Ložnice

Jak zařídit ložnici, aby se vám v ní pohodlně spalo?

Od   | 

Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností v bytě či domě. Trávíme v ní mnoho času, který převážně slouží hlavně ke kvalitnímu odpočinku. I proto by tento prostor měl být klidný a příjemný, aby se vám dobře spalo.

Výběr místnosti

Pokud plánujete rozvržení nového bytu, je důležité vybrat vhodnou místnost jako ložnici. Ideální je pokoj, který je v klidné části bytu. Vyhnout byste se rozhodně měli oknům do rušné ulice. Hluk totiž na kvalitě spánku rozhodně nepřidá. Rozhodně nevolte místnost orientovanou na západ, ta se totiž bude během dne neustále vyhřívat. Pro spánek je však potřeba chladnější prostředí. Proto se hodí spíše severní nebo východní strana. V případě, že máte k dispozici pouze pokoj s okny směřujícími na západ, pořiďte si kvalitní žaluzie, které se snažte přes den nechat zatažené. Díky tomu se místnosti nebude zahřívat.

Zdroj: Shutterstock

Úložný prostor

Pokud nemáte k dispozici samostatnou šatnu, je třeba zařídit dostatek úložného prostoru, kam uložíte své šaty a další věci. Pro to se skvěle hodí velké šatní skříně, případně můžete pořídit také komody.

Šatní skříně

Mezi šatními skříněmi je aktuálně na výběr z mnoha variant. Nejen že si tedy vyberete vhodné rozměry skříně, ale hlavně také její vnitřní uspořádání. To výrazně určuje, kolik věcí skříň pojme. Je dobré mít dostatek místa na ramínka, na které můžete uložit mnoho kusů oblečení. Proto by skříň měla mít hloubku alespoň 60 centimetrů. Důležité jsou samozřejmě také police pro věci, které se k zavěšení nehodí. V některých skříních můžete najít také různé šuplíky či pořadače, díky kterým budete mít vždy o svých věcech přehled.

Komody

Komody se skvěle doplňují se šatní skříní, navíc slouží jako zajímavý designový doplněk. Umístit do nich můžete i oblečení, které se do velké skříně nevešlo, ale využijete ji i na jiné věci, které není kam jinam uložit. To mohou být třeba lůžkoviny či jiné potřebnosti.

Kvalitní postel

Dominantou ložnice by vždy měla být postel. Na výběr se nabízí mnoho modelů, takže záleží jen na vás, v jakém stylu si pokoj chcete zařídit. Vhodné jsou spíše vyšší postele, které vám poskytnou komfort při každodenním vstávání. Díky tomu navíc nebudete příliš blízko zemi, kde se uchovává mnoho nečistot, které by mohly narušovat kvalitu spánku.

Rám a rošty

Tím nejběžnějším materiálem pro výrobu postelového rámu bývá dřevo. Ideální je samozřejmě masiv, u kterého oceníte jeho odolnost. Jenže pořizovací cena je vysoká. Proto jsou oblíbené rámy z lamina. Ty také dobře poslouží, a navíc můžete vybírat z velkého množství barev a provedení. Další možností jsou také kovové rámy. Rozhodně nepodceňujte ani rošty, ty vám zajistí pohodlí při spaní, a hlavně prodlouží životnost vaší matrace.

Matrace

Matraci byste měli vybírat hlavně podle váhy a polohy, ve které spíte. Základním pravidlem je, že čím větší váha, tím tvrdší matraci budete potřebovat. Pokud však spíte většinu času na boku, oceníte o něco měkčí matraci. Důležitý je také materiál matrace – latex, pěna, či matrace s pružinami. Každý z nich nabízí něco trochu jiného. Oblíbené jsou však zejména u alergiků latexové matrace, případně pěnové s povrchovou biocidní úpravou. Ty vás ochrání před nepříjemnými škůdci.

Design a doplňky

Neměli byste podceňovat ani design celé ložnice. Je totiž důležité, abyste se v této místnosti cítili dobře. Proto vybírejte své oblíbené barvy, hodí se především krémové odstíny, případně pastelové barvy. Skvělou ozdobou jsou tapety na stěnu. Důležité je také osvětlení – nepochybně totiž nestačí pouze jedno stropní svítidlo. Přidejte k tomu proto ještě lampičky nebo třeba nasvícení polic či čela postele.

U ložnice je nejdůležitější komfort. I ty nejmenší detaily totiž ovlivňují kvalitu našeho spánku. Proto si vše nejprve dobře promyslete a snažte se vybírat pouze kvalitní produkty, které vám zajistí pocit pohodlí.

 


You must be logged in to post a comment Login