Zahrada

Vyrobte si hmyzí hotel. Potěší oči i zahradu

Od   | 

V létě všichni využíváme své zahrady na maximum, a protože opalování a pití drinků za čas omrzí, často je léto také dobou, kdy své zahrady vylepšujeme a využíváme k tomu dílny pod širým nebem. K tomu, abyste svépomocí vyrobili krásný hmyzí hotel, nepotřebujete příliš kutilských dovedností. Výsledek prospěje i vaší zahradě, přiláká totiž opylující hmyz, který umí i likvidovat škůdce.

hmyzí hotel

Hmyzí hotel můžeme najít i při procházce lesem

Co budete potřebovat:

  • Nelakovaná dřevěná silnější prkna šířky minimálně dvacet cm, raději více;
  • Pletivo na přední a zadní stranu
  • Náplň: šišky, dřevěné špalíčky s navrtanými dírami různé velikosti, suché listí, klacíky zkrácené na délku korespondující s hloubkou domečku, duté bambusové stvoly, kusy děravých cihel atd.
  • Hřebíky větší i maličké, kladivo, pilu, vrtačku, metr

Nařežte si prkénka na potřebnou délku dle zamýšlené velikosti a tvaru domečku a stlučte jednoduchou čtvercovou či obdélníkovou konstrukci (můžete, ale nemusíte uvnitř udělat i “příčky”, které rozdělí prostor na menší části, nutné to je pouze u větších hmyzích hotelů) a ze dvou prkének dodělejte klasickou sedlovou střechu. Pro její připevnění bude praktické, když si rohy konstrukce šikmo seříznete. Střechu pak můžete jednoduše přibít.

Do hmyzího hotelů můžete vložit rozličnou přírodní náplň

Výroba je snadná

Nyní vytvořte zadní stěnu – z pletiva ustřihněte kus kopírující tvar domečku a přichyťte drobnými hřebíčky na hrany prkének. Zadní stěnu můžete udělat i pevnou např. z kusu překližky.

Je čas domeček naplnit. Výplň klaďte hustě, hmyz si škvírky najde a musí se cítit v bezpečí. Ozvláště, pokud jste neudělali příčky, bude potřeba domeček důkladně “nacpat”, aby vše drželo na svém místě. Prostřídávejte sypký a pevný materiál. Dutý rozřezaný bambus můžete vyskládat pevně vedle sebe. Můžete si pomoci např. stažením bambusu přírodním provázkem.

Domečky vypadají i na pohled krásně

Nepoužívejte žádná lepidla a podobně, syntetický pach by hmyz odradil. Náplň vložte i do “podkroví” střechy. Až budete hotoví, vyrobte vepředu opět stěnu z pletiva, aby byl hmyz v bezpečí před hladovým ptactvem a aby náplň domečku nevypadávala ven. Domeček zatím schovejte do zahradního domku, správný čas na jeho instalaci bude na jaře. Poté ho upevníte cca 1 metr nad zem na chráněné místo, na které příliš nefouká a neprší, tedy například pod strom.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login