Rady a tipy

Zálohy za plyn a elektřinu: Jak se vypočítají a co když výpočet neodpovídá spotřebě?

Od   | 

Plyn i elektřina jsou placeny formou měsíčních záloh. Pravidelná platba slouží k úhradě předpokládané spotřeby energií. Jak její výši vypočítat? A co když nastavené zálohy nebudou odpovídat reálné spotřebě?

Měsíční výše zálohy by měla odpovídat zhruba jedné dvanáctině ročních nákladů za plyn a elektřinu. Vycházet by se tak mělo z objemu spotřeby energie a z ceny. U prvotního nastavení je to vždy krok do neznáma.

Pokud přecházíte od jednoho dodavatele k druhému, je vhodné zůstat u stejné výše záloh, popřípadě ji mírně snížit, má-li nová energetická společnost levnější ceny. I při stěhování zohledněte měsíční náklady z vašeho původního bydlení, navíc k tomu ale pracujte také s parametry v podobě počtu osob, využití plynu či elektřiny a velikosti bytu.

A co když jdete poprvé do vlastního a poprvé je výše záloh na plyn a elektřinu zcela ve vaší režii? V takovém případě je vhodné obrátit se na zákaznickou linku vámi vybraného dodavatele energií, kde vám poradí s nastavením odpovídajících záloh, ať nemusíte energie zbytečně přeplácet a zároveň se ani obávat na konci zúčtovacího období vysokého nedoplatku.

Jak vypočítat výši záloh za plyn a elektřinu?

Na konci zúčtovacího období energetická společnost výši záloh přepočítá, v tuto dobu už vychází z konkrétních dat, a to z minulé spotřeby a z předpokládané ceny. Problém může mít dodavatel plynu u zákazníků, kteří danou komoditou vytápí domácnost. V tomto případě odhad může zkomplikovat zimní sezóna, bude-li dlouhá a studená promítne se to výrazně do nárůstu celkových nákladů. U využití plynu k vaření a k ohřevu vody, popřípadě u elektrických spotřebičů, je u odhadu možné vycházet z minulých let.

Co když výše záloh neodpovídá spotřebě?

Pokud si stanovíte zcela nesmyslnou výši záloh, zoufat nemusíte, první rok sice budete napjatě očekávat, zda přijde překvapení v podobě přeplatku či nedoplatku, avšak v dalších letech se už vaší spotřebě snadno přizpůsobíte.

Zálohy nastavené v prvním roce můžete v dalších letech změnit, a to nejen vy. Sami dodavatelé v ročním zúčtování zálohy upravují. Pokud tak platíte příliš hodně nebo naopak příliš málo, energetická společnost vám navrhne adekvátní částku.

A co když pro vás bude nová výše záloh příliš vysoká? Pak máte dvě možnosti. Zavolat na zákaznickou linku a domluvit si nižší částku, nebo srovnat ceny elektřiny a plynu a přejít k levnější konkurenci.

Za neodpovídající výši záloh vás nikdo trestat nebude, přesto není radno ji záměrně snižovat, a chtít platit co nejméně v domnění, že ušetříte. To, co nezaplatíte v průběhu roku, bude nutné doplatit na konci zúčtovacího období, dejte tak pozor, ať vám nezpůsobí vysoký nedoplatek finanční potíže.

 


You must be logged in to post a comment Login