Rady a tipy

Vyžeňte z terasy komáry a vosy

Od   | 

Léto je v plném proudu a terasa láká k posezení. Vy a vaše jídlo a osvětlení terasy ovšem zase neodolatelně vábí přes den vosy a večer pro změnu komáry. Lze samozřejmě investovat do nejrůznějších elektronických zařízení na likvidaci hmyzu, z nichž některé jsou určeny i do exteriéru – ale dobrých výsledků lze dosáhnout i jinak.

Voňavou, příjemnou a účinnou metodou  proti komárům jsou repelentní svíčky. Můžete je samozřejmě koupit v nejbližší drogerii, ale mnohem příjemnější bude si je vyrobit doma. Komáry odpuzují esenciální oleje z citrusů, levandule a rozmarýnu, z koření například skořice a velmi účinný je hřebíček.

Vonné svíčky zaženou otravný hmyz

Budete potřebovat jen vosk a knot 

Kupte si v hobbymarketu nebo výtvarných potřebách parafínový vosk a knoty do svíček. Připravte si vhodnou skleničku, do které svíčku odlijete. Pomocí držáku, vyrobeného například ze špejle, přichystejte knot do správné polohy uprostřed svíčky a shora jej upevněte. Parafín opatrně rozehřejte ve vodní lázni a smíchejte jej s esenciálními oleji, hřebíčkem i dalšími bylinkami či dekoracemi. Do formy jej lijte po vrstvách, které můžete prokládat pevnými částmi. Parafín lze barvit speciálními barvivy a dosáhnout tak zajímavých efektů. Na stejném principu jako svíčky fungují i nejrůznější repelentní lampy a louč.

Prodávají se i “repelentní” louče

Česnek a hřebíček zabírají

Komáři také nesnáší pach česneku, proto se doporučuje stroužkem potřít trámy terasy, nohy zahradního nábytku a podobně.

Komáři nesnáší pach česneku

Hřebíček zabírá i proti vosám, ale ve dne, kdy vosy útočí, se vám asi nebude chtít zapalovat svíčky. Povařte tedy hrst hřebíčků v litru vody a vylepšete několika kapkami pepermintového nebo mátového oleje – tuto vůni vosy nesnáší. Umístěte na terasu na slunce tak, aby se voda odpařovala a vůně uvolňovala do okolí. Vosy odletí. Zbytek těch nejodolnějších můžete pochytat do lahve s úzkým hrdlem, kam nalijete pivo nebo sirup či trochu medu nebo zbytek sladké limonády.

Fotogalerie:

 

Čím natřít dřevěné prvky na domě i v zahradě?


You must be logged in to post a comment Login