Zahrada

Vysázejte hravé letní truhlíky. Barevná okna přece nemusí být pouhým snem

Od   | 

Letní truhlíky dokáží vytvořit příjemnou podívanou nejen na balkonech a terasách, ale také na okenních parapetech. Radost nám přinášejí od prvních teplých jarních dnů až po začátek podzimu. Nezapomínejte ale, že i letní osazené truhlíky potřebují péči, a proto je důležité zvolit nejen správné rostliny, ale i nádoby, substrát a hnojivo. 

Téměř všechny rostliny, které jsou do letních truhlíků vhodné, vyžadují přímé sluneční paprsky. Mezi ně řadíme například surfínie, petúnuie, pelargonie, ale i jiné druhy kvetoucích letniček vhodných na balkon. Zoufat nemusí ale ani ti, kteří mají okna situována spíše ve stínu a moc sluníčka se tedy nedočkají. I když ale mají velmi zúžený výběr, ve stínu se skvěle povede například netýkavkám či begóniím. 

Barevné převisy z oken jsou snem nejedné zahradnice. Zdroj: Pinterest

Správná nádoba pro začátek

Ještě než začnete vybírat květinky a substrát, je důležité vybrat správnou velikost truhlíku. Právě od toho se odvíjí, jaké podmínky budou balkonovky v truhlíku mít a především kolik jich do jednoho truhlíku můžete vysázet. Samozřejmě platí, že čím větší nádobu pro rostliny zvolíte, tím lépe. Pokud chcete mít bohaté barevné převisy přes okno, či balkon, pak je zapotřebí vybírat z opravdu dostatečně velkých truhlíků.

Nepodceňujte ani výběr barvy truhlíků. Příliš tmavé barvy mají tendenci se v horkých dnech na sluníčku přehřívat, což není úplně ideální pro kořeny rostlin. Naopak například bílé truhlíky nepřitahují tolik teplo, ale bílý plast má na sluníčku tendenci žloutnout, což by veškerou krásu barevným květům mohlo zmařit. Ideální je sáhnout po světle hnědé barvě, nebo béžové. Každý truhlík by měl mít vespodu otvor pro odtečení vody navíc, kterou by měla zachytit spodní nádoba. Některé truhlíky jsou navíc vybaveny samozavlažovacím systémem, díky kterému se nemusíte o pravidelnou zálivku starat tak často. 

Správný výběr truhlíků je důležitý. Zdroj: Pinterest

Soustřeďte se na substrát a hnojivo

Dalším důležitým krokem je výběr správného substrátu a hnojiva, díky kterému se bude květinám dařit. Uvědomte si, jaký druh rostliny budete chtít vysazovat a podle toho se poohlédněte po substrátu. Každý druh potřebuje trochu odlišný typ, jenže jak se v nich zorientovat? Například petúnie a surfinie si zaslouží substrát, obsahující větší podíl železa. Bez něj by rostliny mohly začít podléhat chloróze a mohlo by se objevovat žloutnutí listů. Zvolíte-li begónie, pak se zaměřte na substrát, který je obohacen rašelinou. 

Hnojivo můžete přidat již do substrátu, kde se pomalu rozpouští a rostlinám poskytuje potřebnou výživu postupně. Většina substrátů však hnojivo již obsahují a vystačí si s ním až 6 – 8 týdnů. Důležité je se řídit tím, co je obalu. Rozhodně si ale kupte do zásoby pokračující hnojivo, určené speciálně letničkám. První hnojivo bývá označováno jako START a rostlinám dodává živiny, které podporují zejména růst rostlin. Později je důležité přejít na další druh hnojiva, které se označuje jako PLOD A KVĚT a již podle názvu je jasné, čeho růst přesně podporuje. Jak často přidávat hnojivo naleznete na druhé straně obalu, ale v převážné většině by se mělo přidávat ke každé zálivce od začátku. 

Každá rostlina potřebuje jinou půdu i hnojivo. Zdroj: Pinterest

Čas na výsadbu

Po pořízení všeho potřebného se můžete pustit do samotné výsadby květin. Důležité je zmínit, že do jednoho truhlíku lze vysadit více druhů květin i barev. Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, jestli si vytvoříte jednobarevný truhlík, nebo dáte přednost originální barevné kompozici. Pokud sázíte různé druhy do jednoho truhlíku, vždy zasaďte blíže k oknu takové rostliny, které nejsou převislé, a na druhou stranu směrem ven právě převislé druhy. Během sázení se zaměřte na to, v jaké hloubce rostly květiny při koupi, a zhruba v takové hloubce je vysaďte i do truhlíků. Některé rostliny, jako jsou například petúnie, jsou totiž velmi choulostivé na příliš hlubokou výsadbu. Na začátku výsadby pokryjte dno vrstvou vhodného substrátu a až poté do něj posaďte rostlinky. Ty následně obsypte hlínou a nechte nahoře od okraje zhruba 3 centimetry volné místo, abyste se k rostlinám dostali bez problémů se zálivkou. Nakonec stačí substrát dostatečně přimáčknout, jelikož první zálivka by měla být vydatná a substrát by mohl mít tendenci slehnout.

Při výsadbě se držte několika pravidel. Zdroj: Pinterest

Jak často zalévat?

Zálivku řešíme především podle počasí. Pokud přetrvávají chladné a deštivé dny, pak je zalévání nutné omezit, protože přelití a chladno by mohlo poškodit kořeny rostlin a brzo bychom o ně mohli přijít. Pokud jsou naopak parné dny, je nutné rostlinám dopřát dostatek vody a předcházet tak usychání a opadávání. Během růstu a kvetení také musíme kontrolovat, zda rostliny nepřerůstají. Pak je na čase rostliny zkrátit a vytvarovat dle vlastního požadavku.

Zálivku přizpůsobte počasí. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Jaké zahradní osvětlení?


You must be logged in to post a comment Login