Zahrada

Vertikální zahrady šetří místo a jsou IN

Od   | 

Existuje mnoho moderních zahrad, kde už ani skalka, ani záhon nenajdou své místo. Buď je zahrádka prostě příliš malá, nebo koncipovaná spíše jako dvůr či víceúrovňová terasa s množstvím zpevněných ploch, či se zkrátka nenajde nikdo, kdo by pravidelně okopával a plel.

Okrasné zeleně se však není důvod vzdávat úplně. Osázet lze velmi efektně i vertikální plochy.  Zelené stěny, které jsou často samozavlažovací a fungují zcela bez hlíny, ponechme profesionálům, a pojďme si ukázat, jak snadno docílíme podobného dojmu.

Pokud plánujete vertikální zahradu už při zakládání zahrady, můžete si vybrat speciálně upravené zídky.

Plánujte už při zakládání zahrady

Ideální samozřejmě je, když na vertikální zahradu myslíme už při jejím zakládání a necháme si vertikální plochu – zídku, stěnu, terénní nerovnost – upravit tak, že osázení umožňuje rovnou. Není to však podmínkou. I rovná zeď se dá upravit přídavnou konstrukcí tak, že můžeme umístit mnoho malých nádob nad sebe a osadit je – inspirujte se naší návodnou fotogalerií.

Sehnat můžete speciální truhlíky pro pěstování nad sebou

Tady o klasickou vertikální zahradu nejde,ale uspoření prostoru a dekorativnost je inspirativníi tak. Salát je jednou z rostlin, které se bude dařit v relativně omezeném prostoru, pokud bude půda výživná.

Koupit také lze samostatně stojící vertikální záhony a truhlíky i celé jejich stavebnicové systémy. Můžete je pojmout okrasně a oddělit jimi třeba terasu od zahrady, ale dařit se v nich bude i salátu či užitečným bylinkám.

Převislé rostliny i nevysoké trvalky

A jaké rostliny se do vertikálních zahrádek hodí? Efektně vypadají samozřejmě ty převislé, doplněné nízkými a kompaktnějšími kvetoucími trvalkami či letničkami.

Kombinujte převislé rostliny s nízkými kvetoucími, například vděčnými maceškami.

Pozor na zimu

Pozor na přezimování. Rostlina v malém květináči či truhlíku vymrzne, i když by normálně v půdě byla mrazuvzdorná, je proto lepší na zimu truhlíky schovat například do zimní zahrady nebo zapustit do hlíny či písku a zakrýt chvojím. Případně lze volit letničky, které do truhlíků vysijete či osadíte pokaždé znovu. Pokud vybíráte rostliny do trvalé vertikální zahrady, kde se osazují přímo kapsy či prostory zdi samotné, dbejte na to, aby byl v jednotlivých kapsách dostatek hlíny a vybírejte opravu odolné rostliny, jako například různé druhy netřesků.

Fotogalerie:

 

Čím si posvítit (ne)jen na zahradě


You must be logged in to post a comment Login