Zahrada

Víte, co právě teď potřebují pokojové rostliny? Dopřejte jim zimní péči, vyplatí se to!

Od   | 

Z pokojových rostlin se na rozdíl od zahradní zeleně můžete těšit i v zimních měsících. Aby si i ony užily zimní klidové období v co nejlepší kondici, máme pro vás několik rad, jak o ně právě v tuto dobu správně pečovat.

Vaše zelené spolubydlící jsou v dlouhých zimních dnech ještě méně náročné na péči, než je tomu po zbytek roku. Spíše než úzkostnou každodenní péči potřebují v tuto dobu ochranu před přelitím, velkým chladem a správné místo, kde v klidu přečkají zimu až do prvních jarních paprsků.

Pokojové rostliny pozitivně ovlivňují ovzduší v interiéru i vaši psychiku

Rozdílné nároky na teplotu

A již máte doma rostliny ozdobné listem či květy, valná většina jich pochází z teplého Středomoří nebo ze subtropických oblastí Jižní Ameriky či Asie. V těchto oblastech v zimě teplota neklesá pod bod mrazu, jen se tu na čas poněkud ochladí, proto pokojové citrusy, ibišky, oleandry, různé druhy fíkusů a další zelení společníci bez problémů akceptují teploty pohybující se kolem 15 °C. Snížení teploty na tuto hodnotu jim dokonce prospívá natolik, že daleko snáze naberou síly do dalšího vegetačního období, než když jsou celoročně vystaveni konstantním teplotám neklesajícím pod 20 °C. Kvetoucí krásky se vám pak za to v průběhu roku odmění bohatou nadílkou květů.

Dračinec (Dracaena marginata), nenáročná subtropická rostlina má ráda světlé stanoviště, avšak bez přímého slunečního svitu

Pozor na svěřence z tropů

Pouze rostliny pocházející z tropů by mohly i při tak malém poklesu teploty nastydnout. Do této skupiny náleží například oblíbený zelenec, scindapsus, monstera, filodendron či diefenbachie. Tyto druhy navíc bez problémů zvládají během našich zim také nedostatek slunečního svitu. Ve své domovině totiž tvoří podrost tropických pralesů a na skromné světelné podmínky jsou zvyklé. Problémem bývá v zimě také nedostatečná vlhkost vzduchu, kterou lze vyřešit např. instalací odpařovacích nádobek s vodou buď přímo na topná tělesa, nebo alespoň do jejich těsné blízkosti.

Nenáročná tropická monstera má ráda dostatek rozptýleného světla a častou zálivku

Vzdušnou vlhkost zvýšíte pravidelným rosením rostlin převařenou nebo odstátou vodou

I rostliny mohou nastydnout

Na co si dát pozor v každém případě? Právě na větrání. I krátký proud mrazivého vzduchu vanoucí se zvenčí do vytopené místnosti může teplomilné rostliny nenávratně poškodit. Vždy dbejte na to, aby průvan nemířil přímo na pokojovky v květináčích, nebo aby rostliny nestály příliš blízko okna či balkonových dveří. Pozor dejte také na ty stojící na okenním parapetu, kterým chcete v zimě dopřát více světla. O chlad jdoucí od okna či ze spodu z parapetu určitě nestojí.

V domácích podmínkách lze s úspěchem pěstovat také různé druhy palem. Nevyrostou vám sice do výše 10 m jako ve své domovině, ale rozhodně to nebudou ani žádní drobečci

Přelití – nepřítel číslo 2

Je to také příliš bohatá zálivka, která často způsobí zbytečný úhyn rostlin. Vždy vycházejte z toho, že rostliny v tuto dobu právě odpočívají, proto je jejich vegetační aktivita daleko nižší a odpařování vody prostřednictvím listů probíhá v daleko menší míře. Menší porce vody méně často – to je správný recept na dobrou kondici všech pokojovek. Zda zalévat či nikoli, poznáte nejlépe tak, že stav zeminy v květináči zkontrolujete zapíchnutím prstu do substrátu.

Neúměrnou zálivku vám krasavice v květináčích signalizují žloutnoucími listy či jejich postupným opadáváním. Při delším přemokření substrátu pak snadno dojde k uhnívání kořenů a stonků, což většinou znamená konec. Výjimku tvoří pouze bahenní druhy, které ke svému zdravému životu potřebují mokrou půdu celoročně.

Problémy s četností zálivky můžete vyřešit také instalací některého ze systémů automatického zavlažování

Hnojit, či nikoli?

Přihnojovat celoročně se vyplatí pouze několik málo druhů se specifickými nároky, které i v zimě ocení vyšší pokojovou teplotu nad 20 °C – například orchideje. Valná většina pokojových rostlin hnojení v zimě nepotřebuje, naopak byste je mohli předčasně „probrat“ z jejich zimního spánku. V období vegetačního klidu totiž nedokážou dodávané živiny plně využít, takže by vaše snaha vyšla vniveč.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login