Ložnice

Spánek jako důležitá součást života: Proč byste měli chodit spát brzy?

Od   | 

Průměrný člověk stráví spánkem až jednu třetinu života. Přesto se však najde spousta těch, kteří pravidelný spánek dlouhodobě zanedbávají. To však s sebou nese spoustu rizik – a to nejen těch psychických, ale i fyzických. Pokud jim chcete předejít, přečtěte si, proč byste měli chodit spát brzy.

Dopřejte si kvalitní matraci, ideálně vyrobenou z přírodních materiálů. Zdroj: Dreambeds

Vaše paměť to ocení

Problém s nedostatkem spánku vám může zadělat na problémy s pamětí. Pokud si budete z dlouhodobého hlediska odpírat kvalitní a pravidelný spánek, může se stát, že si kvůli únavě nezapamatujete důležité informace z porady, zapomenete na to, co jste měli nakoupit v obchodě a celkově na vše, co si nenapíšete. Při spánku se vjemy a informace, které jste získali během dne, ukládají do paměti. Jestliže spíte málo, informace se nestihnou do paměti vstřebat, a vám tak bude trvat mnohem déle, než si něco zapamatujete.

Ke spánkové pohodě přispěje i barevné provedení ložnice. Zdroj: Home Style

Dobrý spánek a dobrá nálada jdou ruku v ruce

Velmi častým důvodem, proč jsou lidé nepříjemní, podráždění a bez nálady, je nedostatek spánku. Vzpomeňte si na tu spoustu maminek malých dětí, které občas rozhodí i maličkost – obvykle za tím stojí dlouhodobý nedostatek spánku. Tyto malé neshody se jim často tolerují, váš nadřízený však tak vstřícný být nemusí. Když se pak v práci budete snažit s kolegy a nadřízenými (nebo klienty) komunikovat sebelíp, vaše tělo bude mluvit za vás. Všechno to zívání, mrkání, začervenalé oči a třes těla budou všem vypovídat o tom, že si odpíráte pravidelný odpočinek. Nevyspalé osoby pak mohou mít sklony k potížím s psychikou (depresím či úzkostem).

Únava může napáchat mnoho škod        

Větší množství nehod se stává lidem, kteří jsou unavení a nevyspalí. Je to zejména kvůli tomu, že unavený člověk na vše reaguje pomaleji než člověk, který je vyspalý. Jedná se nejen o možnost nebezpečného mikrospánku, který na vás přijde z ničeho nic, ale i riziko, které s sebou nese vaše práce, pokud probíhá v nebezpečném prostředí – takové setkání s vysokozdvižným vozíkem není nic bezpečného. Pravidelným spánkem těmto problémům zamezíte. Například američtí vědci z Harvard Medical School zjistili, že únava každý rok zapříčiní až 274 000 pracovních úrazů v Americe.

Váš úsudek může být ovlivněn

Dle výzkumu časopisu Sleep mají nevyspalí lidé menší schopnost činění správných morálních rozhodnutí. Naopak mají sklony dělat ta špatná. A to nejen v pracovním, ale také v osobním životě. A když už se rozhodnete správně, bude vám to trvat mnohem déle, než kdybyste byli odpočatí. Lidé, kteří spí pravidelně a dostatečně dlouho, jsou také mnohem produktivnější než ti, kteří spánku moc nedají. Jistě nechcete být u mnohých aktivit přítomni pouze fyzicky, nikoliv psychicky.

Co takhle výhled z ložnice do přírody? Zdroj: Casamoderna

Budete zdravější

Zanedbáváte svůj spánek dlouhodobě? Pak se nemůžete divit tomu, že se vám sníží vaše imunita. Potom vám bude stačit projít kolem někoho nemocného a během chvíle budete muset k lékaři s nepříjemnou chřipkou i vy. Dále pak mají osoby s vysokou absencí spánku vyšší sklony k obezitě, diabetu, srdečním onemocněním či vysokému krevnímu tlaku.

Sledujte kvalitu LED zdrojů, poradíme vám jak

Budete lépe zvládat stres

Stačí pár hodin spánku týdně navíc a budete se cítit jako znovuzrození. Naopak – stačí pár hodin spánku za týden méně a stane se z vás uzlíček nervů. Během spánku se vám ukládají myšlenky a informace do paměti, navíc si odpočinete a bude se vám snáze vyrovnávat se stresujícími situacemi. Když tomu tak nebude, vaše schopnost vyrovnat se s negativními zážitky se sníží.

I ložnice v tmavých barvách může působit příjemně. Zdroj: Twils

Kdy byste měli chodit spát?

Jednoznačná odpověď na otázku, kdy byste měli chodit spát, neexistuje. Každý z nás má jiné potřeby. Myslete však na to, že byste se neměli přepínat. Proto ulehněte nejlépe ve chvíli, kdy se začnete cítit unaveni. Noční sovy rády usínají pozdě a stejně tak vstávají. Jiní vstávají brzo a stejně tak brzo jdou spát. Vždy se však snažte chodit spát ve stejnou hodinu, vaše tělo si zvykne a ocení to. Pokud budete jeden den vstávat v pět a další v deset, dáte svému organismu zabrat. Každá hodina spánku se počítá – zejména ty před půlnocí.

Fotogalerie:

Jaký je rozdíl mezi klasickou a kontinentální postelí?

 

 


You must be logged in to post a comment Login