Rady a tipy

Jak ušetřit při nákupu palivového dřeva: Sypané versus skládané

Od   | 

Plánujete nákup palivového dřeva pro nadcházející topnou sezonu? Pak byste se při výběru vhodného dodavatele měli zaměřit na několik aspektů. Díky tomu můžete ušetřit i několik tisíc korun. A na závěr odpovíme i na otázku, zda je lepší sypané, nebo skládané dříví.

Větší špalky dřeva budou prosychat delší dobu. Zdroj: Pexels

Dřevo patří mezi nejlevnější zdroje, jimiž můžete vytápět domácnost. A protože současná doba nutí šetřit většinu z nás, jde o obnovitelný zdroj, po kterém sahá více a více domácností. Podle čeho byste jej měli vybrat?

Vlhkost palivového dřeva a výhřevnost

U výhřevnosti dřeva hraje větší roli jeho vlhkost než jeho druh. Čerstvé dřevo má vlhkost kolem 60 – 90 %. Topení vlhkým dřevem je velmi neefektivní, protože je málo výhřevné, nemluvě o zvýšeném množství dehtu, který zanáší spalinové cesty. Vzduchosuché dřevo (sušené venku na vzduchu) má vlhkost kolem 20 %. Pokud dřevo skladujete pod střechou ve větších kusech, bude trvat asi dva roky, než vyschne na uvedenou hodnotu. Při nákupu palivového dřeva si vlhkost dřeva vždy ověřte. Se stanovením vlhkosti dřeva vám může pomoci měřič, který seženete za pár set korun. Pokud chcete urychlit proces vysychání dřeva, musíte jej rozštípat na menší špalky.

Jak má správně vypadat bezpečnostní klika a kování?

Kolik dřeva ve skutečnosti kupujete?

Prodejci prodávají dřevo nejčastěji v jednotkách PRMr (prostorový metr rovnaný) a PRMs (prostorový metr sypaný). A výsledný rozdíl těchto dvou jednotek je velký.

Prostorový metr rovnaný: někdy se nazývá jako prostorový metr skládaný, můžete si jej představit jako dřevo naštípané na polena, které jsou srovnána do prostoru o objemu jednoho kubického metru. Zde pltí, že 1 PRMr je tvořen 60 až 80 procenty dřevní hmoty a 20 až 40 procenty prázdného prostoru.

Prostorový metr sypaný: v tomto případě si představte volně sypané dřevo do objemu 1 kubického metru. Zde platí, že je 1 PRMs tvořen 40 až 50 procenty dřevní hmoty a 50 až 60 procenty prázdného prostoru.

Skládané dřevo je dražší, ale dostanete jej víc. Zdroj: Pexels

Protože je v obou jednotkách velký rozdíl, vždy si ověřte, v jakých jednotkách si dřevo kupujete. Většinou platí, že PRMs vychází levněji než PMRr, současně ale kupujete o 10 až 20 procent méně dřevní hmoty. Mezi některými výrobci mohou být cenové rozdíly minimální. Vždy se však o ceně za dřevo informujte u více dodavatelů. Nižší cena totiž nemusí znamenat, že dostanete více dřeva.

Tvrdé nebo měkké dřevo?

Dřeviny se dělí na tvrdé a měkké dřevo – měkké dřevo je vhodnější na roztopení. Hoří rychleji a je ideální k výrobě třísek. V krbových kamnech díky němu rychle vyhřejete místnost. Tvrdé dřevo je ideální pro stálé a intenzivní topení přes zimu, když chcete, aby byla teplota v místnosti konstantní. Topení tvrdým dřevem je obtížnější. Nejlepší je, když zatopíte měkkým dřevem a později přikládáte dřevem tvrdým.

Zdroj: drevo.cz, krby-kamna.cz, ptacek.cz

 

 


You must be logged in to post a comment Login