Inspirace

Zařiďte si romantické bydlení ve stylu Shabby Chic. Ideální pro všechny, kdo milují vše „staré a omšelé“

Od   | 

Milujete jistou ošuntělost, pastelové barvy a romantiku? Bazary a starožitnictví jsou pro vás doslova ráj? Pak se v Shabby Chicu, se kterým přišla designérka Rachel Ashwell, rozhodně najdete.

Britská designérka přišla s tímto nápadem v osmdesátých letech. Dokázala vkusně spojit staré předměty s novými a nebála se je doplnit květinovými vzory či pruhy. Označení vzniklo vzhledem k věku nábytku, který má působit omšele, i když je relativně nový. Již před několika lety jste mohli tento trend zaznamenat v některých malých kavárnách u nás.

S Chabby Chic přišla prvně designérka Rachel Ashwell. Zdroj: Canstockphoto

Podoba s Vintage stylem

Ne náhodou vám Shabby Chic připomíná Vintage. Oba styly v podstatě označují jedno a totéž. Je to interiér s nábytkem a doplňky, které vypadají staře a opotřebovaně. Vybavení ale rozhodně nemá vypadat, jako že jste ho našli někde na smetišti. Naopak. Vypadá jako vzácné kousky, které jste zdědili a dále o ně pečujete. Rozdíl je v odstínech barev. Vintage styl má bohatší barevnou paletu. Shabby Chic osloví spíš ty, kdo mají raději světlejší interiér.

Styl Shabby Chic je velmi dobře kombinovatelný s ostatními. Nebojte se ho dát dohromady se stylem venkovským, skandinávským nebo klidně i středomořským.

Patinovaný nábytek je základ

Styl Shabby Chic se vyznačuje bílým až krémovým nábytkem. Židle a pohovky bývají větších rozměrů, protože musí být hlavně pohodlné. Nebojte se kombinovat židli po babičce, stůl z bazaru i nový nábytek s tzv. patinou. Výborně vypadá oloupaný nebo popraskaný lak, zrezlý kov a odřené rohy.

Odvážní můžete být při volbě povrchových úprav, barev nebo různých epoch. Do ložnice se například hodí barevné dřevo, do obývacích pokojů zase kovy a železné materiály.

Patří sem i kožešiny. Zdroj: Canstockphoto

Zaměřte se na textilie a čalounění

Stejně jako nábytek samotný, také čalounění by mělo vypadat značně opotřebovaně, ale ne zničeně a lacině. Musí lákat k posezení. Shabby Chic fandí pomačkaným povlakům a dalším dekoračním látkám. Top jsou dekory květin, pruhy, puntíky a kára. Z látek dávejte přednost těm lněným. Pro zvýraznění můžete využít také samet, satén, bavlnu nebo hedvábí.

Nezapomeňte na dekorace

Vašemu interiéru budou slušet pastelové tóny modré, fialové a růžové zvýrazněné volány, flitry nebo krajkami. Nebojte se pořídit křišťálové lustry, vázy, svícny. Hodí se různé obrazy a obrázky s dřevěnými nebo kovovými rámy. Vybírejte takové náměty, které perfektně zapadnou do celého konceptu vašeho domu – výjevy z přírody, z města, černobílé fotografie apod. Nevšední atmosféru přinesou různé sběratelské předměty, jako jsou repliky starých lodí, historické nádobí a tak dále. Pamatujte na to, že doplňky musí působit zabydleně a romanticky, ale zároveň mohou být malinko chaotické a ležérně uspořádané.

Stačí pár doplňků a to včetně šperků. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Kam pro svítidla Shabby Chic?


You must be logged in to post a comment Login