Zahrada

Zahrada potřebuje hnojivo i na podzim: Jaké vybrat?

Od   | 

Zahrada se pomalu ale jistě chystá na zimní spánek a po náročné sezónně si rozhodně zaslouží ještě před prvními mrazíky dostatek živin, které zajistíte pomocí kvalitního hnojiva. Které ale zvolit?

Po sklizni záhony zryjte a vpravte do nich vybrané hnojivo. Zdroj: Pixabay

Zkuste zelené hnojivo

Pokud máte prázdné záhony, můžete sáhnout po zeleném hnojivu, jako je řepka, hořčice nebo vojtěška. Tyto rostliny nechte vyrůst a poté je posekejte a zapravte hluboko do půdy. Pokosení těchto rostlin ale klidně může nechat až na jaro, protože v zimě zmrznou a na jaře je jednodušeji zapracujete do půdy. Takto vytvořené hnojivo zvýší kvalitu půdy a lze ho použít na každý záhon.

Dodejte vápník

Zahrady ocení také vápník, který bychom do půdy měli přidat každých 4 – 5 roků. Postupné uvolňování do půdy zajistí vápenec dolomitický, který snižuje například kyselost v půdě. Vápenec buď rovnou rozprašte po trávníku nebo aplikujte před rytím půdy.  

Potřebný draslík

Na podzim aplikujte hnojivo s vysokým obsahem draslíku. Díky němu rostliny zesílí a jsou chráněny před mrazem či plísněmi. Na podzim tak sáhněte například po draselné soli, ale také hořké soli, která zase rostlinám dodá hořčík. Naopak se na podzim vyhněte hnojivu s obsahem dusíku, který by rostlinám v tomto období mohl spíše uškodit. 

Na každém pytli s hnojivem je napsáno v jakém období ho používat. Zdroj: Mountfield

Nezapomeňte na trávník

Kromě záhonů a rostlin nezapomínejte ani na trávníky, které před zimou potřebují péči taktéž. V první řadě shrabejte listí a trávník naposledy posekejte. Poté můžete trávník provzdušnit vertikutátorem a naposledy aplikovat hnojivo. Ideální je takové, které obsahuje dostatek draslíku a zabraňuje tak plísním, které v zimě napadají trávníky.

Zdroj info: Naše zahrada, Mountfield, Abeceda zahrady

Trávu naposledy posekejte a přidejte hnojivo. Zdroj: Mountfield

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login