Koupelny

Vytvořte si harmonizující koupelnu díky staroasijské moudrosti feng shui

Od   | 

Moudrost feng shui spočívá v optimalizaci energie, přičemž jedna z těchto energií je voda. A kde se více setkáváme s vodou než právě v koupelně? Právě proto je tato místnost oblastí, které byste měli věnovat pozornost, když chcete bydlet podle tohoto starodávného učení.

Většina z nás se maximálně snaží využít každý čtvereční centimetr místa, aby se z našich domovů stalo místo míru a harmonie uprostřed chaotického světa. Čínská moudrost stará více než 6000 let je k tomu výbornou cestou. Lze ji aplikovat na každou místnost a koupelna je výborný začátek, protože to není tak velký prostor. Vytvořte si luxusní odpočinkové místo a zároveň ponechte moderní styl. Máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak v koupelně vytvořit dobré feng shui.

Volte baterie, u kterých můžete nastavit průtok vody. Zdroj: Grohe

Jak má být koupelna umístěna?

Vzhledem k tomu, že se na koupelnu pohlíží jako na „negativní“ prostor, nemá být její místo ve středu obydlí. Ideální umístění není v oblasti bohatství, kterou obvykle představuje kuchyně a stejně tak koupelna nepatří do blízkosti ložnice, která znamená zdraví a rodinu.

Svůj roh bohatství dokážete najít tak, že si stoupnete před vchodové dveře a díváte se směrem ke středu. Úplný levý roh od tohoto bodu je oblastí vašeho bohatství. Jestliže máte koupelnu v rohu bohatství, pořiďte do ní rostlinu a dejte ji do tohoto prostoru. Vyváží energii odvádějící vodu a přeměňuje ji na povznášející chi. Další oblastí, které je potřeba věnovat pozornost, je oblast vztahů. Ta souvisí hlavně s ženskou stránkou a sebeláskou. Když se postavíte před vchodové dveře, díváte se dovnitř, v pravém rohu najdete oblast vašeho vztahu. Umístění koupelny právě v této části je pravděpodobně nejlepší, ale zlepšit se dá vždy, opět použitím zelených rostlin.

Barvy by v koupelně neměly být agresivní. Zdroj: Geberit

Koupelna naproti vchodovým dveřím

Vchodové dveře jsou rty energie chi, tudy pozitivní energie vstupuje do domova. Z tohoto důvodu je nevhodné mít umístěnou koupelnu hned naproti dveřím. Vidět koupelnu hned co vstoupíte do bytu, může ovlivnit vaše onemocnění, častěji chodíte na záchod apod. Problém můžete vyřešit tak, že dáte na vnější stranu koupelnových dveří zrcadlo, které energeticky koupelnu smaže a negativní dopady nebudou tak velké.

Barvy a světlo hrají důležitou roli

Pokud se chcete cítit v místnosti dobře, obvykle dáte automaticky přednost světlým barvám, jestliže nejsou tmavé odstíny vyloženě vaši oblíbenci. Pokud tomu tak je, pak vybírejte do koupelny pastelové tóny, jako je světle zelená či modrá, která je spojena s elementem vody. Nebojte se ani bílé, smetanové, béžové apod. Milovníci feng shui dobře ví, že přirozené sluneční světlo přináší teplo, světlo a dobrou energii. Koupelna není výjimkou. Slunce a čerstvý vzduch jsou skvělým dezinfekčním prostředkem a posilovačem přírodní energie. 

Dopřejte si ruční sprchu, u které můžete přepínat proudy. Zdroj: Hansgrohe

Udržujte pořádek

Feng shui je výrazem pořádku. V koupelně to platí dvojnásob, vzhledem k tomu, že zde člověk pečuje o svou čistotu. Proto dbejte důsledně na to, aby se nikde nepovalovaly věci, špinavé prádlo, čistící prostředky. Uklízejte v pravidelných intervalech. Nejen, že je to důležité z hlediska hygieny, ale zároveň vám to hned zlepší den. Jen si vzpomeňte, jak vám obyčejná rychlá sprcha udělá dobře a stejně tak naleštěné zrcadlo bez cákanců, čistý záchod, sprchový kout i umyvadlo. Kosmetiku, toaletní potřeby a léky mějte uklizené a pravidelně je probírejte a hlídejte dobu jejich trvanlivosti. Podle feng shui má vše, co jste si u sebe doma uložili vliv na vaše zdraví a pohodu. I když produkty nepoužíváte, ovlivňují vaši energii. 

K dokonalé hygieně přispěje sprchovací toaleta. Zdroj: Geberit

Šetřete vodou

Filozofie feng shui spojuje domov s přírodou a životním prostředím. S tím souvisí samozřejmě i jeho ochrana a šetření vodou mezi to patří. Když přemýšlíte nad tím, jak vodu používáte, vytváříte v koupelně dobrou energii. Vaše všímavost při využívání vzácného zdroje se dostane do dalších oblastí života, včetně toho, jak se k vám chovají ostatní. Je to přitom velmi jednoduché. Pořiďte si spořicí baterie, toaletu, perlátor či WC stop, využívejte vodu ze sušičky, nenechte téct vodu z kohoutku při čištění zubů apod.

Jak ušetřit za vodu s pomocí perlátoru?

Zavírejte

Zavírejte dveře do koupelny, aby vám necestovala pryč dobrá energie chi. Stejně působí i zavřená záchodová deska, protože toaleta standardně odplavuje odpad a vodu. Pokud chcete zmírnit ztrátu jakýkoliv zdrojů, WC sedátko pravidelně zavírejte, když se toaleta právě nepoužívá. Tento úkon nejenže zajistí uchování pozitivní energie, ale zároveň snižuje vlhkost v koupelně a tím pádem i riziko vzniku plísní.

Pro lepší feng shui je celkově lepší, když je toaleta ukrytá. Pokud ji máte v koupelně, snažte se ji postavit alespoň za nějakou zídku, paraván, za roh, ale ideálně ji umístěte úplně mimo.

Skleněný sprchový žlab TECEdrainline se designově shoduje s ovládacími tlačítky Tecesquare

Sprchové žlaby udržujte v maximální čistotě. Zdroj: Tece

Přidejte dostatek rostlin

Živá pokojová rostlina patří k těm nejoblíbenějším způsobům, jak feng shui v koupelně vylepšit. Transformuje sestupnou energii vody na životní energii. Voda znamená pro rostliny život, posiluje je a pomáhá jim růst, což vykompenzuje odtok vody z koupelny ven. Zároveň představují „energii dřeva“ a pomáhají vyrovnat různé energie. Čistí vzduch v místnosti a jsou obecně výbornou možností, jak zlepšit harmonii v místnosti. V tomto případě se skvěle hodí orchideje. Vypadají nádherně a čistí vzduch.

Dopřejte si správné světlo – v LED jsou velké rozdíly

Měňte pravidelně ručníky

Ručníky v sobě hromadí bakterie a pachy. Pravidelně je měňte za čisté a jednou za čas pořiďte nové. Ovšem ty staré není nutné vyhodit. Použijte je třeba na hadříky, utírání psa apod. Když měníte ručníky, vybírejte udržitelné a ekologické materiály. Ochráníte své zdraví a především pokožku, která absorbuje energii materiálů, které na ní dáváte. Podobně jako je váš domov ovlivněn kvalitou a energií materiálů použitých v koupelně.

Fotogalerie

Proč toaletu se sprškou?


You must be logged in to post a comment Login