Kuchyně

Tipy pro kuchyni ve stylu Provence. Vneste domů kousek francouzského venkova

Od   | 

Vdechněte kuchyni nový život a inspirujte se krásami francouzského venkova. Styl Provence může být tím pravým. Navodí harmonickou atmosféru, vyznačuje se útulností, přírodními materiály a patinou. 

Mezi horní a spodní skříňky použijte obklady. Nebojte se výrazného motivu. Zdroj: Los Kachlos

Styl Provence je velmi podobný venkovskému stylu bydlení a oba mají mnoho společných prvků. Pro Provence je typičtější bílá barva v kombinaci s klasickými barvami stejnojmenné krajiny – fialová jako levandulové pole, azurová jako moře, zelená jako louky a vinice nebo béžová připomínající kamenné domy.

Ta pravá kuchyňská linka ve stylu Provence

Nejjednodušší zařizování přichází ve chvíli, kdy kuchyň vybíráte úplně novou. Můžete si pořídit takovou sestavu, která odpovídá všem představám o Provence stylu. Ideální je bílá, vanilková či šedá barva, keramické úchytky s patinou a hodí se i celokovové. Nebraňte se rámečkům a výřezům v kuchyňských dvířkách. Francouzský venkov vítá otevřené police na hrnečky, kořenky a dekorace. Na zdi volte bílou, odstíny béžové, smetanově bílé nebo světle šedé. Kuchyň už máte hotovou a novou linku zatím neplánujete? Nevadí. I tak se můžete vysněnému vzhledu přiblížit. Přetřete dvířka kuchyňské linky na bílo a smirkovým papírem lehce místy odřete, abyste napodobili patinu. Přidejte přírodní dekorace, dřevo, kámen a doplňky.

Provence styl přímo vybízí k využití starého nábytku. Oprašte staré kousky po prarodičích, vydejte se do bazarů nebo na aukce. Určitě najdete nádherný kousek, který přesně odpovídá vašim představám.

Provence kuchyni sluší i modrá barva. Zdroj: Pinterest

Světlé barvy a dřevo a kámen

Provence symbolizuje romantický venkov, a právě proto využívá hlavně světlé barvy (bílá, krémová, vanilková, světle hnědá či šedá). Velice dobře vypadá kombinace bílé a pastelově modré nebo zelené. Romantické duše se mohou přiklonit i k fialové či růžové. Provence styl se má co nejvíce přibližovat přírodě a z tohoto důvodu je vhodné využívat především materiály, jako je dřevo, kámen, ale také cihly a keramika. Můžete si dovolit trochu experimentovat, tak se toho nebojte. Kombinujte zdánlivě neslučitelné, vždyť výsledek nemusí být dokonalý, ale rozhodně by měl ladit vašemu oku i duši.

Oprýskaný vzhled je také vhodný. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

Detail, který podtrhne každou sestavu

V kuchyni ve stylu Provence by neměl chybět ani vhodný dřez a baterie. Nic nezkazíte, zvolíte-li keramický dřez, který dokonale navodí atmosféru stejně jako některý z barevných modelů. Hodí se například v barvě mědi, ale i černý nebo v odstínu hnědé. Zatímco dřez by měl mít tvary rovné, které usnadňují údržbu, baterie můžete vybrat v dekorativním vzhledu. I ony mohou být barevné (měď, mosaz) a navíc povrchově upraveny (kartáčování), vhodné je i kohoutkové provedení.

Provence styl je neodmyslitelně spojen s levandulí a my se nemůžeme divit. Její krása a vůně vás totiž vždycky překvapí. Dopřejte si ji v létě i v zimě. Pořiďte si rostoucí květinu, sušené květy nebo éterické oleje.

Kuchyni ve stylu Provence sluší dřezy v měděném vzhledu. Ideálně doplněné baterií. Zdroj: Grohe

Obklopte se doplňky s historií

Do Provence kuchyně patří věci, které mají už nějakou historii, a to včetně nádobí a kuchyňských pomůcek. Ty neschovávejte, ale nechte volně vystavené v prostoru, je-li to možné. Ať už jsou to porcelánové džbánky s kresbou, dřevěná krájecí prkénka, litinové pánve apod. Do kuchyně v provensálském stylu se nehodí nerezové součásti. Doplňky jsou základem každého stylu bydlení a dají se s nimi dělat divy. Pořiďte si textilie v trochu starém duchu. Dejte přednost neutrálním odstínům bílé, béžové, šedé nebo jemně pastelovým barvám a květinovým vzorům. Důležité jsou otevřené police, samostatné skříňky, slaměné ošatky, masivní porcelánové nádoby, sušené bylinky a květiny. Důležité je si včas ujasnit, jakým směrem se chcete vydat, aby celkový dojem nebyl příliš kýčovitý. Dávejte raději přednost kvalitě před kvantitou.

Vanilková barva je pro styl Provence velmi oblíbená. Zdroj: Ballerina

 Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login