Ložnice

V ložnici se i odpočívá

Od   | 

Máte problémy se spánkem a přitom vaši mysl netíží žádné problémy? Pak je možná řešení mnohem jednodušší než by se mohlo zdát. Uspořádejte ložnici tak, abyste se v ní cítili příjemně, pohodlně a útulně.

Ložnice totiž není odkladiště ani skladiště, ale má sloužit zejména k odpočinku a naplňování sexuálních potřeb.

Díky uklidňujícímu efektu akvárium do ložnice patří.

Pro zklidnění mysli může pomoci i pohled na podvodní svět

Klidné odstíny

Právě z těchto důvodů by měla být umístěná v takzvané klidové zóně, stranou od vstupních dveří a společenských prostor. Ani děti by v ní neměly hledat útočiště, patří manželům, kteří by zde měli nacházet zejména soukromí. Její zařízení má být útulné, hledáme tedy nábytek, který působí lehce a vzdušně. Vhodné je dřevo, jehož odstín určuje celkové ladění místnosti. K němu pak vybíráme tón výmalby zdí, případně tapet, s klidným vzorem. Volíme teplé odstíny, např. dohněda (v odstínu cappucina, půdy apod.), okrové, jemně žluté ad. Do těchto tónů ladíme i ložní prádlo, záclony i závěsy. Také ostatní doplňky—obrazy, sochy apod. —mají dotvářet šťastné a přívětivé ovzduší. Nevhodné jsou tedy jakékoliv ponuré barvy, smutné výjevy apod.

Zdroj osvětlení byste neměli z lůžka vůbec vidět. LED do ložnice vůbec nepatří.

Do ložnice volte tlumené odstíny, které nebudou dráždit vaší mysl. Zdroj: Calligaris

Odstíny hnědé navozují v ložnici příjemnou hřejivou atmosféru.

Odstíny hnědé navozují v ložnici příjemnou hřejivou atmosféru. Atmosféru příjemně doplní závěsy

Proměna atmosféry

Celkovou atmosféru v ložnici můžeme podpořit osvětlením. Ideální je stmívač, kterým navolíme intenzitu světla. Zpravidla jím ovládáme centrální lampu, kterou doplňujeme nástěnnými modely, stojacím a stolním provedením. U těchto svítidel můžeme zvolit barevná stínítka, případně barevné filtry, které změní odstín světla. K navození intimní atmosféry velkou měrou přispějí i svíčky, které můžete umístit například kolem lůžka či okraje místnosti.

Architektem navržená ložnicová sestava. Postelje součástí zadní stěny, která kromě záhlaví lůžka slouží jako knihovna. Ta se v ložnici hodí.

Je-li to možné nechte do ložnice proudit maximum denního světla

Několik pravidel podle feng shui

Abychom docílili ideální atmosféry, můžeme aplikovat i několik pravidel čínské nauky. V ní se praví, že ložnice není obytnou místností, takže není určená ke sledování televizoru či skladování nejrůznějších věcí. Nepatří sem akvária, suché květiny, které jsou známkou konce života, a ani květiny v květináčích představující omezení. Nepatří sem ani zrcadlo. Pokud ho přece jen v ložnici chceme pověsit, pak by v žádném případě nemělo odrážet postel z pohledu těch, kteří v ní leží. Je to, jako by do postele nahlížela třetí osoba.

Vychází-li se z ložnice přímo na zahradu, dbejte zvýšené opatrnosti a maximálně dům zajistěte.

Blízkost přírody patří k dobrému feng shui

Lůžko

Postel s kvalitním roštem i matrací umístěme tak, abychom měli stěnu za hlavou, což nás chrání zezadu, a zároveň měli výhled na dveře. Nad hlavou by nemělo být nic těžkého, například velký obraz, police s knihami apod. Tehdy se nám bude usínat maximálně pohodlně a díky vhodné kombinaci barev se v místnosti budeme cítit bezpečně a útulně.

Dnes se do ložnice doporučují neutrální tóny.

Pravidla pro útulnou ložnici:

  1. Volte teplé odstíny
  2. Z lůžka byste měli vidět na dveře
  3. Nevyužívejte ložnici jako odkladiště
  4. Snažte se zde udržovat pořádek
  5. Nepatří sem počítač, televizor či cokoli, co je spojeno s prací
Velká bronzové zrcadlo rozšiřuje prostor ložnice a schovává velkou vestavnou skříň

Dveře šatní skříně jsou doplněny zrcadlem, které opticky zvětšuje prostor


1 Komentář

  1. Pingback: 8 ložnic s velkým nápadem - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login