Inspirace

Nemáte zahradu? Nevadí. Vysaďte stromy uprostřed obýváku!

Od   | 

O živých květinách se všeobecně ví, že jsou nádhernou dekorací. Nemáte-li zahradu, pak vás s největší pravděpodobností ani nenapadne, že by rostliny ve vaší domácnosti mohly být i o něco větší – keře a dokonce i stromy.

Chce to trochu odvahy a také určité předpoklady, které stromům dovolí v takových podmínkách růst. Právě podle možností vybíráme dřevinu, přičemž v potaz bereme i fakt, že se v budoucnu rozroste, a nebude-li možné ji upravovat, může nás dokonce i vystěhovat.

Borovice v interiéru přežijí sice krátkodobě, ale parádu rozhodně udělají.

Borovice v interiéru přežijí sice krátkodobě, ale parádu rozhodně udělají.

Podmínky potřebuje každá rostlina jiné

V případě, že se rozhodnete pro tento úžasný živý dekorativní prvek, ptejte se sami sebe, kde bude rostlina umístěná. Zda bude vystavena přímému slunci, nebo naopak příšeří, zda bude v průvanu, v bohatě vytápěné místnosti nebo naopak v pokoji, kde je tma. Důležitá je i vlhkost v místnosti a její rozměry. A to nejen do šířky, ale zajímat by vás měla i výška stropu.

Pokud si nejste jisti, že strom v interiéru vydrží, pořiďte si věrnou napodobeninu.

Pokud si nejste jisti, že strom v interiéru vydrží, pořiďte si věrnou napodobeninu.

Efektu můžete dosáhnout i krátkodobě. Například olivy a borovice dlouhodobě uvnitř nepřežijí, protože je v místnosti moc teplo a málo světla. Jsou-li ale zasazeny v květináčích, pak mohou udělat parádu alespoň na pár měsíců.  Dlouhodobě vám v obývacím pokoji vydrží například Ficus benjamina nebo Ficus Lyrata. To jsou pohodové pokojové rostliny, které zvládnou pobyt doma úplně bez problémů a nemají žádné zvláštní požadavky. Snad jen ne přímé slunce, protože by se jim spálily listy. Stačí pokoj s běžnou teplotou, nikoliv přímo na jižním slunci a přiměřená zálivka. A porostou jak z vody, za chvíli jim bude pokojík malý.

Vděčný je fikus benjamin, který nepotřebuje zvláštní péči.

Vděčný je ficus benjamin, který nepotřebuje zvláštní péči.

V čem rostou?

Přestože jsou stromy velké, docela dobře se jim bude dařit v květináčích. Jejich obvod by měl být přibližně o dva centimetry větší, než jsou kořenový val. Vzhledem k váze květináče vyplněné hlínou a stromem, zvolte raději modely s kolečky, která usnadní přesun. Existuje i možnost, že strom zasadíte přímo do země. Tehdy musíte samozřejmě podlahu přizpůsobit. Předpříprava je nutná a náročná na kvalitu, jinak vám bude zatékat pod podlahovou krytinu, a to ji zničí. Základem by měl být nepropustný rám (ideálně z plastu), do kterého dáte zeminu a zasadíte rostliny. Nemusí to být jen strom, ale i menší pokojové květiny, díky kterým si doma vytvoříte nádhernou oázu zeleně.

I olivovník je jen na krátkou dobu

I olivovník je jen na krátkou dobu

 

You must be logged in to post a comment Login