Inspirace

Už víte, jak letos vánočně ozdobíte okna a dveře? Máme pro vás pár lákavých tipů

Od   | 

Vánoční čas se nezadržitelně blíží a již brzy se okna i dveře rozzáří světýlky, dekoracemi a sem a tam i trochu kýčovitými doplňky. Pusťte se letos do výzdoby s citem a vykouzlete originální vánoční atmosféru.

Letošní vánoční dekoraci by neměla chybět bílá

Základem jsou vánoční věnce

Zdobit domovy obvykle začínáme na začátku adventu a k němu neodmyslitelně patří věnec. Ty malé zavěsíte na okna, větší má místo na vchodových dveřích. Věnce mohou být tradiční i moderní. Rozhodně ale mají ukazovat vaši kreativitu a ladit s celkovým pojetím svátečního zdobení.

Tento věnec můžete mít na okně od podzimu až po jaro

 

  • Nejoblíbenější jsou ty tvořené větvičkami jehličnatých stromů, ale dobře vypadají i látkové, korkové nebo z vánočních ozdob.
  • Na dozdobení se používají mašle, sušené ovoce, ozdoby, umělý sníh apod.

 

Vánoční věnec můžete koupit. Na trzích nebo v květinářstvích jich bude na výběr určitě hodně, ale proč nezapojit děti a nevyrobit si svůj vlastní a originální. Není to vůbec těžké a na internetu najdete mnoho návodů, jak na to. Ozdobte ho tak, jak se vám líbí, ale můžete jej nechat klidně jen zelený bez jakýchkoliv příkras. V jednoduchosti je totiž krása. Jestliže vám nestačí jen čistě zelený, použijte jmelí, vřes, sušené ovoce, barevné bobule…výčet možností je v tomto případě v podstatě nekonečný. Nezapomeňte si koupit speciální háček na zaháknutí za okraj dveří nebo háček nalepovací, ať si nezničíte dveře.

A kdo říká, že věnec musí být kulatý?

Papírové ozdoby do oken

Vraťte se teď na chvíli do dětství a vzpomeňte si, jak jste milovali vystřihování papírových vloček a jiných dekorací. Bílý papír se hodí do každého interiéru. S trochou šikovnosti a trpělivosti vytvoříte romantické vesničky, les nebo betlém. Díky bílé barvě připomínají skutečnou zimu a sníh.

Vločky z papíru můžete udělat v různých velikostech a na některé nalepit stříbrné a zlaté třpytky. Vypadají opravdu moc hezky.

Vločky z papíru baví vystřihovat i děti

Světelné řetězy a nalepovací fólie

Okna rozzářená světelnými řetězy a jinými svítícími dekoracemi patří k naprosté klasice. Dnes se světýlka vyrábí v teplé a studené variantě, ale i barevné. Jsou vybaveny časovačem a některá fungují také na baterie. Světýlky klidně omotejte i věnec nebo je vložte do venkovních truhlíků. A takový svítící betlém nebo lucerna za oknem, to je to pravé ořechové. Velmi oblíbenými dekoracemi jsou nalepovací fólie s vánočními motivy. Okno ozdobíte během chvilky a vydrží vám několik let. Použít můžete i větvičky či usušené plátky pomerančů. Hitem jsou také smazatelné fixy na sklo, díky kterým si namalujte obrázek podle své fantazie. Nezapomeňte na to nejdůležitější. Na parapetu nechte dopis Ježíškovi, abyste měli jistotu, že na vás o Štědrém dnu nezapomene.

Nezapomeňte, že světelné řetězy, které umístíte venku, musí být pro exteriér také vhodné. Vždy si ověřte, jakým stupněm ochrany jsou vybavené. Venkovní světýlka musí mít IP alespoň 44. Čím je větší, tím lépe. Pravidelně veškeré osvětlení kontrolujte a na noc raději vypínejte.

Vánoční výzdobu si zaslouží i dveře

Vchodové dveře a prostor před nimi si zaslouží o svátcích pozornost a výzdobu. Samozřejmostí je vánoční věnec, ale velkou parádu udělá i pár větviček svázaných velkou mašlí. Nádherně vypadá vánoční girlanda, která vede podél celých dveří, šlahouny břečťanu i různorodá světýlka. A kdo má možnost, měl by přidat ještě nějakou tu ozdobu v prostoru přede dveřmi. Velký květináč s nazdobenými větvičkami jehličnanů, vánoční trpaslík a klidně i sob, pokud se vám líbí. Zkrátka a dobře zapojte svou fantazii a užívejte si toto radostné období se vším všudy.

Girlandy jsou i letos v módě

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login