Zahrada

Užívejte si krásných barev a založte si motýlí zahrádku

Od   | 

Pokud máte zahradu, jistě chcete, aby byla nejen praktická, ale také hezká na pohled. Oživit ji přitom můžete několika různými způsoby – žádný však nepředčí krásu, kterou kolem sebe budete mít, jestliže vám do zahrady vletí ušlechtilá motýlí křídla. Chcete motýly do své zahrady nalákat? Pak si založte motýlí zahrádku. Poradíme vám, jak na to.

Jen si to představte. Ráno si uděláte snídani, uvaříte si kávu, sednete si na zahradu a budete se kochat pohledem na třepotající se motýlí křídla. Pokud chcete, aby se u vás motýli zdržovali opravdu rádi, můžete jim ve své zahradě vyčlenit slunné místo, kde jim vytvoříte jejich vlastní motýlí zahrádku. Tu umístěte tak, abyste na ni viděli – z lavičky, zahradního posezení či z houpačky. Motýli milují společnost trvalek, keřů, ale také letniček.

Odměnou z avaši práci vám bude pohled na pestrá motýlí křídla. Zdroj: Pexels

Základ motýlí zahrádky by tedy měly tvořit druhy rostlin, které motýlům chutnají nejvíce (chutnají jim nektar některých druhů rostlin). Mezi ně patří již zmíněné letničky, trvalky a keře. Vaše zahrádka by se tedy měla skládat z této směsi.

Jak dokonale zatemnit, aby vás ráno nebudilo sluníčko?

Jak motýlí zahrádku poskládat?

Jestliže budete motýlí zahrádku sázet do středu trávníku, případně jiného celku a budete se na ni moct dívat ze všech stran, doporučujeme vám vytvořit střed keři a vyššími trvalkami, okraje poté vytvořte nižšími a nižšími druhy rostlin. V případě, že bude motýlí zahrádka viditelná pouze z jedné strany, sázejte do popředí nízké rostliny, směrem vzat pak vyšší trvalky a keře.

Tyto „ostrůvky“ přitahují pozornost motýlů nejvíc, protože se na jednom místě nahromadí obrovské množství nektaru, který jim chutná. Lákavé rostlinky však můžete sázet i v menších skupinách po celé vaší zahradě. Pak vám v setkání s motýly nic nezabrání. Otakárci, babočky, ale i okáči budou vaši zahradu milovat.

Motýli milují pestré a barevné květy plné chutného nektaru. Zdroj: Pexels

Jaké rostliny motýli milují?

Je hned několik dřevin a trvalek, které motýly nenechají chladnými. Mezi doslovné magnety je pro ně letní šeřík, v teplých oblastech vám doporučujeme sázet také zploděr, jinými slovy americký nepravý šeřík. Ten má jasně modrou barvu květenství, ale nesnáší tuhé zimy a teploty pod minus 10 stupňů Celsia. I tuto skutečnost však můžete snadno obejít – pěstujte jej v nádobě, kterou budete mít v zimě doma a v létě venku.

Velkým lákadlem pro motýly je také hvězdnice, s níž se můžete setkat v několika podobách – některé kvetou na počátku léta, jiné na podzim. Klidně je můžete zkombinovat oboje najednou. Čím více rostlin použijete, tím déle se můžete kochat barevnou zahradou plnou motýlů. Mezi další magnety na motýly patří všechny vonné druhy bobovitých, hvězdicovitých a hluchavkovitých rostlin.

Motýl ocení keře, trvalky i letničky. Zdroj: Pexels

Keře, které motýli milují:

Zploděr, tavolník, šeřík, pustoryl, pěnišník, libora, komule, kalina, jochovec, arálie.

Trvalky, které motýli milují:

Kopretina, denivka, dobromysl, hvězdnice, hvozdíky, levandule, jiřina, mateřídouška, plamenka, rozchodník, sasanka japonská, šalvěj, šuškarda, třapatka, vlčí bob, yzop, zlatobýl, záplevák.

Letničky, které motýli milují:

Aksamitník, astra, cinie – ostálka, chrpa modrá, krásnoočko, krásenka, lichořešnice, měsíček, slunečnice, sporýš, topolovka, třapatka srstnatá, violka.

Nízké rostliny dejte vpřed, keře dozadu. Zdroj: Pexels

Fotogalerie:

Okořeňte domov nápaditými svítidly


You must be logged in to post a comment Login