Obývací pokoje

Vyvarujte se chyb při zařizování nevelkého obýváku: Získejte adekvátní prostor pro pohodlné bydlení

Od   | 

Máte málo místa v obývacím pokoj a myslíte si, že to nemůže být jinak? Možná máte pravdu, ale nedozvíte se to, pokud si nepročtete následující řádky. Třeba tu najdete inspiraci, jak s malým prostorem zatočit a získat větší komfort pro bydlení. To přeci stojí za čas a trochu námahy, ne?

Připojte prostor pod schody ke svému obýváku. Zdroj: JN Interiér

Před samotným zařízením obývacího pokoje zvažte, zda ho nelze zvětšit, například na úkor přilehlé místnosti či chodby nebo propojit s kuchyní. Snažte se zajistit dostatek denního světla, a to nejen standardně okny, ale i z okolních místností. Robustní dveře nechte zasklít, případně můžete v části stěny vybudovat další, byť i nevelké okno. Z praktického hlediska může být až u stropu, tehdy totiž stále zůstane k dispozici celá stěna.

Jak poznáme správnou kvalitu LED?

Nábytek, který něco umí

Chcete-li dosáhnout účelného vybavení, pak nikdy nesáhnete vedle, když si pořídíte multifunkční nábytek. Patří sem sedací soupravy vybavené mechanizmem, který dovoluje sezení přizpůsobit potřebám. Otočením jedné z částí se rozšíří prostor pro sezení, některé typy mají integrované lůžko. To můžeme v extrémně malých bytech využívat ke každodennímu spaní, případně pro návštěvy. K tomuto účelu jsou vhodné ty soupravy, které mají samostatnou matraci určenou výhradně ke spánku, sedí se na sedácích. K rozšíření odkládacích ploch  přijdou vhod integrované police, které mohou být přichycené z druhé strany zad soupravy, případně ze strany. Vedle pevných polic využijeme i látkové kapsáře, např. na dálkové ovládání, časopisy nebo knihy. Vhod přijdou i menší stolky, jejichž velikost i váha dovolují snadné přemístění. Vybírat můžeme z typů, které výrobce navrhl přímo k sedací soupravě, ty tvarem i velikostí samozřejmě sezení dokonale doplňují. Praktické jsou také hnízdové stolky. Sestávají ze tří kusů stejného designu, avšak rozdílné výšky. Mohou být složeny jeden pod druhým (tehdy zabírají minimálně místa), anebo jsou k dispozici všechny tři podle potřeby. Ke kvalitnímu bydlení významně přispěje i vhodná volba konferenčního stolku, vyberte model s úložným prostorem, u některých typů můžeme dokonce zvětšit odkládací plochu, případně zvýšit podnoží.

Sedačka s kolečky a matrací se rozhodně hodí. Zdroj: Lema Mobili

Módní minimalistické sestavy si do malého obývacího pokoje bohužel nemůžeme dovolit, i tak ale lze najít takové řešení, které bude působit zajímavě a jehož součástí bude dostatek úložných prostor. Vybírejme typy, jejichž uzavřené části mají čelní dvířka ze skla, vnitřní osvětlení a dostatek otevřených polic. Takové varianty totiž působí subtilně, přitom jejich funkčnost není potlačena. Praktickým řešením může být i jejich vestavění.

Do skříně schovejte postel. Zdroj: JN Interier

Když se jí v obýváku

Pokud obývací pokoj využíváme také ke stolování, musíme najít prostor pro jídelní stůl. Hledejme typ s rozkládací jídelní deskou, v opravdu malých pokojích můžeme zvolit i model, jehož deska se přichytí ke stěně a spouští se jen při stolování. Tehdy totiž nepřekáží. Ke stolu patří i jídelní židle, vybírejme stohovatelné nebo skládací typy, které zabírají minimálně místa, a přitom poskytují celkem dobrý komfort při sezení.

Jídelní stůl můžete schovat do komody. Zdroj: Ozzio Italia

Nezapomeňte na optické triky

Malá místnost by měla působit světlým dojmem, ideální jsou bílé zdi, případně některé ze světlých méně nápadných odstínů. Tapety volíme s jemným vzorem. Použijte průsvitné materiály jako sklo, plast, perspex ad., které vizuálně prostor zvětšují. Využijte také optický klam zrcadla. Díky odrazu místnost zvětšuje a v obývacím pokoji může viset třeba i místo obrazu, čímž zajistíte originalitu domova.

Zrcadlo opticky zvětší prostor. Zdroj: Canstockphoto

Základní pravidla

  1. Vytvořte maximální velikost prostoru.
  2. Zajistěte dostatek denního světla.
  3. Volte průsvitné materiály a světlé barvy.
  4. Pořiďte si skládací nebo stohovatelný nábytek.

Fotogalerie:

Měříme kvalitu LED

 

 


You must be logged in to post a comment Login