Zahrada

Z vrbového proutí se neplete jen pomlázka: Další super tipy do zahrady

Od   | 

Vrbové proutí máme samozřejmě spjaté s Velikonocemi. Pomlázka letos nebude smět opustit hranice domu a zahrady, koledování bohužel vzhledem k omezením není povoleno, a to je škoda. O to více se však můžeme soustředit na výzdobu zahrady a pořídit či vyrobit si do ní něco z vrbového proutí. Pokud to myslíte se stavěním vážně, sežeňte si proutí z pravé košíkářské vrby.

Plot z proutí se skvěle hodí k venkovskému stavení. Zdroj: Canstockphoto

Zasazená pomlázka: Udělejte radost dětem

To je asi to nejjednodušší, ale přesto způsobíte mnoho radosti. Nejprve z čerstvých proutků upleťte klasickou pomlázku – troufnete si třeba na tu z osmi? Podle obrázku je to velmi snadné…a když už se vaše ratolesti věnují pojídání velikonoční čokolády, vyberte místečko, které je na zahradě věnované dětem, třeba někde u jejich prolézačky či domečku, a tam jim pomlázky tak jak jsou, zasaďte. Děti budou sledovat, jak obrážejí a třeba vypěstujete i miniaturní vrbu s dekorativním, propleteným kmínkem. Pokud jste kreativnější a máte velkou zahradu, na které si teď děti hodně hrají, vzhledem k tomu, že karanténa omezila možnosti výletů a trávení volného času, postavíte jim jednoduše z proutí skvělý tunel na prolézání. Základní oblouky vytvořte z silných, pěkných a dlouhých prutů, poměrně blízko sebe. Pak už vám stačí jen vyplétat šikmo zapíchanými pruty.

Tunel nebo altánek…to vše bude děti bavit. Zdroj: Pinterest

Stínění: Když si troufáte

Z vrbových prutů můžete vyrobit krásné stínění, třeba kolem lavičky. Co nejdelší pruty vysázejte do půlkruhu, ponechte poměrně malé rozestupy; když dokončíte první půdorys, sázejte další pruty ještě jednou, ale tentokrát šikmo, tak, abyste je mohli proplétat. Zpevňujte přírodním provázkem v co nejpodobnější barvě, jako má proutí. Pak už bude jenom potřeba trochu trpělivosti, pruty budou muset poporůst do délky a rozvětvit se, abyste mohli stavbu dokončit a byla dostatečně hustá, zelená a pěkná.

Z proutí lze uplést i zástěnu. Zdroj: Pinterest

Obruby u záhonků: Hezké a praktické

Když si koupíte v hobby marketu obrubník z kulatin, je sice také hezký a přírodní, ale dá vám velkou práci ho upevnit do země. S vrbovým proutím to jde velmi snadno. Jednoduše si nařežete na výšku pruty na tak vysoké dílky, jak chcete mít obrubník vysoký, a pak jednotlivé dílky zapícháte asi tak dvacet centimterů od sebe. Co nejdelšími pruty pak proplétáte.

Nejen obruby, vyrobit můžete i celé záhony. Zdroj: Canstockphoto

Kompost i záhon

Můžete také vytvořit jakoukoliv hranatou nádobu, třeba kompost. Vytvořte základnu čtyřmi silnými pruty, kterými vymezíte půdorys, a mezi ně na podélné stěny dejte další pruty, podle velikosti celého kompostu. Asi nebudete chtít, aby kompost rostl, pruty proto zapíchněte do země opačně. Proplétejte pak příčně, a to v tomto případě hodně hustě, aby vám hlína nepadala. Stavbu můžete zpevňovat opět provázkem.

Velikost je už jen na vás. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login