Zahrada

Střechu proměnili v oázu, kde se setkávají s rodinou a přáteli

Od   | 

Při rekonstrukci domu napadlo majitele, že by mohl k bydlení připojit i střechu, která je rovná a dostatečně velká, takže by tu mohl vzniknout velmi příjemný prostor pro setkávání. Od nápadu k realizaci nevedla přímá cesta, nicméně pochozí střecha je hotová a patří k často využívaným prostorám domu, který je v centru rušné metropole.

Zpočátku se realizace zdála poměrně složitá, ale díky skvělému návrhu zahradního architekta ji bylo možné realizovat. Na perfektně dokončenou střechu byl navezen systém palet, který tvoří síť cest a zároveň poskytuje záhonky. Tyto palety jsou připraveny pro zeminu a následné osázení. Místo našly u kraje střechy, tak aby zde měly rostliny prostor pro růst, jen část z nich je v ploše, to proto, aby působila zabydlenějším dojmem. K tomu přispívá i kout s jídelním stolem a na druhé straně prostor se stolkem, opalovacími lehátky a slunečníkem.

Rozmístění palet bylo dopředu předem promyšlené, vzniklo několik cestiček, kterými lze projít celou střechu, a přitom vzniklo několik romantických zákoutí. Zde jsou vysazeny pestrobarevné květiny a ovocné stromky. Díky velikosti střechy bylo možné v části zahrady vysadit i zeleninu. Najdete tu saláty, mrkev, kedlubny, rajčata, papriky i okurky. Nechybí tu ani bylinky. Voní to tu mátou, bazalkou, tymiánem a koprem.

Mohlo by se zdát, že zabydlená střecha nebude prospívat domu. Opak je ale pravdou. Díky promyšlenému konceptu se v letních měsících ušetří za náklady na chlazení o dvacet až třicet procent. Dešťová voda se využije k zalévání, takže se ušetří za náklady k udržení stále zelené zahrady. A o sociálním efektu nemusíme hovořit. Je nasnadě, že tu rodina tráví veškerý svůj volný čas. Společně nebo s přáteli.

Zdroj: Piuarch


You must be logged in to post a comment Login