Koupelny

Bakterie, plísně a další neduhy. Poradíme vám, jak na dokonale čistou koupelnu

Od   | 

Bakterie, plísně, ale i rez patří k nejčastějším problémům, s nimiž se v koupelně občas setká každý z vás. Pokud chcete, aby byla vaše koupelna zářivě čistá, musíte jí věnovat dostatečnou pozornost. Jak ale při úklidu postupovat tak, abyste vše nemuseli doslova drhnout a namáhat se? Máme pro vás hned několik tipů, jak na dokonalý úklid koupelny. Rychle, levně a hlavně účinně.

K úklidu domácnosti můžete použít jedlou sodu, ocet a citron. Výsledkem budete překvapeni. Zdroj: Canstockphoto

Sprchový kout a vana

Pokud se chystáte na úklid koupelny, začněte u sprchového koutu nebo vany. Ze všeho nejdříve stěny (dvířka) postříkejte přípravkem určeným proti vodnímu kameni a proti usazování vody – nechte jej působit klidně i několik desítek minut. Skvělé jsou přípravky na bázi octa, který umí vodní kámen odstranit. Vyčistěte také vodovodní baterii a sprchovou hlavici – opět za použití přípravku. Sprchovou hlavici můžete namočit do mísy s octem, kterou necháte položenou ve vaně či sprše. Samotnou vanu či sprchu umyjte přípravkem s antibakteriálním účinkem. Pokud nechcete mít okraj vany plný nečistot, doporučujeme vám šampony a další kosmetiku skladovat v uzavřené skříňce. Použít můžete také polici do sprchy. Tu je však třeba pravidelně čistit. Nevynechejte ani spáry mezi obklady a odpad – v něm se usazují vlasy, ale i další nečistoty, jako je mastnota.

Jak na čištění obkladů?

Ve chvíli, kdy máte očištění sprchový kout, se vrhněte na očištění obkladů. Na jejich čištění můžete použít přípravek proti plísni – zejména tam, kde obklad přichází do styku s vodou. Tedy ve sprše či vaně. Spáry i obklady pak budou dokonale čisté. Na zbytek obkladů můžete použít octový čistič, který odstraní vrstvu vodního kamene. Pokud budete čistit hůře dostupná místa nebo spáry, použijte k tomu zubní kartáček. Při čištění nezapomínejte ani na prostor kolem pračky a skříněk. Možná se budete divit, kolik nečistot se kolem nich usazuje.

Na obklady je ideální octový čistič. Zdroj: Los Kachlos

Pokračujte na toaletě

Pokud toaletu čistíte pravidelně, nemusíte se bát toho, že by vám její údržba zabrala mnoho času. Jako první nalijte do toalety čistidlo proti vodnímu kameni a nechte je působit. Mezitím očistěte okraje toalety, právě zde je nejvíce bakterií. Poté očistěte vnitřní stranu toalety, vyměňte náplň v závěsném čističi a toaletu omyjte z vnější strany. Speciální péči věnujte také sedátku a poklopu, nakonec si nechte vodní nádrž, kde se usazuje nejvíc prachu. Zapomenout byste neměli ani na splachovací tlačítko. Nakonec vyčistěte vnitřek toalety a spláchněte.

Splachování bez okraje, takzvaný Rimfree, je proud splachovací vody veden optimální cestou tak, aby opláchl celý vnitřní povrch keramiky. Toaleta se dobře udržuje v čistotě. Zdroj: Geberit

Umyvadlo

Jestliže je umyvadlo ušpiněné, všimnete si toho na první pohled. I proto byste jej měli rychle otírat alespoň každý druhý den. Setřete vodu, ale také nečistoty, jako je zubní pasta či zbytky mýdla, která na umyvadlo ukáplo. Poté jej vytřete dosucha. Jednou týdně pak věnujte pozornost také vodovodní baterii – použijte ocet nebo přípravek proti vodnímu kameni. Vydesinfikujte odtok, ale i zbytek umyvadla. Poté vytřete suchým hadříkem.

Umyvadlo otírejte každý den, jednou za týden jej umyjte důkladněji. Zdroj: Geberit

Podlaha nakonec

Úklid podlahy byste si měli nechat na závěr úklidu. Bylo by zbytečné vytírat jako první, když vám pak na podlahu napadají nečistoty. Z podlahy odstraňte vše zbytečné, vysajte nečistoty a vytřete. Můžete použít buď ocet nebo přípravek určený na mytí podlahy, který vaší koupelnu provoní na celý den. Nakonec vyvětrejte.

Domácí octový čistič je univerzální. Má využití v koupelně i kuchyni.
Zdroj: Kozák Bath a Interior

TIP: DOMÁCÍ OCTOVÝ ČISTIČ                  

Pokud nechcete při úklidu používat velké množství chemie, můžete toho spoustu vyčistit s doma vyrobeným octovým čističem. Jde o univerzální prostředek, který můžete využívat nejen v koupelně, ale také v kuchyni. Odstraní nánosy vodního kamene, mýdlové usazeniny, ale i močový kamen. Nemluvě o tom, že jej můžete nalít také do odpadů, které dobře pročistí.

Co budete k výrobě potřebovat?

  • Ocet – běžný kvasný, který koupíte v supermarketu
  • Slupky, které vám zůstanou ze dvou citronů
  • Vysokoprocentní alkohol
  • Větší sklenici s uzávěrem
  • Tea tree olej
  • Rozprašovač, který použijete na hotový čistič

Postup:

  1. Do sklenice nalijte ocet – zhruba do poloviny. Můžete naředit s vodou. Do octa pak vložte nakrájenou citronovou slupku. V octu nabobtná, ale měla by být stále potopená. Použít můžete i slupky z pomerančů nebo limetek. Sklenici uzavřete a dejte do temna.
  2. Jednou do týdne sklenici promíchejte točivým pohybem, aby se aroma rovnoměrně rozšířilo do octa. Ocet pak bude při úklidu překvapivě příjemně vonět. Můžete jej nechat uležet měsíc, ideálně tři. Poté směs sceďte a přidejte panáka alkoholu a pár kapek éterického oleje. Směs nalijte do lahve s rozprašovačem.

Stěrka vám může pomoci v boji proti usazeninám vodního kamene na sprchových dveřích. Zdroj: Pexels.com

Na co můžete ocet použít?

Octový přípravek můžete použít na čištění a leštění zrcadla, ale také na odstranění mýdlových usazenin. Dále s ním můžete vyleštit chromové baterie, dlaždice, ale i nerez.  Jednou za čas je třeba vyčistit také sprchový závěs. Jinak se zbytkové mýdlo na něm usazené začne míchat s nečistotami, následně se objeví i plíseň. A jak sprchový závěs vyčistit? Dejte jej do pračky, kam nalijete trochu tekutého pracího prostředku a vašeho octového čističe. Navolte program na jemné prádlo a zapněte. Poté závěs pověste. Vyčistit jej však můžete i ručně. Dejte jej do vany nebo kbelíku s vodou, nechte s octovým čističem přes noc odstát a ráno závěs opláchněte a pověste.

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login