Články

Trvalý pobyt v pronájmu: Co když vám jej pronajímatel zakazuje?

Od   | 

Někteří pronajímatelé bytů se brání tomu, aby si v jejich pronájmu nájemníci zřídili trvalý pobyt. Jedním z hlavních důvodů jsou obavy z případné exekuce spojené se zabavením vybavení bytu. Musí mít nájemník k přepisu trvalého bydliště souhlas majitele bytu? Nebo jde o něco, co můžete řešit bez jeho součinnosti.

Znáte rozdíl mezi pronájmem a podnájmem? Zdroj: Canstockphoto

Od spokojeného bydlení k exekuci

Pokud je nájemník v exekuci, často tento problém řeší zodpovědné osoby ve formě srážek ze mzdy. Pokud situaci daným způsobem řešit nemohou, je zde možnost zabavení majetku. To znamená, že se exekutor může podívat i do nájemního bytu. Ten vám však zabavit nemůže. To ale nelze říct o vybavení – a právě to je jeden z největších strašáků všech pronajímatelů. Mají strach, že přijdou o vybavení, které je někdy jejich.

USB rychlonabíječka a zásuvky po ruce? Žádný problém!

 

Nájem, podnájem a trvalý pobyt

Trvalý pobyt v pronájmu vám majitel bytu zakázat nemůže – a to s ohledem na nový občanský zákoník. Jednalo by se totiž o zkracování práv nájemce. Zákaz nelze vepsat ani do nájemní smlouvy, toto ustanovení je neplatné.

I proto vám jak nájemci stačí vzít svoji platnou nájemní smlouvu, zajít s ní na úřad a nechat si přepsat svůj trvalý pobyt na adresu nájmu. Váš pobyt se zaeviduje, i kdyby majitel nesouhlasil.

Pokud však máte status podnájemce (spolubydlení či nájem v družstevním bytě), je to trochu složitější. Jestli se budete chtít jako podnájemník přihlásit k trvalému pobytu, ohlašovna vše nahlásí majiteli. Když ohlašovně sdělí, že s trvalým pobytem nesouhlasil, ohlašovna se nájemci ozve s tím, aby sdělil, zda je jeho smlouva platná a aby udělil souhlas s užíváním bytu.

Trvalý pobyt v pronájmu je možný s platnou smlouvou. Zdroj: Canstockphoto

Trvalé bydliště v pronájmu: Jak na to?

Změna trvalého pobytu v pronájmu je snadnou procedurou. Stačí, abyste zašli na městský či obecní úřad v místě nového trvalého pobytu. S sebou berete občanský průkaz a nájemní smlouvu. Vyplníte list k trvalému pobytu, přidáte podpis a máte téměř hotovo. Na úřadě zaplatíte malý poplatek ve výši 50 Kč, ustřihnou vám roh občanky a k průkazu přidají papírek s novou adresou. Vy si musíte do 15 dnů zažádat o nový občanský průkaz.

Který radiátor vybrat do koupelny a proč?

 

Zrušení trvalého pobytu pronajímatelem

Pronajímatel vám může trvalý pobyt za určitých podmínek zrušit. V takovém případě musí návrh na zrušení pobytu řádně odůvodnit. Vždy se však jedná o jednu z těchto tří možností plynoucích ze zákona:

  1. Trvalý pobyt vám může majitel bytu zrušit, pokud nemovitost byla odstraněna, zanikla nebo přestala splňovat podmínky k užívání za účelem bydlení.
  2. Pokud nájemní smlouva skončila a nájemce se odstěhoval, ale nový trvalý pobyt si jinde nevyřídil.
  3. Pronajímatel může navrhnout zrušení trvalého pobytu nájemci, pokud se zjistí, že byl nahlášen na základě neplatných, nebo dokonce padělaných dokladů.

Majetek pronajímatele vs. exekuce

Pokud chcete zabránit zabavení majetku pronajímatele, vždy k nájemní smlouvě dokládejte i předávací protokol. V něm musíte uvést, s jakým nábytkem a spotřebiči máte byt pronajatý. Ideální připojte také fotodokumentaci.

Zdroj: penize.cz, pravo.cz, idealninajemce.cz

 

 

Ekologická řada čisticích prostředků určená pro děti: Vyperete, umyjete hračky i dudlíky

 

 


You must be logged in to post a comment Login