Zahrada

V září je stále dost práce na zahradě: Jakou zeleninu vysít a které dřeviny zasadit?

Od   | 

Horké dny jsou pomalu u konce a nás čeká babí léto a podzim. Přestože je hlavní sezóna za námi, ještě stále lze na zahradě zasadit nejen zeleninu, kterou sklidíte ještě do konce roku, ale i zeleninu pro příští rok a také nejrůznější trvalky, dřeviny i cibuloviny. Které to jsou?

Zelenina, kterou ještě sklidíte

Pokud chcete zeleninu sklízet ještě do konce tohoto roku, vsaďte na rané ředkvičky, hlávkový salát, nebo kopr. Tato zelenina zvládne vyrůst ještě před příchodem zimy a vy si tak s ní můžete obohatit pokrmy a pochutnat si na čerstvé úrodě i v období chřipek. Pro jarní sklizeň v září vysazujeme špenát, polníček, petržel či kerblík. Tuto zeleninu sice lze vysadit i na jaře, nicméně díky zářijovému výsevu budete čerstvou zeleninu sklízet již začátkem jara. 

Vyset můžete například ředkvičky. Sklidíte je ještě letos. Zdroj: Pexels

Dřeviny

Přestože se okrasné a ovocné stromky vysazují až během října, již v září je ideální čas pro výsadbu všech jehličnanů. Nezapomeňte na opravdu hluboké jámy a po výsadbě stromky pravidelně hojně a zalévejte. Klíčová je pro ně totiž první zima, kterou by díky zálivce měly zvládnout na jedničku. Kromě jehličnanů vysaďte během září i stálezelené dřeviny a keře. 

Z dřevin je v září vhodné vysadit hlavně jehličnany. Zdroj: Pixabay

Cibuloviny

Druhá polovina září je typická pro sázení cibulovin jako jsou lilie, tulipány, hyacinty, sněženky, bledule nebo ladovníky. Nejprve si půdu pořádně zryjte a nakypřete a obohaťte o kompost. Poté cibulky vysazujte klidně i do trojnásobné hloubky, než je výška cibulky. Jedině tak bude cibule ochráněna před výraznými výkyvy teplot, větrem a případným vysycháním. Cibulky by mezi sebou měly mít rozestup alespoň 5 a ideálně i 10 centimetrů. Ostatní cibuloviny – jako jsou narcisky, vysazujeme až v říjnu.

 

Jaké jsou možnosti venkovního stínění? A kam pro něj?

 

Neopomínejte na trvalky a okrasné rostliny

Září je ideálním měsícem pro sázení některých oblíbených trvalek, a to zejména díky vlhké půdě a ideálním teplotám. Vsadit můžete na macešky, pomněnky, náprstníky, sedmikrásky, sasanky nebo prvosenky.

V září také můžeme vysadit vřesy a vřesovce, které bez problému přečkají i tuhou zimu. Navíc vnesou příjemně barvy do pochmurného podzimu a zimy.

Podzim je vhodný také pro zakládání skalky, a tím pádem i sázení trvalek. Zdroj: Pixabay

Zdroj: Zahrada-centrum, česká zahrada, Rady pro chytrého zahrádkáře

Fotogalerie:

 

Markýza nebo pergola? Co je pro vás lepší?

 

 


You must be logged in to post a comment Login