Ložnice

V ložnici se i odpočívá

Od   | 

Máte problémy se spánkem a přitom vaši mysl netíží žádné problémy? Pak je možná řešení mnohem jednodušší než by se mohlo zdát. Uspořádejte ložnici tak, abyste se v ní cítili příjemně, pohodlně a útulně.

Ložnice totiž není odkladiště ani skladiště, ale má sloužit zejména k odpočinku a naplňování sexuálních potřeb.

Klidné odstíny

Právě z těchto důvodů by měla být umístěná v takzvané klidové zóně, stranou od vstupních dveří a společenských prostor. Ani děti by v ní neměly hledat útočiště, patří manželům, kteří by zde měli nacházet zejména soukromí.

Její zařízení má být útulné, hledáme tedy nábytek, který působí lehce a vzdušně. Vhodné je dřevo, jehož odstín určuje celkové ladění místnosti. K němu pak vybíráme tón výmalby zdí, případně tapet, s klidným vzorem. Volíme teplé odstíny, např. dohněda (v odstínu cappucina, půdy apod.), okrové, jemně žluté ad. Do těchto tónů ladíme i ložní prádlo, záclony i závěsy. Také ostatní doplňky—obrazy, sochy apod. —mají dotvářet šťastné a přívětivé ovzduší. Nevhodné jsou tedy jakékoliv ponuré barvy, smutné výjevy apod.

Proměna atmosféry

Celkovou atmosféru v ložnici můžeme podpořit osvětlením. Ideální je stmívač, kterým navolíme intenzitu světla. Zpravidla jím ovládáme centrální lampu, kterou doplňujeme nástěnnými modely, stojacím a stolním provedením. U těchto svítidel můžeme zvolit barevná stínítka, případně barevné filtry, které změní odstín světla. K navození intimní atmosféry velkou měrou přispějí i svíčky, které můžete umístit například kolem lůžka či okraje místnosti.

Několik pravidel podle feng shui

Abychom docílili ideální atmosféry, můžeme aplikovat i několik pravidel čínské nauky. V ní se praví, že ložnice není obytnou místností, takže není určená ke sledování televizoru či skladování nejrůznějších věcí. Nepatří sem akvária, suché květiny, které jsou známkou konce života, a ani květiny v květináčích představující omezení. Nepatří sem ani zrcadlo. Pokud ho přece jen v ložnici chceme pověsit, pak by v žádném případě nemělo odrážet postel z pohledu těch, kteří v ní leží. Je to, jako by do postele nahlížela třetí osoba.

Lůžko

Postel s kvalitním roštem i matrací umístěme tak, abychom měli stěnu za hlavou, což nás chrání zezadu, a zároveň měli výhled na dveře. Nad hlavou by nemělo být nic těžkého, například velký obraz, police s knihami apod. Tehdy se nám bude usínat maximálně pohodlně a díky vhodné kombinaci barev se v místnosti budeme cítit bezpečně a útulně.

Pravidla pro útulnou ložnici:

  1. Volte teplé odstíny
  2. Z lůžka byste měli vidět na dveře
  3. Nevyužívejte ložnici jako odkladiště
  4. Snažte se zde udržovat pořádek
  5. Nepatří sem počítač, televizor či cokoli, co je spojeno s prací

ODPOCINEK_LOZNICE

1. Fotorámeček White Flowers, rozměr 13 x 13 cm, fotografie 10 x 10 cm, cena 117 Kč.

2. Servírovací podnos Gold Color, plast, rozměr 45 x 30 x 4,5 cm, cena 363 Kč.

3. Dekorační polštář Simetric Copper, materiál líc z ekokůže, rub z polyesteru, výplň z 280 g polyesteru, rozměr 30 x 45 cm, cena 333 Kč.

4. Podnos do postele Brazil Natural, bambus, rozměr 57 x 31 x 21,5 cm, cena 843 Kč.

5. Krabice na kapesníky Camry, dřevo, rozměr 26 x 14 x 10 cm, cena 265 Kč.

6. Podstavec na svíčku Love, dřevo/sklo, rozměr 12 x 8 x 9,5 cm, cena 105 Kč.

7. Dekorační polštář Emporio Beig, tkanina Jaquard, výplň z polyesterových vláken, rozměr 30 x 50 cm, cena 228 Kč.

8. Pléd Buho Beige, akryl, rozměr 130 x 170 cm, cena 609 Kč.

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: archiv

Související články:

K čemu všemu se může hodit žebřík

S chutí do postele, aneb najděte si vysněné povlečení

Pro LED nepatří do ložnice

Jak na nás působí barvy v ložnici?

21 ložnic ze života

Komentáře

1 Komentář

  1. Pingback: 8 ložnic s velkým nápadem - HomeInCube

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *