Koupelny

Jak na vybělení spár mezi obkladem? Jednodušeji, než jste si mysleli

Od   | 

Trvanlivé, praktické, ale i hezké na pohled – přesně takové jsou obklady s dlažbou. Co už tak dlouhotrvající není, jsou spáry. Ty se rády zanášejí, časem mění vzhled a neplní estetickou funkci stejně jako na začátku. Nejen, že žloutnou, často se v nich objeví také plíseň. Pokud hledáte tipy, jak na vybělení spár mezi kachličkami, jste na správném místě. Dnes vám přineseme rady na způsoby čištění, které opravdu fungují.

U velkoformátových obkladů se vám budou spáry čistit lépe. Bude jich totiž mnohem míň. Zdroj: Pexels

Nabyli jste dojmu, že si spáry v koupelně zaslouží více péče než obvykle? Jsou zažloutlé, zašlé a na některých místech se objevila dokonce i plíseň? Pak vás můžeme uklidnit – každý z těchto problémů má řešení. Někdy stačí spáry jen dobře vyčistit, jindy můžete spáry vybělit. A v poslední řadě je můžete i přespárovat.

Proč toaletu s bidetovou sprškou?

Spáry, v nichž je plíseň? Zbavte se jí!

Plísní se daří v teplých a vlhkých prostorách, kam koupelna bezpochyby patří. Pokud se plíseň objeví i ve vaší koupelně, je třeba se jí co nejrychleji zbavit. Skvrn po plísni se můžete zbavit roztokem, který si připravíte z jednoho dílu bělícího prostředku a šesti dílů vody. Tímto roztokem spáry potřete a nechte působit.

MOŽNÁ VÁS BUDE ZAJÍMAT, JAK MŮŽETE POŠKOZENÝM SPÁRÁM PŘEDCHÁZET.

Pokud je plísně v koupelně víc, můžete vyzkoušet také některý z prostředků na to určených. Bez potíží je seženete v drogeriích – v těchto přípravcích jsou fungicidní složky, které houby zahubí. Nám se osvědčilo savo proti plísním, které lze použít nejen v koupelně, ale také v dalších částech vašeho interiéru.

Kombinace vody a octa vám pomůže i v koupelně. Zdroj: Pexels

Jak vybělit zašlé spáry

Pokud nejsou spáry ve vaší koupelně špinavé, ale pouze zašlé, můžete si vzít na pomoc některý z dostupných přípravků na bělení spár. Tyto prostředky se nanášejí za pomoci malířského štětce. Případně existují také bělící fixy na spáry.

Jak vyčistit spáry mezi kachličkami

Pokud chcete spáry vyčistit opravdu poctivě, doporučujeme vám použít starší kartáček na zuby. Připravte si roztok tekutého čisticího prostředku a teplé vody. S tímto prostředkem a kartáčkem spáry vyčistíte. Také můžete použít ocet. Nalijte ho do rozprašovače, postříkejte jím spáry a nechte působit.  Na silně znečištěná místa aplikujete znovu, případně použijete kartáček. Při práci pořádně větrejte, protože ocet dráždí dýchací cesty. Na spáry rozhodně nepoužívejte abrazivní prostředky, narušili byste glazuru a spáry by se mohly začít vydrolovat.

Při čištění používejte hadřík nebo zubní kartáček. Nikdy abrazivní prostředky. Zdroj: Pexels

Jděte na to s párou

Dalším způsobem, jak můžete vyčistit spáry, ale také kachličky samotné, jsou parní pomocníci ve formě parních mopů a čističů. Parní čističe díky horké páře a tlaku odstraní nejen mastnotu, ale i špínu. A to bez chemie. Jde tedy o ideální variantu v případě, že máte doma alergika. Pára totiž zahubí všechny bakterie. Tyto pomocníky můžete používat i na čištění podlah, kuchyňské linky, sprchového koutu či koberců.

Jak vyčistit zašlé obklady

Pokud vaše obklady dávno ztratily svůj lesk a jsou zašlé, je na čase jim lesk navrátit. To můžete udělat za pomoci roztoku boraxu či čpavku. Obě tyto složky oživí keramické obklady, které jsou ztmavlé kvůli špíně a mastnotě. Takto vyčištěné obklady opláchněte čistou vodou a vytřete do sucha. Pokud máte na obkladech zaschlé mýdlo, můžete jej odstranit směsí jednoho dílu octa a čtyř dílů vody. Povrch poté opět opláchněte a vysušte.

Pravidelný úklid v koupelně je nutností. Zdroj: Pexels

Když je třeba obklady přespárovat

Pokud jsou spáry v opravdu špatném stavu, je třeba zvážit jejich přespárování. Staré spáry můžete odstranit nejen speciálním nástrojem na to určeným, ale také modelářským nožem, který se dostane i do nejmenších mezer. Při odstraňování staré spárovací hmoty si však dejte pozor na to, abyste nepoškodili obklady. Poslední zbytky hmoty očistěte štětečkem s tuhými štětinami (případně zubním kartáčkem), nakonec použijte vysavač. Nakonec naneste novou spárovací hmotu.

 

Ovládejte světla moderně – aplikací

 

 


You must be logged in to post a comment Login