Inspirace

Vneste do interiéru vánek středomoří

Od   | 

Vzpomínáte často na promenádu kolem moře, po které jste se procházeli na dovolené? Pokud si tyto vzpomínky chcete přenést alespoň v nějaké podobě domů, zkuste interiér obléct do středomořského stylu, díky němuž se budete cítit odpočatě a interiér pak bude vypadat svěže a provzdušněně. Jednou z hlavních výhod je také to, že zařídit domov na způsob domku na pláži je velice jednoduché, a právě proto tak oblíbené.

Středomořský styl nám připomene příjemnou sluneční dovolenou.
Zdroj: Pinterest

Barvy udávají jasný směr

Barvy na zdech, i nábytku musí jasně charakterizovat tento styl. Nebojte se zavřít oči a začít si představovat všechny barvy dovolené, provoněné mořským vánkem. Mezi základní barvy patří tóny modré a zelené, které připomínají někdy až neuvěřitelně zbarvenou mořskou hladinu a azurové nebe. Opomenout nesmíme ani bílou, šedou či pudrově růžovou, která připomíná jemné oblázky na pláži, mušle, či korály v moři. Do středomořského interiéru skvěle zapadnou i zemité odstíny v podobě hnědé a krémové barvy, díky nimž si vybavíme dlouhé, rozpálené pláže.

Při výběru dbejte na to, aby byly všechny barvy ve světlých tónech. Světlá barva představuje ve středomořském stylu symbol čistoty, svěžesti a zejména provzdušněnosti. Pokud si z nějakého důvodu bílou barvu v interiéru nedovedete představit, jednoduše ji nahraďte světle krémovou barvou, která ji dokonale nahradí. I přes to je důležité mít na mysli, že typickou barevnou kombinací pro tento styl je modrobílá kombinace.

I středomořský styl se dá pojmout moderně. Stačí kombinovat ty správné barvy, materiály a motivy.
Zdroj: Goodfon

Jaký materiál a nábytek?

K podtrhnutí středomořského stylu můžete ponechat povrch zdí klidně v hrubším provedení. Trámy rozhodně neschovávejte. Odhalená cihla v interiéru v kombinaci s ostatními typickými prvky se stane dokonalým a stylovým doplňkem. Na vás je pouze to, zda cihlu ponecháte v přírodním zbarvení, či ji přetřete tak, aby do kombinace barev zapadla ještě lépe.

Co se týče materiálu, pak by zde mělo být zastoupeno především přírodní dřevo ve světlé barvě. A je jedno, zda ho zakomponujete do nábytku, na podlahu, či jako dekoraci. Chybu však neuděláte, pokud vyberete alespoň nějaký kus nábytku z proutí. Nevyhýbejte se ani vybavení, které je opatřeno patinou a zašlou strukturou, která tento styl pouze podtrhne. Při volbě pohovky a židlí se na středomořský styl obzvlášť zaměřte a pořiďte si takové kousky, které vyniknou díky výraznému čalounění. Barvu a motiv čalounění si vyberte dle svého uvážení, dokonale bude vypadat jednobarevné provedení, ale i dvoubarevné, například v podobě proužků.

Dřevo s patinovými držadly ve světle modré barvě je dokonalost sama.
Zdroj: Pinterest

Nezapomínejte na motivy

Mezi nejzákladnější motivy středomořského stylu patří rozhodně vodorovné a svislé pruhy, nejčastěji v kombinaci modrobílé. Dále sem patří motivy kotev, mušlí, oblázků, lodí, rybářských sítí nebo lan s uzly.

Kotvy, lana, uzle, mušle.. To vše ve středomořském stylu najdeme!
Zdroj: Pinterest

Textil dokáže v interiéru více, než si myslíte

Protože právě pruhy patří mezi jednu z nejzákladnějších kombinací, můžete je do interiéru zakomponovat například v podobě povlečení, na přehozech nebo dekoračních polštářích. Nechcete-li typické pruhy, pak sáhněte například po motivech s kotvou. Motivy na textiliích však rozhodně nekombinujte, a pokud zvolíte pruhované přehozy, ostatní tkaniny již držte v jednobarevných a světlých tónech. Mohli byste totiž tento kouzelný styl snadno překombinovat. Tematické potahy skvěle poslouží jako ochrana pohovky. Nejenže se jednoduše vyperou, ale zároveň je můžete měnit dle vaší libosti.

Záclony i závěsy ponechte ve světlých barvách, na ty se rozhodně nevyplatí aplikovat žádné výrazné barvy, nebo motivy, které by mohly místnost akorát ztmavit. Bohatě postačí jednoduchá bílá záclona doplněna krémovým, či světle modrým závěsem. Pokud si se středomořským stylem chcete opravdu vyhrát, nainstalujte na okna žaluzie či roletky s bambusu.

Proužkované povlečení je skvělou volbou do středomořského stylu.
Zdroj: Pinterest

Dekorace dotvoří vše ostatní

To, že dekorace vždy výsledek jen podtrhne a dozdobí, ví každý. Interiér nemusíte hned měnit od základů, abyste vytvořili dokonalý středomořský styl. Tuto příjemnou atmosféru můžete do domu vdechnout i pomocí dekorace, kterou jste si přivezli z dovolené. Může to být písek, kamínky, nebo mušle. Fantazii se meze nekladou! Na trhu seženete i tématické dekorace jako jsou sítě na zeď, obrazy s majáky, či dekorace v podobě kotev a lan. Pokud jste zruční, můžete si vyrobit dekoraci sami. Středomořský styl zdůrazníte tyrkysovou vázou ozdobenou dle vašeho uvážení, kouzelnými svícny, nebo zvonkohru, kterou tvoří mušličky. Nebojte se ani vyšperkovat fotorámečky, například oblepením mušlí a oblázků.

Dekorace v podobě mušlí dodá interiéru ten pravý šmrnc.
Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Kde najít textilní dekorace?


You must be logged in to post a comment Login