Technika v domácnosti

Vysávejte s radostí, nebo aspoň s tím nejlepším

Od   | 

I chodník před vaším domem můžete vysát, máte-li ten správný typ vysavače. Abyste se nemuseli pročítat informaci každého výrobce zvlášť, připravili jsme stručně a přehledně možnosti s jakými přístroji můžete domácnost uklízet. 

Pro pečlivý úklid celého bytu

Věřte, že úklid celého bytu tyčovým či ručním vysavačem se může zdát zábavný, ale je to asi jako byste polévku nalévali čajovou lžičkou místo naběračky. Půjde to. Ale bude to trvat déle a nebude to zdaleka tak účinné. Pro dokonalé vysátí proto využijte raději klasický sáčkový či bezsáčkový vysavač.

Rozdíl mezi těmito přístroji určuje už samotný název a výběr řídíme spíš vlastním pocitem, protože oba typy vysavačů svou práci dokonale splní. První z nich už pamatují naše babičky, i když se od těch dob řádně změnil. Uvnitř těla vysavače je sáček, který se musí měnit, a tedy i dokupovat, což značí v budoucnu další náklady. A přiznejme si, že nejsou zcela zanedbatelné. Nabízeny jsou různé kvality sáčků a platí, že čím kvalitnější, tím také dražší. Bohužel se nevyplatí v tomto případě šetřit. Kvalitnější typy jsou vyrobeny ze silnějšího materiálu, který je sám o sobě filtrem. Některé sáčky mají dokonce ruční nebo automatické uzavření, které zabrání úniku prachu při jeho výměně.  Existují i sáčky pro opakované použití, z hygienického hlediska ale nejsou doporučovány, navíc se časem nevyhnete drobným průnikům nečistot do motorové části. 

Pokud volíte sáčkový vysavač, zkontrolujte objem sáčků. Pro byty okolo 100 – 150m2 jsou optimální sáčky o objemu 3-4 litry.

Bezsáčkové vysavače jsou sympatické tím, že ušetříte peníze za nákup sáčků a ušetříte si práci s jejich výměnou. Na druhou stranu, odpadní nádoba zůstává velmi často průhledná jen prvních pár vysátí. Po jejím opakovaném vyprázdnění zjistíte, že je třeba ji pečlivě vymývat, a to včetně pečlivé očisty těsnění nádoby. Výrobci doporučují její vymytí několikrát do roka, je tedy otázkou, zda se úspora za sáčky a jejich výměnu vyplatí. Odborníci však tvrdí, že separace nečistot probíhá až na 99%, a zpět do prostoru se tedy žádný prach nevrací.  Zajímavým řešením bezsáčkových vysavačů jsou vysavače vodní. Ani v tomto případě se nevyhnete pravidelnému čistění nádrže s nečistotami a v některých modelech riskujete poškození motoru v případě spuštění bez vody. Naopak většině nebude vadit vysávání rozlitých tekutin třeba z koberců.

Pokud se neumíte rozhodnout, kterému typu dáte přednost,pak můžete zvolit multifunkční vysavač, který zvládne klasické suché vysávání, ale i vysátí rozlité kapaliny nebo hluboké tepování koberců a čalounění. Mají různé druhy nástavců jako šamponovací hubice s tryskou na saponát, stěrka na čistění hladkých povrchů a oken …. Tento typ vysavačů je dražší, větší a většinou i hlučnější, než běžné podlahové vysavače, ale zato vydá za dva.

 

Rychle a zběsile

Pro rychlý úklid jedné místnosti lze využít vysavače tyčové, pokud chcete vysát drobky ze stolu, sedačky nebo jen v kuchyni, poslouží vysavače ruční. Nemají zdaleka takový výkon jako velké vysavače, zato za sebou nebudete muset vláčet kabel, protože jsou akumulátorové, lehké a vždy po ruce. Jsou vhodné i do objektů, kde není k dispozici elektřina (chaty, zahradní domky). Některé snesou i vysávání tekutin. Příjemná je kombinace tyčového vysavače, kterému lze odejmout tyčovou část, a tím z něj udělat ruční. U obou typů se výdrž baterie pohybuje okolo 15-30 minut, přičemž po použití je vrátíte zpět do nabíjecí stanice a tak budou stále připraveni k použití.

Při výběru těchto vysavačů doporučujeme zvolit Li-Ion baterii, která nemá paměťový efekt a při dobíjení poloprázdné baterie se nesníží její kapacita. Vysavač s NiMH baterií zas bude mít pravděpodobně nižší pořizovací cenu.

 

Vysavače pro ty, co se nechtějí zdržovat

Největší lenoši sází na robotické vysavače. Nelze jim upřít jisté zásluhy. Uklízejí po dobu, kdy se vy věnujete příjemnějším činnostem, nebo vůbec nejste doma. Jsou to bezsáčkové, pilné, ale omezené objekty. Je třeba jim připravit prostor a nastavit pole působnosti (senzory vymezující „zakázanou zónu“) tak, aby třeba nespadly ze schodů, nebo se zbytečně nezaklínily někde pod skříní. Při výběru svého robůtka si všímejte, jak je řešeno setkání s překážkou – levnější typy náraz řeší nárazníky, dražší robotický vysavač ji dokáže odsunout, podjet nebo objet. Účinnější bude na hladkých podlahách, koberec dle typu zvládne také, ale jeho účinnost bude omezená. 

Pozor, některé překážky robotické vysavače neumějí přejet, a tím pádem nejsou vhodné pro úklid vašeho prostoru. 

Vysavače pro alergiky

Ve vyspělých zemích trpí alergií více než 25% populace a u dětí je podíl alergiků ještě větší. Kvalitní vysavač vám v boji s alergií pomůže. Do sáčkového vysavače máme možnost yokoupit kvalitnější sáček se silnější stěnou, a tedy účinnější filtrací. Nejčastěji doporučovanými vysavači pro alergiky jsou ale bezsáčkové vysavače doplněné takzvaným HEPA filtrem (zachytávání mikročástic s vysokou účinností) nebo ty s vodní filtrací. HEPA filtry naleznete i u vyšších řad robotických vysavačů.

Důležité parametry pro výběr vysavače

Ať už zvolíte sáčkový nebo bezsáčkový vysavač, výběr samotného přístroje byste měli podřizovat několika zásadním parametrům. Příkon není u vysavačů jediným údajem o výkonu. Důležitá je i konstrukce vysavače, kvalita těsnění a stavba vysávací trubice. Může se stát, že vysavač s nižším příkonem bude mít vyšší sací efekt v hubici díky kvalitnímu provedení komponentů. Omezení příkonu vysavačů na 900W tedy nemusí nikoho děsit. Zkontrolujte spíš hlučnost svého vysavače. Zákonný hygienický limit pro pracoviště, na kterém je vykonávána běžná duševní práce, je 60dB (údaj pro hlasitý hovor). Věřte, že rozdíl 10dB je opravdu slyšitelný, byť to tak na papíře nevypadá (symfonický orchestr 90dB).

Spotřeba vysavače je označena písmeny abecedy. Ve srovnání například s lednicí, která běží 24 hodin denně, není tento údaj až tak důležitý, ale na druhou stranu, každá úspora je v dnešních domácnostech vítána.

Zkontrolujte energetický štítek výrobku

Průměrná roční spotřeba energie: udává, kolik energie spotřebuje vysavač při jeho průměrném používání (uvažuje se 50 cyklů čištění) za jeden rok. 

Energetická třída: třída A – G (písmeno A odpovídá nejmenší spotřebě energie)

Třída emisí prachu z vysavače: údaj o kvalitě filtrů a kvalitě vzduchu vycházejícího z vysavače, třída A-G (A odpovídá nejčistšímu vzduchu a tedy je nejvhodnější pro alergiky)

Hladina akustického výkonu: údaj v dB  (tichý vysavač dosahuje 70dB a méně)

Efektivita vysávání koberců: třída A – G (třída A odpovídá 99% odstraněné nečistoty, G odpovídá 70%)

Efektivita vysávání hladkých povrchů: třída A – G (A odpovídá 99,9% odstranění nečistoty, G 95%)

Další užitečné funkce a vychytávky

Vysávání v domácnosti s chlupatým zvířátkem
Vysávání popela z krbu
Filtr s pohlcováním pachů
Vysávání tekutin
Prodloužený elektrický kabel – obvyklá délka 9-10m, prodloužená 11 a více
Gumový lem, který chrání stěny a nábytek v případě nárazu vysavače
Osvětlení místa vysávání
Možnost dodání patrony s vůní, která vychází z vysavače při luxování
Anti-bakteriální čištění nebo čištění UV-C lampou.

Zajímavé příslušenství

Turbo kartáč vhodný pro vysávání zvířecích chlupů a vlasů
Hubice pro česání a kartáčování mazlíčků
Ultra plochá vysávací hubice pro vysávání pod nízkým nábytkem
Polštářová hubice pro vysávání polštářů, dek a čalouněného nábytku
Hubice s otvorem pro vrták, která odsává zdivo nebo zbytky materiálu při vrtání
Hubice s mikrovláknovými kotouči vhodná pro hladké povrchy
Nástavec pro vysávání žaluzií či radiátorů
Separátor hrubých nečistot shromažďující velké nečistoty například na stavbě, které by příliš rychle zaplnily nádobu/sáček na smetí
Štěrbinová hadice do nepřístupných koutů

Nenechte se okouzlit příliš velkým množstvím doplňků a příslušenství. Zvažte, které opravdu využijete, a nezapomeňte, že budete potřebovat místo na jejich uložení.

Text: Karolína Sornas, Foto: archiv

Související články:

Jak si dobře zavařit

Aby myčka perfektně fungovala a dlouho nám pomáhala

Jak správně vybrat sušičku prádla

 


You must be logged in to post a comment Login