opatřuje speciálními povrchovými úpravami, které vylepšují jak estetické, tak i užitné vlastnosti výrobků. Nejčastěji se jedná o glazury, které zvyšují lesk, vyhlazují póry a zajišťují odolnost proti mechanickému a chemickému poškození.

Klidně můžete vše sladit. Zdroj: Grohe

Objem splachování

Většina toalet umožňuje dva druhy splachování – velké a malé. Dále je zde možnost ovládání množství vody systémem start/stop. V případě dvojčinného tlačítka se objem vody pohybuje kolem 3 a 6 litrů vody. Úspornější modely pak disponují 2 a 4 litry vody.

 

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login