Inspirace

Vana v podkrovní koupelně: ano, nebo ne?

Od   | 

Zkosené stropy, dřevěné rámy, romantické prostředí a kouzelná hra světel. To vše vytváří doopravdy úžasnou atmosféru. Umístění každé vybavení musíte pečlivě promyslet, proměřit a věnovat výběru dostatek času. Když to všechno zvládnete, získá vaše podkrovní koupelna působivý a netradiční vzhled. 

Vanu pod šikminy raději nedávejte 

Jestliže se nemůžete dočkat relaxace ve vaně plné vody, rozhodně ji neplánujte postavit pod strop s velkým úhlem zkosení. Nejen, že byste při vylézání z vody mohli přijít k úrazu, až byste se praštili do hlavy o strop, ale horká voda může způsobovat i vlhnutí stropů. Pod šikminu se nehodí ani sprchový kout, protože vyžaduje velkou výšku. 

Vany jsou dnes dostupné v nejrůznějších tvarech. Můžete volit klasický obdélník, rohovou vanu nebo asymetrický tvar. Ten se hodí především do malých místností a stojí na půl cesty mezi obdélníkem a rohovou vanou. Její rozměry se pohybují od 75 cm na šířku a 140 cm na délku. Nemusíte se však bát, velkou výhodou asymetrických van je jejich překvapivý vnitřní prostor.

Před vanou, ale i umyvadlem či klozetem potřebujete minimálně 75 cm prostoru od hrany předmětu. Jinak byste se nemohli ani otočit nebo vstát. Vzdálenost mezi jednotlivými sanitárními předměty určitě nemá být menší jak 25 cm. Abyste se mohli pohodlně umýt, volte minimální šířku umyvadla 65 cm.  

Co pod šikminu umístit můžete? 

Nízké prostory využijte k postavení spotřebičů, třeba pračky nebo sušičky. Nezapomeňte, že manipulační plocha před nimi by měla být alespoň 90 cm. Zejména u pračky s předním plněním je to nezbytnost.

Myslete na rozměry 

Než se pustíte do realizace koupelny v podkroví, nezapomeňte na pravidla, která vám ukládá stavební zákon, jinak by vám nemohla být provedena kolaudace. Podkrovní místnost má mít výšku 2,3 m, výška stěny u šikmého stropu 1,6 m. Stoupačka nesmí být vzdálená od zařizovacích předmětů více než 3 m a od toalety více než 1,5 m, aby zůstal zachován dostatečný spád k odpadu. Při sklonu střechy 45 stupňů se do koupelny s výškou nadezdívky do 1,3 m vejde toaleta a vana. Tu je možné umístit kolmo na obvodovou stěnu. Do 1,6 m se do koupelny vejde i umyvadlo či sprchový kout. Nadezdívka nad 1,6 m už dává širší prostor k instalaci jakéhokoliv zařízení. 

Kam s vanou v podkroví?

Sedět zády ke dveřím je nepříjemné, ať jste kdekoliv. Proto i vana by měla být umístěná tak, abyste na dveře viděli a neměli je za svými zády. Součástí podkroví je určitě i okno nebo dokonce okna. Vana má mít takové umístění, aby z ní bylo vidět oknem ven. Možná vás napadne, že se nehodláte někde před oknem vystavovat, ale podkrovní okno je vysoko, takže dovnitř rozhodně nikdo neuvidí. Pokud tedy nebydlíte hned naproti panelovému domu.

Původní půda je v tomto případě proměněna v ložnici s navazující koupelnou a saunou.

Jaký materiál pro volně stojící vanu?

Současným trendem v koupelnách mnoha domovů jsou volně stojící vany, ať už na nožičkách nebo bez. Budí opravdu luxusní a úchvatný dojem. Nelze je ale umístit všude. Potřebují kolem sebe totiž dost prostoru a velkou místnost. Dalším důležitým hlediskem je i materiál vany. Ten je ovšem třeba řešit i u van stojících u zdi. 

Vzhled vany se snažte co nejvíce přizpůsobit stylu, ve kterém se ponese vaše koupelna. Pokud mezi vaše oblíbence patří retro styl, nejspíš si zamilujete klasickou litinovou vanu na nožičkách. V moderních koupelnách vypadají skvěle oválné vany z litého mramoru nebo umělého kamene. Tam ovšem počítejte s vyšší hmotností, což nemusí být do podkroví úplně vhodné. Fakt berte v úvahu, už jen kvůli manipulaci.

Velká poptávka je nyní i po vanách z oceli. Její výhoda spočívá hlavně v odolnosti proti poškrábání nebo jinému poničení. Při výběru si hlídejte tloušťku použitého materiálu. Pokud bude ocel dostatečně silná, vana se nekroutí a smalt, který ji chrání, nepraská. Uvedena bývá obvykle celková síla, tedy ocel + smalt. Standardizovaná ocelovo-smaltovaná vana má sílu asi 2 mm, kvalitnější přes 3 mm.

Pokud vaše podkroví nesnese velkou váhu, určitě nic nezkazíte vanou z akrylátu. Tento materiál se při výrobě velmi snadno tvaruje, a tak najdete na trhu skutečně velmi širokou škálu tvarů, ze které si vybere i ten nejnáročnější z vás. Akrylát je velmi pružný, ale křehký. Skořepina vany se tedy po vylisování musí zespodu vyztužit dřevotřískovou deskou a zpevnit skelným vláknem a pryskyřicí. Materiál je nabízen v několika variantách a kvalitách. Rozdíl je pak samozřejmě v ceně. Samotný akrylát je dobrý tepelný izolant a neklouže.

Luxusní, ale méně praktické dřevěné vany

Ze dřeva dnes můžete mít takřka cokoliv. Proč tedy ne i vanu? Když je z kvalitních a odolných dřevin, je to možné. Je to ale spíš designová záležitost na občasné vykoupání. Pokud se hodláte koupat každý den, volte raději některý z trvanlivějších materiálů. Dřevěná vana je i velmi drahá. Stojí kolem 400 000 Kč a není příliš praktická na údržbu. Na dřevu se snadno zachycují plísně, proto musíte povrch pravidelně čistit s antimykotickým prostředkem nebo důkladně mýt horkou vodou.

Jaký je závěr? Můžete dát vanu do podkroví?

Vanu v podkrovní koupelně samozřejmě mít klidně můžete, jen zvažte více hledisek než při zařizování koupelny v přízemí s klasickými stěnami. Musíte brát v úvahu rozměry a proporce místnosti, materiál zvolené vany a její rozměry i hmotnost. V prodejně se neostýchejte vanu i vyzkoušet (bez vody), abyste vyzkoušeli, zda vám tvar vyhovuje.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login