Inspirace

V domácnosti nesmí chybět zeleň. Slyšeli jste už o zahradě na stěně?

Od   | 

Originální dekorace v podobě zelených rostlin na stěně se hodí do kuchyně, obývacího pokoje a klidně i do koupelny. Vertikální zahrady, obrazy z rostlin nebo magnetické květináče ozdobí každou domácnost, ale největší uplatnění najdou jistě v interiéru, kde není prostoru nazbyt.

Vytvořte si obraz z rostlin

Obrazy z rostlin si můžete nechat vytvořit na zakázku nebo si nějaký osázet sami. Jedná se o modul, kde je umístěný speciální substrát a v něm zasazené rostliny. Abyste si něco takového mohli doma vyrobit, potřebujete nosný díl a do něj zeminu, nejlépe lehkou a přírodní, která dobře saje vodu. Do obrazu je nutné umístit ještě textilii či drátěnou síť, aby zemina nevypadla. Moduly jsou k zakoupení v nejrůznějších dekorech a velikostech. Rostliny krásně vyniknou v bílé barvě. Obrazy z rostlin čistí a zvlhčují vzduch a prokazatelně snižují množství škodlivých látek. Působí velmi esteticky a nejsou finančně příliš náročné oproti třeba vertikálním zahradám. Jejich údržba je velmi snadná. Musíte myslet na pravidelnou zálivku, odstraňovat uschlé či odkvetlé části a hlídat dostatek světla pro rostliny.

Obrazy z živých rostlin jsou impozantní a udělají velkou parádu. Zdroj: Canstockphoto

Magnetické květináče na každou stěnu

Různobarevné květináče opatřené magnetem ušetří místo na policích a zkrášlí jakékoliv prázdné místo. Všude, kde můžete připevnit kovovou plochu, máte možnost vytvořit zelené zákoutí. Květináče mají různorodé využití. Hodí se do kuchyně na kuchyňské potřeby, v dětském pokoji na pastelky a fixy, v předsíni na klíče. Ve spojení s kovovými tabulemi dostanete ještě navíc také popisovatelné nástěnky. Mimo květináčů můžete podobným způsobem využít taktéž magnetické vázy určené pro lehčí a méně objemné květiny. Pokud se neustále bojíte převrhnutí váz dětmi, je toto ideální řešení.

Květináče vybírejte menší a lehčí, vhodné jsou neodymové magnety. Zdroj: Canstockphoto

Z čeho vyrobit magnetický květináč?

Pořiďte si malé čtvercové květináče (zahradnictví či hobby market). Také malé květináčky ze dřeva vypadají krásně. Naopak ty z keramiky jsou příliš těžké a nehodí se. Na jednu stranu přilepte, pomocí dobrého lepidla, silný neodymový magnet – existují také šroubovací magnety s podložkou. Podle váhy květináče volte sílu magnetu. Připravte si rostlinky, ideálně kaktusy nebo sukulenty, které nevyžadují tak velkou péči. Použijte vzdušný, a ne příliš humózní substrát. Zmíněné rostlinky potřebují hodně světla, proto je umístěte v blízkosti okna. Pozor na přímé slunce, to rostlinkám uškodí. Zalévejte ve chvíli, kdy je minimálně první polovina obsahu proschlá.

Světlo udělá v interiéru divy. I to nepřímé!

 

Vertikální zahrady – originalita v každém ohledu

Vertikální zahrada se připevní kolmo na stěnu. I přes malé množství substrátu takto dokážou rostliny prosperovat. Přesto je tento způsob pěstování nejnáročnější v našem výčtu. Vyšší náročnost péče se vám ale stonásobně vyplatí. Protože některé rostliny rostou vodorovně, jiné visí dolu a další se vypínají směrem vzhůru, získáváte dokonalou a originální dekoraci. Hodí se do menších bytů, kancelářských prostor a všech strohých a neútulných místností. Přináší potěšení po celý rok. Mohou být tvarovány podle dispozic interiéru a často se vytváří na míru danému zákazníkovi. Vertikální zahrada sestává z nosné nebo samonosné konstrukce ve velikosti, kterou si přeje zákazník. Na tuto konstrukci se umístí moduly s rostlinami. Pak už je to jen na vás, jak budete o svou zahrádku pečovat. Kdo má obavy, může využít servisu specializovaných firem.

Květinami můžete i kreslit. Zdroj: Canstockphoto

Údržba vertikálních zahrad je náročnější, zejména v tom, že potřebujete závlahový systém, ať už manuální, nebo automatický. Rostliny musíte taktéž pravidelně střihat, kontrolovat přítomnost škůdců a chorob. Vše musíte léčit hned v zárodku, abyste o zahradu nepřišli. Zelená stěna působí esteticky, zachycuje prach a pomáhá s bolestí hlavy a únavou. Dokáže absorbovat hluk a zvlhčit vzduch.

Fotogalerie:

Umělé, nebo přírodní materiály?


You must be logged in to post a comment Login