Rady a tipy

Proč používat feng shui v interiéru?

Od   | 

Pod pojmem feng shui si představují různí lidé různé věci. Pro někoho je to součást módní vlny, aniž by v tom hledal něco hlubšího, někteří nedůvěřivci to mohou vnímat jako pravidla vytvořená v Číně, která přece v Čechách neplatí.

Pro mnoho lidí je feng shui návod, jak zlepšovat vlastní život, vlastní štěstí. Číňané zmiňují, že třetinu našeho života ovládá náš osud, druhou třetinu ovládáme my sami a tu zbývající, třetí, ovlivňuje feng ahui. Třetina není málo a určitě stojí za to, abychom se alespoň pokusili do této 5 000 let staré filosofie proniknout, případně ji pod vedením zkušeného konzultanta vyzkoušet.

Akvárium v tomto případě tvoří předěl mezi kuchyní a obývacím prostorem. Je vysoké tak, aby na něj bylo vidět z obou stran.

Prvek vody vytváří v interiéru velmi příjemnou a přirozenou zónu

Feng shui děláme podvědomě

Velmi mě těší, když přijdu do domova, kde jeho obyvatelé, převážně to bývají ženy, praktikují dobré feng šuej, aniž o tom vědí. Je to tím, že jsou citlivé a vnímavé a reagují na to, co jim dělá po těle dobře a co naopak špatně. Tady bych ráda podotkla, že to sice byli Číňané, kdo dal myšlenkám řád a veškerá pravidla sepsal, abychom z nich mohli čerpat, přesto se feng šuej používalo kdysi i u nás. Dříve totiž lidé více poslouchali své pocity, byli mnohem víc spojeni s přírodou a nebyli až tak odpojeni od svých těl, jako jsme v současné době my. Například mnoho prvků feng šuej nacházím ve vzpomínkách na domov své babičky. Obrázek v kuchyni nade dveřmi, kde se psalo: „Buď vítán, kdo v dobrém přicházíš“, nebo jiný, velmi silný prvek posilující manželství – svatební fotografie babičky a dědečka v jejich ložnici. Nebo podkovička jako symbol ochrany a štěstí u vstupních dveří.

v posteli chráněné pevnou stěnou za zády a opatřené závěsy vytvářejícími více soukromí se budeme cítit velmi bezpečně

A bylo toho mnohem víc, co naši předkové používali a přitom neznali učené knihy z dálného Východu. Vzpomeňme například na dvě sochy lvů nebo jiných silových zvířat u vstupu do starých velkých domů, či kovaná klepadla na dveřích, opět s podobiznami silových zvířat. A mohli bychom hledat dál jak praktikovat ve svém domově dobré feng šuej, aniž bychom rozvěšovali čínské symboly po svém obydlí tak, že při vstupu máme pocit, jako bychom vstoupili do čínské restaurace. Pokud půjdeme hodně do hloubky této staré filosofie, zjistíme, že feng šuej není jen o tom, kde máme umístěnou postel nebo pracovní stůl. Feng šuej můžeme používat v celém svém životě. 

S nádobím a kredencí po babičce vytváříme nemluvnou vzpomínku, kterou máme denně na očích

Monáda

Harmonii, kterou dokonale vyjadřuje i jeden z nejznámějších symbolů feng shui, monáda. Na ní vidíme, jak se Jin a Jang, černá a bílá, dva protiklady, v našich životech stále potkávají, tak jako den a noc, jako léto a zima, jako žena a muž, život a smrt nebo jako radost a smutek. Vzájemně se doplňují, nemohou bez sebe existovat a dohromady vytváří harmonický kruh. Zároveň na obrázku vidíme, jak Jang obsahuje trochu Jinu a Jin zase obsahuje trochu Jangu. Znamená to, že nikdy není nic jen černé nebo jen bílé, vždy má každá situace svůj rub a líc a obě kvality – Jin i Jang – k životu potřebujeme. Pokud se snažíme ve svém životě o dosažení rovnováhy a eliminování dlouhodobých působení extrémů, máme velkou naději, že se nám tělo odvděčí zdravím a duše dobrou náladou.

Monáda

Monáda značí, že nic není v životě jen černé nebo bílé


You must be logged in to post a comment Login