Inspirace

Stačí nápad a i garsonka poskytne pohodlné bydlení

Od   | 

Ceny bytů jsou tak vysoké, že si jen málokdo může dovolit rozlehlý byt, a tak začínáme něčím menším. Když však takovou garonku zařídíme s důvtipem, poskytne nám docela pohodlné bydlení.

Krásně a prakticky bydlet se dá i v jedné nevelké místnosti, kterou obývá většinou jednotlivec nebo mladý pár, který stejně skoro všechen čas tráví mimo domov. Nejdůležitější je řešení promyšlené do posledního centimetru, proto můžeme jedině doporučit konzultaci s šikovným bytovým architektem. Existují ale některé obecně platné tipy, které bydlení na malém prostoru výrazně usnadní.

Vestavný a výklopný nábytek

Do garsonky budeme takřka jistě potřebovat nábytek na míru. Stůl by měl být rozkládací, praktičtější je oválný tvar namísto klasického obdélníkového. Pro obyvatele garsonek, kteří víc lidí takřka nikdy nehostí, postačí často stůl výklopný, který je velice praktický. Místo ušetří i vestavné skříně, které by měly být vysoké až do stropu pro maximální úložný prostor. Pořiďte si subtilní skládací schůdky, ze kterých pohodlně dosáhnete do vrchních polic. Nábytek by měl být jednoduchý, vyhněte se vlnkám, ornamentům. Pro čalounění si nevybírejte pestře vzorovanou látku.

V garsonce oceníte model 3v1. Za stěnou se ukrývá postel i knihovna. Ve složeném stavu tu jek dispozici jídelní stůl. Clei

Na trhu najdete i toto „vychytané“ řešení. Zdroj: Clei

Optické členění prostoru

I na malém prostoru potřebujete vzbudit dojem jeho členění na jednotlivé zóny – relaxační, spací, pracovní a kuchyňskou. Pomůže k tomu například jinak řešená podlaha. Další možností jsou subtilní, nejlépe skleněné, posuvné interiérové panely. K dojmu členitosti bytu dopomůže i osvětlení, každá zóna by měla mít vlastní zdroj nebo zdroje světla.

V tomto případě je spaní odděleno oboustranně přístupnou policí

Světlé barvy, zrcadla

Pro malé byty jsou tmavé a křiklavé, výrazné barvy doslova tabu. Velkou službu vám udělá bílá, světlounce šedá nebo lehce béžová barva, doplněná o jemné pastelové tóny nebo o přírodní odstíny světlého dřeva. Jedinou tmavší výjimkou může být podlaha. Nebojte se zrcadel, fungují a ani při větším počtu nebudou působit nevkusně.

Rohové sedací soupravy kromě možnosti rozložení poskytují častokrát i úložný prostor.

Jen to, co opravdu potřebujete

Nepřehánějte to s doplňky, dekoracemi a málo potřebnými kusy nábytku. Noční stolky nahradí polička nad postelí. Nemusíte mít dokonce ani čtyři či snad šest židlí, když jste dva a hosty takřka nepřijímáte. Postačí tři kousky, abyste měli kam usadit tchyni nebo kamarádku. Ojedinělá návštěva více lidí jistě improvizaci v sezení pochopí.

Zdroj: Ikea

Postel je nejlepší schovat

Postel je kusem nábytku, který je na jednu stranu nezbytný, na druhou stranu zabírá velikou plochu. Proto si většinou v garsoniéře nemůžeme dovolit nechat ji stát uprostřed místnosti bez dalšího využití. Absolutním minimem je pořídit si takovou, která disponuje velkorysými úložnými prostory. Těch se totiž většinou v minibytech zoufale nedostává. Ale ani to nemusí někdy stačit.  Pokud to dovoluje výška stropů, můžeme si na spaní vybudovat patro, pod kterým lze mít například pracovní kout. Další možností je postel rozkládací, která ve složeném stavu slouží jako pohovka, pak je ovšem důležité vybrat takovou, která je pro dlouhodobé spaní vhodná. Nejelegantnějším řešením může být výklopná plnohodnotná postel. Její spodek buď napodobuje skříň, nebo se složí do skutečné skříně, která má klasické skříňové dveře. Tato varianta bývá na pohled hezčí.

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login