Kuchyně

Tapeta a fototapety mohou dekorovat i náročné prostory kuchyně

Od   | 

I když to na první pohled vypadá, že v kuchyni se tapety jednoduše neuplatní a to v žádné variaci, skutečnost nemusí být tak přímočará. Tyto šikovné doplňky interiéru totiž mohou nabídnout i značnou odolnost, takže se skvěle poperou s výraznými změnami teploty, mastnotou i všemi ostatními nástrahami, které naše kuchyně nabízejí.

Fototapeta do kuchyně – jak ji vybrat?

Zaměřte se především na vhodné materiály. Například fototapeta za kuchyňskou linku zcela jistě nemůže být vyvedena z papíru, mnohem lepší bude nějaká šikovně upravená umělá hmota anebo vinyl. Z takové tapety totiž snadno odstraníte i jakékoliv znečištění, které by vám mohlo přidělat vrásky.

Ovšem jen vhodný materiál nestačí. Stejně důležitý je totiž i výběr toho správného vzhledu. Pamatujte si, že jakákoli tapeta by měla být vybrána tak, aby za všech okolností podpořila, doplnila nebo zdůraznila atmosféru interiéru. Neměla by tedy stát v prostoru samostatně, ale odkazovat na další doplňky a prvky v místnosti. Takže pokud se například na vaší tapetě objevují obrázky ovoce nebo zeleniny, měly by se pdobné dekorace objevit i na jiných místech v kuchyni. Jinak by tapeta působila spíše jako uměle dosazený prvek, a nikoli jako plnohodnotná dekorace svěřeného prostoru.

Fototapety s levandulí v kuchyni.

Ta správná fototapeta za kuchyňskou linku

Samozřejmě lze na celou věc jít  i tak trochu opačně. Ovšem pokud se rozhodneme prostřednictvím tohoto interiérové doplňku zcela změnit aranžmá a dekor celé místnosti, měli bychom již ve fázi plánování zvážit, zda bude takto navržená tapeta odpovídat očekávanému výsledku. Interiér totiž může prosvětlovat, dodávat mu barvy nebo ho dokonce opticky zvětšovat. Nic z toho není proti ničemu. Ovšem je nutné tomuto záměru přizpůsobit i vše ostatní. Jinak by celá vaše snaha mohla jednoduše přijít vniveč.

Například velmi světlá samolepící tapeta za kuchyňskou linku dodá celému prostoru alespoň opticky větší velikost a také ho projasní. Ovšem ve spojení se světlým dřevem na lince nemusí být její použití tak efektní, jak jste nejspíš zamýšleli. Ba naopak – leckdy může být dokonce výsledný efekt přesně opačný. Stejně tak není možné se v interiérech s malým množstvím světla rozhodnout pro tmavou tapetu – a to bez ohledu na to, jak efektně vypadá. Pokud vaše okno míří například směrem na sever, pak mohou i ty sebekrásnější tmavé tapety působit ponuře a nepříjemně. A to byste zcela jistě nechtěli.

Před výběrem proto zvažte, zda je v dané místnosti dostatek světla a jestli tedy tmavé tapety snese. Pokud ne, bude muset jako klíčový bod výběru zvolit něco jiného. Všeobecně platí, že je vždy lepší aplikovat tapety ve světlejších odstínech. Je to jednoduše proto, že béžová, bílá nebo třeba světle žlutá barva budou vždy rovnoměrně odrážet světelné paprsky a následně je posílat dál do místnosti. A to je něco, co se v moderním interiéru rozhodně hodí.

Rozšíření tapety v kuchyni.

Samolepící tapeta za kuchyňskou linku musí ladit

Nezáleží na tom, zda vás zaujala fototapeta na zeď nebo její obyčejnější vinylová sestřička. Pokud mají vypadat dobře, musí ladit se svým okolím. a to není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí jen sladit některé detaily a budete mít hotovo. Vyberte si například jednu barvu a snažte se „trefit“ do co nejpodobnějšího odstínu. Pokud mají například šuplíky na vaší kuchyňské lince zlatá držadla, měla by se stejně laděná barva objevit i na tapetě, pokud se ji tedy rozhodnete mít.

Samostatným celkem je v tomto případě 3D tapeta do kuchyně. U ní musí ladit nejenom barvy, ale  i celkové provedení. Ovšem zároveň okolo ní musí být dostatek volného prostu. Pokud tomu totiž tak nebude, tak tento dekorativní prvek nikdy tak docela nevynikne. Naopak, může dokonce upozadit některé dekorace, které se nacházejí v jeho okolí. A to je něco, co byste rozhodně neměli dopustit.

A nezapomeňte ani na barevné vyznění. Pokud chcete, aby vaše kuchyně působila harmonickým a uklidňujícím dojmem, pak ji určitě neoblékejte do agresivní červené nebo ostře zelené. V takovém prostoru by se vám totiž určitě příliš dobře nepracovalo.

Béžová fototapeta v bílé kuchyni. Vždy je potřeba sladit ji s interiérem.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login