Koupelny

Venkovské koupelně to může slušet i v městském bydlení: Když dodržíte určitá pravidla

Od   | 

Jak zařídit koupelnu ve venkovském stylu, když zrovna nebydlíte na chalupě? Stačí dodržet několik pravidel a bude jí to slušet, i když z okna koukáte třeba na mrakodrap.

Nezapomeňte na vhodný nábytek. Zdroj: Canstockphoto

Obecné pravidlo, že bychom interiér měli podřizovat stylu, kde se byt nebo dům nachází, je bezesporu pravdivé, ale co když se nám zkrátka moderní styl nelíbí? Pokud mezi takové jedince patříte, pomůžeme vám vykouzlit příjemný venkovský styl. Pro tuto chvíli si řekneme pár pravidel ke koupelně.

Vana s nožkami

Pokud máte dostatečně velkou koupelnu, pak do ní rozhodně zakomponujte volně stojící vanu na nožičkách. Ta bývá při vstupu do místnosti hlavním dominantním prvkem, kterého si okamžitě každý všimne. Pokud po tomto provedení toužíte, je důležité na začátku zvážit, jestli je pro ni koupelna dostatečně velká. Zároveň je nutné počítat s tím, že její pořízení je finančně nákladnější a také technické požadavky jsou náročnější. Uvědomte si, že k vaně bude nutné přivést vodu (třeba středem místnosti). Nezapomeňte také na dostatečně viditelnou baterii, která takovému kousku dodá ten patřičný šmrnc. Vany na nožkách se původně vyráběly z litiny. Ta je ale díky hmotnosti méně praktická, proto je nasnadě raději sáhnou po vaně ze smaltované oceli, případně některých akrylátových modelech.

Vhodná je samo sebou i volně stojící vana bez nožiček. Zdroj: Canstockphoto

Umyvadlo jako středobod koupelny

Venkovské koupelně budou slušet umyvadla z keramiky. Těch najdete na trhu skutečně nepřeberné množství, vhodné jsou modely na desku připomínající lavór, případně zápustné provedení. Pro fajnšmekry jsou k mání umyvadla ze dřeva nebo z kamene, nic nezkazíte ani umyvadlem ze smaltované oceli. Nezapomeňte sladit i koupelnové baterie, jejichž povrch může být chromovaný, ale více vyniknou kovové barvy např. mosaz nebo měď. Na výběr jsou baterie buďto pákové, nebo růžicové, nicméně vždy slaďte baterii na umyvadle s tou u vany a ve sprchovém koutě. 

Posazené umyvadlo ve tvaru lavoru umocní celkový vzhled koupelny. Zdroj: Duravit

Atmosféru dodají nejen tvary, ale i barvy

Do venkovské koupelny je možné zvolit jakoukoliv barvu, avšak nejvhodnější jsou zemité odstíny, pokud toužíte po barvách, pak sáhněte po těch pastelových. Skvěle zapadne dřevěný materiál, nebo dřevěný vzhled povrchů a to jak v tmavé, tak i světlé barvě. Chybu neuděláte ani s klasickou bílou, nebo světle šedou barvou. Vždy se však držte neutrálních odstínů a doplňte je jednou, maximálně dvěma barvami.

Lampy vybírejte z vintage kolekcí

Dřevěný nábytek je ten pravý

Samotný nábytek zvolte ideálně ze dřevěného masivu, který je sice finančně náročnější, ale má dlouhou životnost. Alternativou může být dýha. Je nutné dát přednost takovému materiálu, kterému neuškodí mokro ani vlhko. Venkovský styl umocní také otlučené okraje, nebo škrábance po celém povrchu nábytku. Romanticky a originálně vypadá i dřevěný povrch s patinovým nátěrem. Nezapomeňte koupelnu vybavit také jednou vysokou komodou, která poskytne nejen dostatek úložného prostoru, ale zároveň do tohoto stylu skvěle zapadne. 

Retro koupelně sluší bílá barva, béžová nebo modrá. Zdroj: Keraservis

Podtrhněte venkovský styl

Do pravého venkovského stylu je třeba důkladně vybírat i obklady a dlažbu, aby bylo vše sladěno do posledního detailu. Hodí se obklady s drobnými kvítky, dekory kamene, romantické nebo něžné motivy. Vedle nešlápnete ani s obkladem v podobě dřeva. Trendem posledních let je také drobná mozaika v nejrůznějších barvách.

Nezapomínejte na obklady připomínající staré doby. Zdroj: Rako

Doplňky neomrzí

Skvěle vypadají i doplňky, se kterými si můžete opravdu vyhrát. Sladěné držáky ručníků, nebo dávkovače mýdla budou vypadat vkusně a stylově. V pravé venkovské koupelně nezapomínejte ani na zrcadlo, které může být zdobeno originálním a hlavně výrazným rámem. Vyhněte se modernímu osvětlení a raději zvolte takové, které se do tohoto stylu bude hodit. Skvěle vypadají i otevřené regálové police, které pojmou nejen drobnou dekoraci, nebo rostlinu, ale můžete sem vyskládat ručníky, nebo toaletní potřeby.

Do koupelny zakomponujte i sprchovací toaletu. Zdroj: Geberit

V domech, nebo bytech, kde jsou odkryty trámy máte vyhráno. Přiznejte je a vytěžte z nich maximum, protože prostoru sluší. Přidejte na poličky proutěné košíčky na kosmetiku, keramické hrnky, nebo pozinkované doplňky. A nakonec nezapomeňte do koupelny vnést trochu romantiky pomocí svíček, nebo malých váziček. 

Měděná vana na sebe rozhodně bude poutat pozornost. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login