Zahrada

Do zahrady volte přírodní herní prvky. Jsou levné a děti učarují

Od   | 

Co si budeme nalhávat, dnešní děti netráví tolik času v přírodě, jako tomu bylo dříve, a současná dětská hřiště jsou plná plastových a přehnaně barevných herních prvků. Pokud máte malé děti a chcete jim přizpůsobit vaši rodinnou zahradu a zároveň netoužíte po skluzavkách, průlezkách a trampolínách, zkuste následující přírodní herní prvky, které navíc volnou hrou rozvíjí inteligenci vašeho potomka.

Vrbové teepee, chýše nebo tunely

Uvidíte, že tohle děti okouzlí. Potřebovat budete pouze vrbové proutí – kostru nebo základ stavby sestavte z proutí o délce asi 4-5 m a tloušťce alespoň 5 cm, k ostatnímu vypletení vám postačí pruty o délce 1-2 m a tloušťce 1-2 cm. V zásadě jde o vysázení a vypletení vrbového proutí do požadovaného tvaru. Sázejte je čerstvé do hloubky přibližně 50 cm, nejlépe na jaře – do konce dubna, nebo na podzim – do konce října, na světlejší stanoviště. Poté výsadbu zamulčujte a nezapomínejte pravidelně zalévat, pruty vám krásně obrostou a vytvoří ukrýt pro děti, kde si mohou hrát. I oprava je snadná, v případě, že by vám nějaký prut uschnul, stačí jej nahradit novým a je hotovo.

Chýše z vrbového proutí pro soukromou hru dětí. Zdroj: vrbicky

Kmeny, klády a špalky

Ty můžeme pojmout zejména jako balanční herní prvky, rozvíjející motoriku pohybu. Pokud máte na zahradě svah, umístěte je právě tam, pro ulehčení lezení pak stěnu můžete opatřit lanem, kterého se děti mohou přidržovat. Jestliže takovou možnost nemáte, tak je situujte na rovný terén, zvolte odlišné rozměry nebo tvary a děti po nich budou lézt nebo mezi nimi přeskakovat. Stejně tak se dají využít na různé velikosti nařezané špalky, ty poslouží i k sezení nebo jako stoleček na vaření.

Různě poskládané klády a na odlišné velikosti nařezané špalky zajistí zábavu i zlepší balanc.

Domečky pro hmyz a budky pro ptáky

Obojí můžete zakoupit v obchodech nebo si vyrobit s dětmi doma. Například takový domeček pro hmyz si děti zvládnou vytvořit i téměř samy, postačí jim pouze dřevěná krabice, například od vína, nebo pevná  nádoba a rostlinný materiál jako jsou šišky, sláma, klacíky, stébla a podobně. Tím už stačí vybranou krabici nebo nádobu smysluplně naplnit, aby se tam obyvatelům dařilo, a umístit do zahrady. Děti poté mohou chodit kontrolovat a pozorovat různý hmyz. Budky pro ptáky je zase naučí starostlivosti, zabavte je doplňováním potravy nebo i výrobou lojových koulí.  

Hmyzí hotel z cihel zvládnou děti snadno.

Houpačky, houpadla a houpací sítě

Klasika, která neomrzí a pobaví i dospěláky. Pořízení houpacího prvku do zahrady vždy nemusí znamenat konstrukci přes čtvrt zahrady a klasické houpačky zavěšené na ní. Houpačky, houpadla i sítě zkuste připevnit ke stromům, máte-li na zahradě vzrostlé, nebo k pergole. A ještě větší radost dětem udělají houpačky vámi vyrobené, přece jen stačí prkno a lano.

Houpačky můžete zavěsit kdekoliv, kde bude prostor pro houpání. Výborně poslouží pergoly, treláže i různé jiné konstrukce.

Další tipy pro zvídavé děti

Větším i menším dětem udělá radost, když budou moct na zahradě něco zobat. Vysaďte proto maliny, ostružiny, borůvky, jahody nebo jiné drobné ovoce, které si mohou sami utrhnout. Skvělé jsou i bylinky, jež je zaujmou svou aromatickou vůní. Motýly a včelami se to bude hemžit kolem levandule, šanty, perovskie, ořechokřídlovce, komule a hvězdnice, i to zcela jistě upoutá pozornost. Zasázené rostliny můžete navíc opatřit nápaditými popiskami, větší děti se tak snadno naučí rozpoznat vícero druhů.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login