Inspirace

Vždy elegantní a dokonalá: Přesně taková je kuchyně ve vanilkové barvě

Od   | 

Vanilka. Jen při zmínce toho slova se mnohým z nás sbíhají sliny. Není tedy divu, že jsou vanilkové kuchyně tak oblíbené. Našli byste snad pro vanilkové odstíny lepší místo než v srdci domova, kde se připravují ty nejlahodnější laskominy?

Světle žlutá sluší i venkovskému stylu. Zdroj: Canstockphoto

Vanilková barva v kuchyni je skvělou volbou do malých i velkých místností. Lze ji míchat v různých stylech od středomořského až po tradiční či minimalistický. Jaká vlastně je ta „správná vanilková“? Často se pojí s termínem off-white, který se používá pro označení odstínů bílé, a některé z nejoblíbenějších jsou krémová, šampaňská, starožitná bílá apod. Každá z nich se liší množstvím žluté, kterou obsahuje.

Nepřehlédnutelné jídelní stoly

 

Vanilka je pozitivní barva

Podle psychologů vanilková barva uklidňuje a dodává pocit bezpečí. Je to něžný odstín, který podvědomě spojujeme s něčím lahodným – krémovým dortem, se smetanou nebo dobrým cappuccinem. Použitím těchto odstínů přivedete domů příjemnou atmosféru. Místnost je rázem teplá a útulná a vy mnohem raději trávíte čas s rodinou i přáteli. Vanilková je neutrální a často se používá jako základní odstín. Hodí se na stěny, dekorativní prvky, kuchyňské skříňky nebo jídelní nábytek. Doplňte tyto odstíny o čokoládovou nebo kávovou. Jde ji ale namíchat téměř s jakoukoliv barvou. Vanilková dokáže opticky zvětšit prostor, proto se logicky hodí do malých kuchyní. Chcete-li vytvořit příjemnou, klidnou a přirozenou kuchyni, toto je ta správná volba.

Skvělým kontrastem je betonová stěrka. Zdroj: Němec

Trendy je senzorová kuchyňská baterie

 

Kování a jiné kovové prvky volte v tomto ohledu z mosazi, bronzu, mědi a nebojte se ani zlatých odstínů. Důraz při zařizování klaďte na výběr vhodného osvětlení. Vanilková barva může působit někdy pod studeným umělým světlem spíše šedě.

Vanilková kuchyně působí příjemně a jemně. Je radost v ní trávit čas. Zdroj: Kuchyně Schuller

S vanilkovými odstíny vytvoříte úžasnou atmosféru

Pomocí jednoduchých designových technik a chytře vybraných barev dosáhnete snadno zajímavých efektů. Vanilkový odstín je příležitostí k vytvoření úžasné atmosféry, tepla a pohodlí. Abyste toho dosáhli, vyberte si v první řadě styl. Vanilkové kuchyňské skříňky vypadají skvěle v high-tech interiéru, v barokním stylu, středomořském stylu, v minimalistickém designu apod. Zvolené materiály a vzhled nábytku určují celkových vzhled místnosti.

Vanilka v kuchyni nikdy nezklame a pokaždé, když do ní vkročíte, budete mít lepší den. Když si ještě navíc zapálíte voňavou vanilkovou svíčku, bude příjemná atmosféra dokonalá.

Kuchyně v klasickém stylu vynikne se skříňkami zdobenými řezbami, zakřivenými liniemi a vintage vzhledem. Barevným akcentem, který všechny prvky v interiéru správně ukotví, bude kuchyňský ostrůvek. Moderní, minimalistické a hi-tech interiéry potřebují lesklé nebo matné povrchy, geometrické tvary a rovné linie. Vanilková se hodí také do kuchyní v etnickém stylu. Protože jde o neutrální a klidné tóny, jsou skvělým doplňkem k exotickým dřevinám a výrazným texturám.

Nechte vyniknout spotřebiče

Když se rozhodnete pro vanilkové kuchyňské skříňky, nepořizujte si domácí spotřebiče ve stejném tónu. Ty by měly trochu vyniknout. Ideální je nerezová ocel, která dodá interiéru moderní lesk. Pokud je interiér kuchyně založen na béžových odstínech, volte svítidla s teplým světlem, aby barvy působily uklidňujícím dojmem. K vanilkové se hodí výrazně jasně červené či fialové detaily, oranžová a dobrou volbou je i zelená. Krásně oživí atmosféru.

 

Bezkonkurenční chladnička s mrazničkou

Barevné kombinace s vanilkovou barvou

Chcete získat vyvážený a harmonický interiér? Dbejte na výběr správných barevných kombinací. V současnosti jsou velmi moderní dvoubarevné kuchyňské skříňky. Nahoře je světlá, v tomto případě vanilková a dole tmavá. Velmi oblíbená a efektní je vanilková spolu s odstínem wenge, který bezesporu patří mezi nejoblíbenější odstíny na nábytku jako takovém. K vanilkové se ovšem hodí i karamelová, pudrová, šedobílá nebo krémová. K nim ovšem potřebujete nějaký kontrastní detail, například tmavou desku na jídelním stole. Ke kombinaci se hodí taktéž zelené tóny, například mátová, olivová či pistáciová. Skvělými doplňkovými barvami jsou sytě modré, smaragdové a malachitové odstíny, bledě modrá, lila a tyrkysová. Interiér oživí mátová, šarlatová a oranžová. A samozřejmě nesmí chybět ani kontrastní tmavé barvy, například čokoládová, moka, kakao, ořech či taupe.

Moderní šedá barva dává vanilkovému odstínu vyniknout. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie

 

Na čem dělat a naopak nedělat kompromisy při navrhování kuchyně

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login