Osvětlení

Správně osvětlení schodiště nechá vyniknout jeho křivkám: A ještě se na něm nezabijete

Od   | 

Při výběru osvětlení bychom rozhodně neměli vynechat schodiště, kde je potřeba zásadním způsobem minimalizovat nebezpečí pádu. A když vybereme ta správná světla, mohou nám navíc pomoci zvýraznit jeho křivky.

Jednotlivé schody stačí osvětlovat ob jeden schod. Zdroj: Eglo

Stropní osvětlení

Jednou z možností, jak osvětlit schodiště, jsou stropní svítidla. Výrobci nejčastěji nabízejí jednoduché přisazené modely, a to  čtvercové nebo kruhové provedení, které příliš nevyčnívá a chodbu nijak neruší. Vybírat můžete z plastových stínítek, která jsou citelně levnější, nebo můžete dát přednost skleněné variantě, která bude příjemně světlo propouštět. U skleněné varianty ale počítejte s vyšší pořizovací cenou. Máte-li vysoké stropy, pak můžete zvolit závěsné provedení, které samozřejmě i více vynikne a dodá schodišťovému prostoru šmrnc. Při jeho volbě pamatujte na to, že by stínítko nemělo překážet při pohybu po schodech a zdroj světla by neměl oslňovat. Velmi pěkně působí, použijete-li několik svítidel v jedné řadě.

U SCHODIŠTĚ SE VYPLATÍ POHYBOVÉ ČIDLO, KTERÉ SVĚTLA ROZSVÍTÍ PŘI NÁSTUPU

V nášlapu působí LED efektně. Zdroj: Uni light

Nástěnné osvětlení

Schodiště lze osvětlit také nástěnnými svítidly. Při jejich umístění dbejte na to, aby světla nepřekážela při  chůzi, proto by měla být ve výšce minimálně 180 cm. Zároveň při volbě stínítka pamatujte, že by mělo mít zaoblené rohy, to pro případ, aby se o něj někdo nezranil. Neméně důležitý je i kryt zdroje světla, který musí zajistit to, aby žárovka neoslňovala. 

Variantou jsou nástěnná svítidla.
Zdroj: Eglo

LED osvětlení a orientační svícení 

Trendem poslední doby je instalace LED osvětlení do sádrokartonu, nebo do jednotlivých stupínků. Výhodou LED osvětlení je nejen energetická úspora, ale zároveň skryjete zdroj světla a ve finále uvidíte jen čistě rozptýlené světlo. Sádrokartonové kapsy mohou být jak u stropu, tak i u země. Zápustná varianta ve stupíncích je také příjemným řešením, ale složitější na instalaci. Takto zvolené světlo může sloužit i jako orientační osvětlení, nebo zajímavý dekorativní prvek. Orientační svítidla mohou svítit slabě po celou noc, nebo mohou disponovat zabudovaným senzorem pohybu, který se sepne třeba při otevření dveří.  Oba druhy se samy vypnou, proto se nemusíte obávat vysoké spotřeby.

Osvětlení by mělo být viditelné u každých dveří.
Zdroj: Dorsis

Osvětlení, které nemusíte zasekávat do stropu

 

SVÍTIDLA PŘÍMO U SCHODŮ INSTALUJTE PŘIBLIŽNĚ U KAŽDÉHO DRUHÉHO STUPÍNKU

 

LED pásky mohou zdobit nejen podhledy a stupínky, ale lze je nainstalovat třeba i z druhé strany zábradlí, které z části osvětlí stěnu rozptýleným svitem. Na výběr je klasická bílá barva svícení, ale zvolit lze i barevné varianty. Někteří výrobci nabízejí LED pásky, u kterých lze měnit barvu nebo intenzitu.

LED osvětlení může být instalováno i v zábradlí. Zdroj: UNI Light

Fotogalerie:

Světla, kde byste je možná nečekali

 

 


You must be logged in to post a comment Login