Rady a tipy

Úklid bez chemie aneb jak si doma vycídit pomocí potravin, které máme běžně v kuchyni

Od   | 

Ať už chcete být ekologičtí, nebo vám právě došel přípravek na mytí oken, spotřebičů či sanitární keramiky, máte-li doma ocet, jedlou sodu, sůl, kypřící prášek a citron, máte vyhráno. 

Každý funguje samosebou na vyčištění něčeho jiného, ale protože patří mezi běžné vybavení většiny domácnosti, troufáme si říci, že za chvíli budete mít hotovo. Budete-li ovšem vědět, na co přesně je použít.

Na vodní kámen dobře poslouží ocet

Ocet a citronová šťáva odstraňují skvrny i mastnotu

Smícháte-li ocet s teplou vodou, můžete tuto směs použít na umytí toalety. Voda by neměla být horká, aby keramika nepraskla. Stejnou směs můžete použít do rychlovarnou konvici, kde vodu naopak přivedete k varu. Odstraníte z ní vodní kámen. Pokud se to nepovede napoprvé, akci opakujte dokud nebude vnitřní část jako nová. Po té samo sebou konvici řádně vymyjte vodou. Vodou s octem také odstraníte mastnotu z pečicí trouby. Nalijete je do misky a na chvíli zahřejete. Mastnota povolí, a po vychladnutí ji můžete snadno setřít vlhkým hadříkem. Ocet také odstraní vodní kámen na obkladech a bateriích. Pro umytí mikrovlnky dejte do misky s vodou citronovou šťávu a nechte několik minut zahřívat. Po té stěny omyjte vlhkým hadříkem. Odměnou bude také velmi příjemná citrusová vůně. Octová voda se hodí i na vymytí lednice a mrazáku při jejich odmrazení a šťáva z citronu vám pomůže, chcete-li odstranit skvrnu z koberce či čalounění. Pomůže i na skvrny od ovoce a zeleniny na dřezu z umělého kamene nebo plastu. 

Jedlá soda není jen na zažívání

Na připečené jídlo v troubě budete potřebovat pastu vyrobenou z jedlé sody smíchané s vodou. Tu naneste v gumových rukavicích (mastnota se hned chytá na ruce a byli byste hodně špinaví) na stěny trouby a nechte působit. Ideálně přes noc. Ráno nečistotu společně s pastou jednoduše odstraňte. Tento bílý prášek také můžete použít na ucpaný odpad. Nasypejte ho do něj a nechte působit. Po té zalijte horkou vodou. Pokud to nepomůže, udělejte směs 1:1 sody se solí, nasypte do odpadu a zalijte octem. Připravte se na prudkou reakci, takže chraňte oči. Jedlá soda také neutralizuje zápach z koberce. Nasypte ji na zasažené místo, nechte působit a po té vysajte.

Jedlá soda se hodí například k odstranění připečeného jídla v troubě

K čemu slouží olej?

Jedlým olejem odstraníte lepidlo, které zůstane na nádobí. Rozpustí i tuky, například jím můžete vyčistit mřížku odsavače par a po té dočistit octovou vodou. Olivový olej se solí je skvělou leštěnkou na nábytek, použít ale můžete i jablečný ocet nebo černý čaj.

Mřížku můžete vyčistit rostlinným olejem, který tuk rozpustí.

Kypřící prášek je také dobrý pomocník

Potřebujete umýt hodně špinavé sklenice? Ponořte je do lázně s kypřícím práškem, budete překvapení, jak taková lázeň pomůže. Pokud sklenice zapáchají, pomůže kávová sedlina. Dejte ji do vody a předmět do toho ponořte. Někdy je třeba akci opakovat, ale výsledek je zaručen. Kypřicí prášek také pomůže k vyčištění spár mezi obklady. Smíchejte ho s vodou a směsí a s pomocí zubního kartáčku budou vaše stěny nebo podlaha jako nové.

K vyčištění spár pomůže kypřicí prášek

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login