Inspirace

Vyspěte se v obýváku stejně pohodlně jako v ložnici. Víme, jak na to

Od   | 

Jakmile si pořídíme malý byt, bude nutné vymyslet i místo pro spaní. Přes den prostor funguje jako klasický obývací pokoj, ale večer se promění v ložnici. Naštěstí existuje několik řešení, jak spaní v malém bytě vyřešit elegantně a jednou provždy. 

Je-li součástí pokoje nika, můžete postel elegantně umístit do ní. Získáte řešení, které nebude příliš rušit. Zdroj: Ikea

Vyspěte se na sedačce

Toto řešení zná asi každý, ale je důležité dbát na kvalitu rozkládací pohovky a ruku v ruce je s ní spojené i zdraví. Běžné pohovky, na kterých se spí na sedácích stejných, jako se sedí, nejsou vhodné pro dlouhodobé spaní. V momentě, kdy pohovku využíváme pro spaní každodenně, volme raději řešení, kdy je pohovka vybavena vlastní samostatnou matrací. Přes den se používají vrchní sedáky. I tady je rozdíl mezi matracemi. Ve většině případů jsou sedačky vybaveny matrací z polyuretanu nebo molitanu, ale mezi lepší typy patří pružinové matrace.

Některé sedačky lze proměnit v kvalitní lůžko. Zdroj: Natuzzi Italia

Řešením je sklopná postel

Řešením může být také sklopná postel. Ta je zabudovaná v úložné stěně, takže během dne nepřekáží. Večer jednoduše postel vyklopíte. Jedinou nevýhodou je, že na sklopení je třeba mít v místnosti prostor. Výhodou naopak je, že skříň vypadá jako součást nábytku a může navazovat například na obývací stěnu. Řešit nemusíte ani uskladnění peřin a prostěradla, protože lůžko můžete sklopit i s ložním prádlem. 

Zdroj: TRACHEA

Jak na romantickou ložnici?

 

Zdroj: Decoland

Oddělte spací kout

Pokud jsou garsonka nebo obývací pokoj natolik velké, abyste mohli vymezit prostor pouze pro spaní, pak máte obrovské štěstí. Největší výhodou totiž je, že si můžete dovolit běžnou postel. Jestliže se do spacího koutu nevejde standardní rozměr 180 x 200 cm, pak je ideální pořídit menší lůžko o šířce 160 nebo 140 centimetrů. Abyste docílili soukromí, spací kout od ostatního prostoru oddělte paravánem, závěsem nebo oboustrannou knihovnou, která navíc poskytne úložný prostor navíc.

Oboustranný policový systém oddělí spací kout a nabídne úložný prostor navíc. Zdroj: Ikea

Spěte pod stropem

Ačkoli tato varianta je určená spíše mladší generaci, pokud vám nevadí výšky, může se hodit do malého bytu každému. V bytech s vysokými stropy se nabízí další možnost spaní, a to v podobě vyvýšeného spacího lůžka. Ke stropu je nutné vsadit malé patro, na které se položí matrace, vyřeší žebřík a ložnice je hotová. Přesto je důležité se držet několika pravidel. Nad hlavou je nutností mít při posazení alespoň 20 – 25 cm volného prostoru. Od podlahy je to zhruba 150 – 160 cm. Tuto variantu si opravdu promyslete, protože se nehodí pro osoby s fobií z výšek, nebo alergiky, či osoby s dýchacími problémy. U stropu se drží teplý, vydýchaný vzduch, a proto je nutné v prostoru zajistit co nejlepší větrání.

Zdroj: Decoland

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Tipy pro malý byt

Fotogalerie:

Zdroj: Gert Snel

Látky ve stylu glamour: Jak vypadají a kam pro ně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login