Rady a tipy

Vstup a feng shui

Od   | 

Vstup do domu nebo bytu je jedno z nejdůležitějších míst. Proč? Vstup plní stejnou funkci jako naše ústa. Co jimi projde, co sníme, jde do těla a tělo čerpá z potravy svou energii. Stejně tak prostor je sycen energií, která přichází dveřmi.

A přitom je vstup často opomíjen jako něco nedůležitého. Malé předsíňky přeplněné navěšenými bundami a kabáty, takže leckdy ani nejdou pořádně otevřít dveře. A když je otevřeme, přichází dobrodružná chvíle, kdy jsme nuceni přeskakovat řady bot nebo hromady odložených věcí, které nám stojí v cestě. Někdo se domnívá, že když přesune část tohoto nepořádku před dveře na chodbu, má vyhráno. Ale ani to není správné řešení, nemluvě o tom, že to negativně ovlivňuje proudění energie v celém domě. Představme si energii jako ženu, která má ráda krásno. Která kráčí domem po chodbě a rozhlíží se, do kterých dveří by chtěla vstoupit. Určitě to nebudou ty, které jsou obestavěné nepořádkem a bezpočtem párů bot. Určitě ji mnohem víc lákají dveře, které jsou volně přístupné, čisté a případně ozdobené. Například věncem v souladu s ročním obdobím nebo se symbolickými strážci, což mohou být i rostliny, které aktivují průchod energie. Podívejme se na svůj vstup očima této mladé dámy. A co když se rozhodne vstoupit? Najde za dveřmi prostor, kde na ni dýchne teplo domova? Nebo bude muset překonávat překážky, než se dostane dál? Bohužel je mnoho bytů, kde architekt jaksi pozapomněl, že obyvatelé musí někde odkládat své svršky a boty. Přesto je možné, alespoň v rámci našich možností, situaci vyřešit uklízením sezónních bot a aktuální obuv ukládat do botníků. Pokud máme botník přede dveřmi, dbejme na to, aby nebyl otevřený a ozdobme ho třeba nějakou pěknou květinou (může být i umělá), aby působil jako součást obytného prostoru a nikoliv jako skladiště.

Velké prostory

Vstup do domu je naší vizitkou

Vstup do domu je naší vizitkou

Samozřejmě existují šťastné domy a byty, které mají dostatek prostoru za vstupními dveřmi, což je velká výhoda, protože takový prostor nám zároveň plní funkci jakéhosi rezervoáru na energii. Ne každý bojuje s malým prostorem u vstupu, a přesto se může dopustit mnoha chyb, které následně ovlivňují kvalitu jeho života. Například drhnou-li nám vchodové dveře, energie, ale s ní i naše možnosti a šance, budou mít problém vstoupit do našeho života. Bude se to projevovat tak, že šance vůbec neuvidíme – nebo je uvidíme, ale nebudeme je stíhat. Pokud dveře nejdou dobře dovírat, uniká nám energie, což může souviset s horší koncentrací člověka nebo s jeho neschopností vymezit si vlastní hranice. To následně souvisí i s jeho špatnou imunitou. Dalším nešvarem, se kterým se občas setkávám v nových domech, je vstup do domku přes garáž. Pokud se často jezdí autem, stává se tento vstup hlavním a energie, kterou si do domu pouštíme, je znečištěná ovzduším a energií garáže. V takových případech by měly být dveře do garáže velmi dobře utěsněné a obecně doporučuji, aby obyvatelé začali více používat hlavní vstup. Vracíme-li se domů, měli bychom projít prostorem, ve kterém necháme všechny starosti a problémy, které si neseme, například z práce. Nemáme-li pro takový prostor místo, zvolíme alespoň nějakou pěknou, možná i výraznou a dostatečně velkou rohožku, která nám tento chybějící prostor doplní. Vstupující energie je také ovlivněná tím, co je uvnitř přímo proti vstupním dveřím. Tento fakt velmi dobře využívají některé firmy, které mají přímo proti vstupu své logo nebo jiný důležitý symbol. Máme-li přímo proti vstupu schodiště nahoru, pak je pravděpodobné, že přízemí bude mít nedostatek energie. Máme-li proti vstupu dveře na toaletu, tak to vůbec není dobré, jelikož nám všechna energie uniká toaletou do odpadu. Proto je nutné, aby se zavíraly nejen dveře na toaletu, ale i poklop toalety. Ještě lepším řešením je polepit dveře této místnosti nějakou pěknou tapetou, aby se opticky ztratily a vytvořila se iluze jiného prostoru.

Roční hvězda

Jedna z možností jak oživit vstup. Vítr si pohrává se zvonkohrou a ta dává zvuky najevo, jak tu proudí energie.

Jedna z možností jak oživit vstup. Vítr si pohrává se zvonkohrou a ta dává zvuky najevo, jak tu proudí energie.

Vše, co jsem doposud zmínila, patří k těm nejzákladnějším pravidlům, která se váží ke vstupu. Samozřejmě každá stavba je specifická nejen svým umístěním vzhledem k okolní zástavbě nebo vzhledem k přírodě, ale i orientací k světovým stranám. Liší se také svou funkcí. Od všech těchto vymezujících podmínek se pak odvíjí různé nápravné prvky, které snižují rizika a zvyšují potenciál budovy. Pokud nic nechceme nechat náhodě, je možné zahrnout i vliv takzvané roční hvězdy, která na vchod působí. Tato roční hvězda se dá spočítat. Její energie se mění s počátkem každého čínského nového roku. Podle toho, zda-li se jedná o hvězdu příznivou, můžeme různými doplňky podpořit její aktivní působení na vstupující energii. Naopak je-li nepříznivá, snažíme se její působení maximálně oslabit. Toto ladění ale většinou provádíme s pomocí konzultanta feng šuej. Pro nás samotné je důležité si pamatovat, že vstupující energie udává kvalitu energie uvnitř obydlí. A že vstup by měl být čistý a volný, v lepším případě i hezky ozdobený.

 
 
 
Alena Topinková,Konzultantka Feng shui,  www.fenhshui-zmenaklepsimu.cz

jinjang samotnySouvisející články:

Úvod do Feng shui

Jak funguje Feng shui

Feng shui a umístění sedací soupravy

Feng shui v kuchyni

Komunikační prostory jako synonymum pro životní cestu

 


You must be logged in to post a comment Login