Zahrada

Víte co jsou kokedamy?

Od   | 

Pokojové rostliny nemusí být nutně jen v květináči nebo ve váze. Ať už bojujete o každý kousíček místa v bytě, nebo zkrátka máte rádi nápadité dekorace, oba případy můžete hravě vyřešit pomocí „zahrady na niti“. Kokedamy nebo květiny ve skleněné formě jsou křehké i překrásné.

Kokedama, v doslovném překladu mechová koule, je moderní trend v pěstování rostlin, který pochází z Japonska. Rostlina není zasazena v květináči, ale vyrůstá z kulovitého mechového balu. Díky omezenému prostoru pro kořeny se příliš nerozrůstá a je poměrně nenáročná. Zelený mech obalený provázkem funguje jako obal, zadržuje vodu a k tomu ještě krásně vypadá.

Závěsná kokedama dracena

Závěsná kokedama dracena

Zavěšené kokedamy

Kokedama může buď stát na talířku či v misce, nebo viset na provázku. Zavěšená kokedama se „zalévá“ ponořením mechového balu do nádoby s odstátou vodou. Namáčení trvá jen několik desítek vteřin a pak už jen stačí nechat květinu chviličku okapat a pověsit zpět na své místo. Díky mechovému obalu voda ze zalité kokedamy nekape.

Květiny, které visí ve skle

Další možnost, jak zavěsit květiny do prostoru, nabízí aerária – skleněné vázičky s květinou uvnitř. Hodí se pro milovníky minimalismu a čistého designu. Skleněná, ručně foukaná aerária jsou vyrobená z českého skla a mají dva otvory pro lepší proudění vzduchu. Rostlinám, které se dají takto pěstovat, stačí k životu pouze vzdušná vlhkost, a tu je v interiérech snazší zajistit rosením právě v aeráriu.

Kokedama Ficus Ginseng

Kokedama Ficus Ginseng

Stojací kokedamy

Pokud vás tvar kokedam zaujal, ale dáváte přednost tradičnějšímu vystavování květin, vsaďte na stojací kokedamy. Bez ohledu na to, jestli jsou tyhle krásky postavené na parapetu, nebo zavěšené, platí, že s přesazováním do prostornějšího květináče nebo s výměnou hlíny starosti mít nebudete.

Kokedama Ficus microcarpa Ginseng

Kokedama Ficus microcarpa Ginseng

 


1 Komentář

  1. Pingback: Nemáte zahradu? Nevadí. Vysaďte si stromy uprostřed obýváku! - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login