Rady a tipy

Vyžeňte komáry a jiný dotěrný hmyz z balkonů či teras: Které plodiny a rostliny jsou v boji účinné?

Od   | 

Léto charakterizuje nejen horké počasí, sluníčko a radost všude kolem nás. Má bohužel i menší negativa. Mezi ně patří například otravní komáři a jiný dotíravý hmyz, který dokáže znepříjemnit pobyt venku. Trávit čas pod širým nebem za přítomnosti těchto nevítaných hostů je otravné, přitom stačí celkem málo a boj vyhrajete. Dokážete to i bez chemických přípravků. Stačí zpracovat správné plodiny nebo vysázet vhodné rostliny. 

Nastává doba, kdy budete moci sedět dlouho do večera venku pod širým nebem. Nenechte si ji znechutit otravným hmyzem. Zdroj: Canstockphoto

Česnek jako fungující zbraň

Ekologický sprej si můžete vyrobit jednoduše doma a to tak, že rozdrtíte několik stroužků česneku a povaříte je v trošce vody. Směs necháte vychladnout a pak přelijete do nádoby s rozprašovačem. Touto směsí můžete postříkat jak sebe i děti, tak i textil na terase jako jsou deky, polštářky ad. 

Česnekový roztok funguje jako repelent. Zdroj: Pixabay

Zapojte do odpuzování květiny a bylinky

Komáři, mouchy a další hmyz nemusí některá aromata, která jsou ve vzduchu díky různým druhům květin a bylinek. Pokud je na zahradě nebo na balkoně zasadíte, odradíte hmyz celkem snadno. Z bylinek na terase nebo balkoně zkuste například mátu, bazalku, rozmarýn, tymián, citrónovou trávu, levanduli, bezinku, pažitku nebo eukalyptus. Mezi květiny, které havěti nevoní, patří aksamitník, molice, zavinutka či muškáty. 

Svým aroma odradí komáry například afrikán neboli aksamitník. Zasaďte ho i do zeleninového záhonu, ve kterém bude odhánět další škůdce. Zdroj: Pixabay

Dopřejte si netradiční lampy na vaši zahradu

Vyrobte si svíčku

Nic neudělá větší radost než vlastnoručně vyrobená svíčka, která navíc ještě odpuzuje komáry a hmyz. Svíčka vytvoří večer romantickou atmosféru a ráno neobjevíte další štípance. Svíčky lze zakoupit i v drogerii, ale vlastní výroba může zabavit i malé ratolesti. Navíc přesně víte, co do svíčky dáváte. To, jak bude vonět, je jen na vás a my vám poradíme, jak na to. Svíčka může vonět po citrónu, skořici, hřebíčku, nebo rozmarýnu. Vůni lze zvolit jen jednu a nebo jich nakombinovat několik dohromady. Včelí vosk rozpusťte pozvolna ve vodní lázni a přidejte pár kapek citrusového esenciálního oleje. Podle libosti můžete přidat i hřebíček, skořici nebo rozmarýn. Připravte si skleničky, nebo rozpulte citróny, vydlabejte je a do kůry nalijte vosk. Doprostřed skleničky nebo citronu umístěte knot, který musí přesahovat velký kus přes okraj a který podle potřeby zkrátíte. Vosk nechte zatuhnout a večer zapalte.

Stačí správná svíčka a nepříjemný hmyz vás přestane obtěžovat. Zdroj: Canstockphoto

Pijte pivo

Studie prokázaly, že vitamín B funguje jako repelent. Podle odborníků se po vypití piva mění pach člověka, který odpuzuje komáry i jiný hmyz. Pokud si toto přečtou pivní vyznavači, budou rozhodně touto informací nadšeni. Pokud si tedy dáte jedno pivo v horkém počasí na osvěžení, doplníte nejen potřebné vitamíny, ale zároveň odpudíte hmyz.

Pití piva pomáhá odpuzovat hmyz díky vitamínu B. Zdroj: Pixabay

Nepřitahujte komáry

Někdy si za to, že tolik přitahujeme komáry, můžeme sami. Komáry a hmyz přitahují zbytky jídla na stole, prázdné skleničky od limonády, nebo sladká vůně olejů a parfémů. Pro předcházení nechtěné návštěvy pravidelně uklízejte a především v létě odnášejte zbytky jídla a pití ze stolu. Zbytky jídla raději uzavřete do krabičky a nádobí ve dřezu umyjte hned, nebo dejte do myčky. 

Na stole nenechávejte zbytky jídla a sladké pití. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Pohodlné i trendy kliky


You must be logged in to post a comment Login