Ložnice

Zaplnili jste ložnici věcmi? Zbytečně vám berou energii. Rozlučte se s tím, co nepotřebujete

Od   | 

Když žijete poněkud hektickým životem, nemáte čas řešit, co a kam ukládáte a vhodným místem pro odklad různorodých věcí se často stane právě ložnice. Tam návštěvy příliš nechodí, vy tam „jen“ spíte, tak proč to neuskladnit právě tady. Vždyť to „pak“ uklidíte. Jenže ve skutečnosti k tomu jen tak nedojde a vy po nějaké době zjistíte, že ložnice je chaotická a přeplněná. Začalo vás to už štvát? Přichází správná chvíle, abyste se zbavili všeho, co nepotřebujete.

Snídaně do postele ano, ale použité nádobí nenechávejte v ložnici. Hned odnášejte. Zdroj: Pixabay

Nádobí musí pryč

Překvapil vás nadpis? Kde by se vzalo v ložnici nějaké nádobí? Zkuste se podívat na svůj noční stolek, zda se tam nějaká sklenička, hrneček nebo talířek neukrývá. Máte večer žízeň, donesete si skleničku s vodou k posteli. Ráno vám partner udělal snídani do postele, ale talířky už nikdo neodnesl. A takto se postupně ledaco hromadí a zbytečně vás to ruší při odpočinku. Snažte se všechno okamžitě odnášet a když to není nutné, do ložnice nic takového nenoste.

LED do ložnice patří

Oblečení všude, jen ne ve skříni

Oblečení na posteli, židlích, zkrátka všude jinde než ve skříni. Když přijdete unavení z práce a všude leží nejrůznější kousky, do toho možná i koš s vypraným prádlem, moc se vám nechce ještě něco skládat. Tak zkrátka přihodíte další kousek na hromadu a jdete si lehnout. Zní vám to povědomě? Pokud vás to trápí, zkuste využít němého sluhu, stojan na oblečení nebo klidně obyčejný věšák, kam nošené kousky pověsíte. Špinavé prádlo odnášejte ihned do koše s prádlem a vyhněte se používání opěradla židle, pelesti apod.

Oblečení má drtivá z nás mnohem více než potřebuje. Dělejte si pravidelně inventuru skříně, projděte každý kousek a promyslete, zda ho opravdu nosíte a dělá vám stále ještě radost. Jestli jste ho rok nevytáhli a ani vás to nenapadlo, je na čase poslat ho o dům dál. Uvidíte, jak se vám postupně uleví.

V době nejrůznějších vychytávek a inteligentních pořadačů už nemusíte mít oblečení všude po místnosti. Zdroj: Ikea

Líčidla a šperky

Líčidla rozházená všude možně po stole, povrch umazaný od rtěnky, očních stínů nebo od zlomené tužky na oči. To je přesně ten nepořádek, který nám na klidu moc nepřidá. Pořiďte si vlastní toaletku nebo stolek se šuplíky, do kterých vložíte pořadače. Získáte efektivní prostor pro přehledné uložení všech vašich šminek. Zkuste to a uvidíte ten rozdíl. Opět si kosmetiku pravidelně projděte, vyhoďte bez milosti veškeré prošlé věci a to, co vůbec nepoužíváte, někomu darujte.

Přehledně uspořádaná líčidla, která nejsou rozházená všude po stole, dělají radost. Zdroj: Ikea

Šperky v jednom chumlu někde v šuplíku nebo na poličce také právě pěkně nevypadají a vyndat ze zamotané hromady řetízek nebo náramek, když ráno spěcháte vám na náladě moc nepřidá. Investujte do stojanu nebo skříňky na šperky, kam si je všechny úhledně zavěsíte. Ten pocit, když ráno přejedete své poklady očima a vyberete si je k nezaplacení.

Podobné stojánky slouží na odložení bižuterie

Podobné stojánky slouží na odložení bižuterie. Zdroj: Koziol

Účtenky, papíry, cenovky

Plné kapsy nejrůznějších účtenek, parkovacích bloků a cenovek z oblečení leží klidně i pod postelí. Říkáte si, že hned jak budete mít čas, tak vše protřídíte a vyhodíte. Ale ten čas stále nepřichází a papírky se množí a množí. Co kdybyste pro příště dávali takové věci na jedno místo. Vyhraďte si dostatečně velké obálky na jednotlivé dokumenty, pořiďte krabičky či organizéry. Je na vás, co se vám líbí, ale důležité je vždy vše uklízet ihned a neodkládat na „potom. Cenovky z oblečení a jiné papírky, o kterých víte, že je už nepotřebujete, okamžitě bez milosti vyhoďte.

Ložnici zařiďte nejnutnějším nábytkem. Zdroj: Casamoderna

Rámečky na fotografie a obrazy

Milujete obrazy, fotografie rodiny apod.? To je skvělé a určitě se v tomto ohledu nemusíte omezovat. Je ovšem nutné vždy vše ihned umístit na správné místo. Snadno by se totiž mohlo stát, že při vánočním úklidu objevíte zaprášený fotoportrét kdesi pod postelí nebo obraz, který jste si s takovým nadšením koupili, ale než jste se dostali k jeho zavěšení, tak už se na něm rozbilo sklo, má poškrábaný rám nebo je jinak poškozený. O tom, jak takové věci, postavené na skříňce nebo na zemi překáží, ani nemluvíme.

Obrazy patří na zeď. Nejen, že nikde nepřekáží, ale zároveň snižujete riziko jejich poškození. Zdroj: One Kindesign

Knihy do knihovny

Knihy na stolku, v posteli, na zemi…pokud už ji nečtete, naučte se vracet knížku zpět do knihovny nebo na poličku. Uvidíte, jak uklizeněji a harmoničtěji bude okamžitě místnost vypadat. Vaše podlaha a povrchy nemají být oceánem literatury. Každou přečtenou knihu si navíc zanalyzujte. Jak moc se vám líbila? Chcete si jí někdy v budoucnu znovu přečíst? Pokud ne, prodejte ji, darujte nebo odneste do veřejných venkovních knihoven, kde může udělat radost dalším lidem. Jestliže netrváte na papírové formě, můžete celý problém s knihami vyřešit jednoduše se čtečkou, kterou jednoduše uklidíte do šuplíku, když jí nebudete potřebovat.

I takto chytře můžete vyřešit knihovnu v ložnici. Zdroj: Ikea

Boty patří do botníku

Boty dává většina lidí do předsíně, kde na to má určenou skříňku či botník. Pokud máte nějaké boty v ložnici, třeba takové, které nosíte jen na ples nebo na jiné významné události, rozhodně je nenechte nikde válet po podlaze, ale pořiďte si do skříně speciální poličku na boty či malý botníček. Vhodné jsou i různé úložné vaky a koše pod postel.

Ložnice má být pohodové místo určené k odpočinku a relaxaci, což mezi hromadou věcí jde jen těžko. Jestli nikde jinde nechcete uplatňovat minimalismus, tak právě v této místnosti byste se nad tímto stylem měli rozhodně zamyslet. Uvidíte, že i když je někdy těžké zbavit se věcí, až to uděláte, nesmírně se vám uleví.

Rohu vyšperkujte výraznou lampou. Zdroj: Eglo

Fotogalerie

 

Jak v ložnici pořádně zatemnit?

 


You must be logged in to post a comment Login