Kuchyně

Tipy pro komfortní sezení aneb jak se u jídla pohodlně usadit i v malé kuchyni

Od   | 

Kuchyň by jistě měla být prostorná, zejména když zároveň slouží i jako jídelna. Bohužel tomu tak bývá jen zřídkakdy. Jak do malé místnosti, kam se sotva vejde kuchyňská sestava, dostat ještě pohodlné sezení?

Dejte jídelní stůl do obývacího pokoje

Máte-li možnost, přesuňte jídelní zónu do obývacího pokoje. Vhodné je to zejména tehdy, když máte obývák a kuchyň propojenou a místnost dostatečně prostornou. Rozhodně nikdy na stolování nerezignujte. Mnoho lidí to dělá tak, že se krčí s jídlem u konferenčního stolku. To samozřejmě neprospívá zdraví a stravovací návyky jsou ty tam.

Ideální je sklopný a stohovatelný nábytek

V malém prostoru se vyplatí nábytek, který se může v případě potřeby sklopit či stohovat. V době jídla jednoduše zvednete desku a vznikne prostor k podávání jídla. Židle jen jednoduše nandáte na sebe, aby nepřekážely. Toto řešení ovšem není příliš vhodné pro početné rodiny.

Některé sestavy jsou přizpůsobené i pro úschovu skládacích židlí.

Rozkládací stoly pro větší společnost

I když nemáte úplně malinkou kuchyňku, pro větší společnost prostor nestačí. Naštěstí není řešení tak složité. Prostě si pořiďte rozkládací stůl. Když přijde návštěva, jednoduše jej rozložíte a rázem máte větší stolovací plochu. Že vám pár hodin zabírá víc místa, určitě nevadí. Později vše zase složíte a budete mít prostor jako dřív.

Rozkládací jídelní stůl, zdroj: Home Style

Rozměry, které potřebujete znát

  • Ideální rozměr pro stolování jedné osoby je 65 x 55 cm.
  • Prostor mezi jednotlivými strávníky závisí na prostoru pro jednotlivé osoby i intimní zóně jedince (vzdálenost loktů osob u stolu). V Evropě se uvádí rozměry min. 45–75 cm.
  • Za židlí by měl zůstat volný prostor o šířce 55 cm.
  • Pokud se za židlí nachází stěna, měl by zůstat mezi nimi prostor široký alespoň 65 cm.

 

Víte, že počet strávníků ovlivňuje jak šířku, tak i délku stolové desky? Její délku určují násobky místa pro jednu osobu a počet stolujících. Šířku ovlivňuje více faktorů (použití stolu, návaznost odkládacích ploch apod.). Optimálně má mít 104 cm.

 

Sezení u oválného stolu

Pokud toužíte po působivém kulatém stolu, musíme vás zklamat. Na prostor je totiž nejnáročnější, protože ho nelze přisunout ke stěně a ani nábytku. Do užších míst se daleko více hodí oválné stoly, kam se vejde i více stolujících.

Bude-li dřez těsně u stěny, pak se v něm budou špatně omývat větší kusy nádobí

Široká police místo stolu

Pokud máte opravdu maličký prostor, poslouží i široká police, pod kterou mohou být zasunuté stoličky nebo barové židle. Umístěte ji ideálně k oknu, abyste nekoukali jen tak do zdi. Řešením může být také zrcadlo, které navíc malou kuchyň opticky zvětší. Stůl lze také vytvořit protažením pracovní desky s tím, že pod ní nebudou skříňky. Jinak by se tam nevešly židle a ani vaše nohy. Mimo místa ke stolování získáte i další pracovní kuchyňskou plochu.

V malé místnosti je důležité sjednotit barevně plochy. V tomto případě je v barvě stěny i radiátor.

Využijte ostrůvek

Kuchyňské ostrůvky nachází své praktické využití ve velkých, ale i malých prostorech. Můžete ho použit jako další část pracovní desky, ale dá se u něj velice dobře také stolovat. Pokud z něj chcete vytvořit kuchyňský stůl, musí jeho výška odpovídat standardní výšce stolové desky asi 75 cm. Nezapomeňte na dostatečný prostor pro nohy. V případě každodenního stolování potřebujete pohodlné židle. Pokud preferujete tzv. barový pult s posezením, hodí se vám výškově stavitelné barové židličky.

Ostrůvek může posloužit více účelům. Zde je mycí centrum, úložné skříňky a navíc prostor pro rychlé občerstvení.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login