Technika v domácnosti

Váháte nad sušičkou prádla? Za nás by neměla chybět v žádné domácnosti

Od   | 

Mnoho z nás se potýká s velkým sušákem prádla a malým bytem. Stále častěji si proto do pořizujeme sušičku prádla, která ušetří nejen místo, ale i práci. Správně zvolený typ nejen že neničí oblečení, ale zároveň po vyndání je příjemně měkké, voňavé a samozřejmě suché. Kdo z nás by neznal suché prádlo z balkonu, které znehodnotí zápach kouře, nebo prach?

Sušičku prádla ušetří hromadu času. Zdroj: Hoover

Výhoda sušičky

  1. V první řadě ušetříte cenný čas, protože při správném zacházení usušené prádlo ani nemusíte žehlit. Je však potřeba ho vyndat a složit ihned po skončení programu. Sušičky navíc nabízejí program žehlení pro kousky, které ještě potřebují dožehlit. Sušička tak ponechá prádlo mírně vlhké, díky čemuž se vám bude snáze žehlit. 
  2. Sušička prádla nabízí šetrné programy pro jemné materiály, u kterých byste se báli použít klasický program. Díky tomu zachová barvu a jednotlivé kousky nemusíte sušit na přímém sluníčku, kde by vybledly.
  3. Ze sušičky vyndáte příjemně měkké a voňavé prádlo, aniž byste při praní použili aviváž. Některé druhy sušiček nabízí program osvěžení prádla, který zbaví například pach cigaretového kouře při příchodu domů.
  4. Díky sušičce už nepotřebujete roztažený sušák uprostřed bytu, o který jste jen zakopávali. Ušetří tedy tolik cenné místo.
  5. Skvělým řešením je i pro alergiky a astmatiky, protože dezinfikuje prádlo a zbavuje ho nežádoucích alergenů a zvířecích chlupů. 

Sušička prádla má několik programů. Zdroj: Hoover

Typy sušiček

Vybírat můžeme ze třech druhů sušiček a to z kondenzačních, ventilačních, nebo kombinovaných sušiček s pračkou. 

Kondenzační sušičky

Kondenzační sušičky jsou velmi oblíbené, jelikož horký vzduch spolu s párou nevyvádí ven a tím pádem nemusíme zasahovat nijak do zdi. V praxi to funguje tak, že se horký vzduch uvnitř sušičky váže na vodní páru, poté se ochladí a přemění na vodu, pro kterou je v uvnitř zabudována kondenzační nádoba. Tu musíme při naplnění vylít do umyvadla, nebo sušičku napojit na odpad a voda se bude vypouštět sama. Sušičku neumísťujte do půlmetrové blízkosti od umyvadla, sprchy, nebo jiného zařízení, které by mohlo snížit výkon sušení. Kondenzační sušičky disponují buď topným tělesem, nebo tepelným čerpadlem. Obecně se spíše využívá tepelné čerpadlo, které je šetrnější a nejrozšířenější.

Vodou z nádoby můžete třeba zalít květiny. Zdroj: Candy

Ventilační sušičky

Ventilační sušičky mají jednu velkou nevýhodu a to, že se musí vyvést z domu výfuková trubice ven. Velmi omezené je tedy i umístění sušičky, které musí být v těsné blízkosti s výfukovou trubicí. Ventilační sušička nasaje vzduch který ohřeje, ohřátý vzduch nasaje vlhkost a ta se vypouští ven. 

Proč toaletu se sprškou?

Kombinovaná sušička s pračkou

V posledních letech roste také poptávka po kombinovaných sušičkách s pračkou, které ušetří značnou část prostoru. Hodí se proto do malých bytů, nebo garsonek. Nevýhodou je pouze kapacita bubnu, kdy pračka dokáže vyprat například 10 kg prádla, ale usušit už jen 7 kg, proto sušící cyklus může být opakován dvakrát. 

Sušičku s pračkou v jednom ocení majitelé malých bytů. Zdroj: Haier

Kam sušičku umístit?

Je pouze na vás, kam sušičku umístíte. Umísťujeme ji většinou volně do koupelny vedle pračky, nebo přímo na pračku. Někdo dává přednost umístění sušičky do kuchyně. V kuchyňské lince bude pěkně vypadat vestavěná varianta, kterou lze zakrýt dvířky a sjednotit tak s celou linkou. Sušičky bývají často umísťovány třeba i do předsíní, ale je potřeba vědět, že je nepraktické přenášet mokré prádlo z jedné strany bytu na druhou.

Sušičku můžete přes nástavec umístit na pračku. Zdroj: Candy

Účinnost odstřeďování a hlučnost sušení

Velmi důležitým parametrem je účinnost odstřeďování. Ta ovlivňuje výkon sušičky, nebo správné sušení prádla. Obecně tak zjistíme jak a kolik sušička propouští vlhkost. Na trhu najdeme sušičky s označením od A do G. Pokud chcete pořídit kvalitní zařízení, které vám zajistí suché prádlo, bez možných plísní, rozhodně pořiďte sušičku s účinností odstřeďování třídy A. Rozhodně vás také bude zajímat hlučnost sušičky během spuštěného programu. Zejména pokud je sušička součástí domácnosti a není umístěna ve vzdálené technické místnosti, je potřeba dbát hlučnost. Ta se udává v decibelech a měla by se pohybovat okolo 65 Db.

Neméně důležitá je i hlučnost, která může rušit. Zdroj: Candy

Funkce sušičky

Stejně jako pračky, i sušičky disponují spoustou chytrých funkcí a programů. Ty nejčastější jsou například senzor vlhkosti, který automatiky vyhodnotí jak moc je prádlo suché a upraví tak délku programu. Po skončení programu většina sušiček dává vědět zvukovou signalizací, abyste na horké prádlo nezapomněli. Šikovnou funkcí je program bez žehlení, díky kterému vyndáte nezmačkané prádlo. Oceníte i osvětlení bubnu, díky kterému sušička nejen dobře vypadá, ale vy také vidíte, zda jste uvnitř nezapomněli nějaký kousek prádla. Program refresh je také velmi oblíbený a dokáže odstranit rychle zápach ze suchého oblečení a prádlo příjemně osvěží. Nakonec nechybí ani funkce pro domácnost s dětmi v podobě dětského zámku, který zablokuje tlačítka a dítě nemůže přenastavit program během sušení.

Chytré funkce a programy jsou dnes samozřejmostí. Zdroj: Candy

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login