Ložnice

Spánek jako v bavlnce zajistí kvalitní matrace. Kterou vybrat?

Od   | 

Člověk stráví spánkem přibližně třetinu svého života. Nejen proto je důležité, abyste se probouzeli odpočatí, nikoliv unavenější, než když jste si šli lehnout. A právě s tím, aby vás po ránu nebolela záda a probouzeli jste se plni energie, vám může pomoci vhodná matrace. Víte ale, jak na její výběr? Pokud ne, rádi vám s tím dnes pomůžeme.

Matrace se snímatelným potahem je praktická, můžete jej pravidelně prát. Zdroj: Home Style

Zatímco na nevhodné matraci se budete probouzet s bolestí zad, s tou kvalitní uděláte velkou službu jak svým bolavým zádům, tak i kloubům. Váš spánek pak bude mnohem kvalitnější a budete se probouzet plni chuti užít si nový den. Naše tipy bychom mohli zahájit univerzální radou: každý člověk je individuální a vyžaduje jinou matraci, a proto je nikdy nekupujte celé rodině ve výprodeji jen kvůli nízké ceně, když vám nebude vůbec vyhovovat.

Proč LED patří do ložnice?

Na co nesmíte zapomínat při výběru matrace:

  • Matrace by měla svojí délkou přesahovat vaši výšku o 20 až 25 cm.
  • Tvrdost matrace se řídí vaší výškou, věkem, ale i hmotností. Nezapomínejte ani na to, v jaké poloze většinu noci spíte.
  • Šířka u jednoho lůžka bývá 90 cm, nicméně u dvojlůžkové postele lze začít na rozměru 80 cm pro jednoho.
  • Optimální výška matrace je 15 cm, s rostoucím věkem je však vhodné sáhnout po vyšší matraci, klidně 20 cm a víc.
  • Materiál matrace volte podle svých preferencí – jste alergik? Nebo se ve své domácnosti zaměřujete zejména na přírodní materiály?

Místo jedné matrace si kupte dvě menší. Zdroj: Casamoderna

Jak tvrdá by měla být vaše matrace?

Při výběru vhodné matrace byste se měli zaměřit zejména na její tvrdost. U většiny prodejců se můžete setkat se 4 stupni tvrdosti, ty začínají u měkkých a končí u extra tvrdých. Někde seženete i extra měkké matrace, ty však nejsou na spaní příliš vhodné.

O tvrdosti matrace nerozhoduje jen váš věk, ale také vaše tělesná hmotnost. Lidé s nižší váhou mohou sáhnout po měkké matraci, pokud je vaše váha vyšší, je vhodné sáhnout po tvrdší, která zajistí vašemu tělu během spánku dostatečnou oporu. Nejčastěji kupované matrace jsou se stupni tvrdosti 2 a 3, obecně můžeme říct, že ženy preferují spíše měkčí matrace, muži naopak.

  • Tuhost 1: velmi měkká
  • Tuhost 2: (H1) měkká
  • Tuhost 3: (H2) středně tvrdá
  • Tuhost 4: (H3) tvrdá
  • Tuhost 5: velmi tvrdá

Matrace musí být prodyšná. Zdroj: Decoland

O tvrdosti matrace, kterou si pořídíte, rozhoduje také poloha, ve které spíte. Člověk spící na boku zatěžuje některé části matrace více než člověk spící na zádech. Středně tvrdá matrace je dostatečně měkká pro vaše převalování se, přesto vám zajistí optimální oporu. Pokud preferujete polohu na zádech, je pro vás vhodnější tvrdší matrace, která rozloží vaši váhu a udrží vaši páteř v rovnováze.

Jaké jsou typy matrací?

Matrace jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů, každý má jiné vlastnosti. I díky tomu máte jistotu, že si vyberete přesně takovou matraci, která bude odpovídat vašim potřebám.

Ideální umístění postele je uprostřed dlouhé stěny tak, aby byl přístup k ní z obou stran. Zdroj: Casamoderna

Pružinové matrace

Pokud nyní myslíte na staré pružinové matrace, ve kterých se uvolňovaly pružiny a následně vás tlačily do zad, můžeme vás uklidnit. Současné pružinové matrace jsou mnohem kvalitnější. Nejen, že jsou tyto matrace příjemně pružné, ale také se přizpůsobí tvaru vašeho těla. Díky použití kvalitních materiálů vás tlačící pružiny trápit nebudou. Tyto matrace jsou prodyšné, a proto se hodí na pevné rošty. V případě lamelových roštů se poohlédněte jinde.

Latexové matrace

Latexové matrace jsou měkčí a velmi komfortní. Obvykle jsou dostání ve dvou stupních tvrdosti – jsou elastické, takže se přizpůsobí tvaru vašeho těla. Jejich velkou výhodou je dlouhá životnost. Střed matrace je tvořen kokosovými vláky, PUR nebo HR pěnou. Tyto matrace nesnesou vlhké prostředí, proto nejsou vhodné pro nadměrně potící se jedince, ale ani do wellness zóny. Dobře si rozumějí s lamelovým roštem, pevná deska není vhodnou volbou. Pozor by si měly dát osoby s alergií na latex.

Vyšší matraci oceníte, až budete starší. Zdroj: Casamoderna

Pěnové matrace

Pěnové matrace jsou vyráběny z různých typů pěny, každá z nich má jiné vlastnosti. Kombinací více materiálů dosáhnete matrace, o jaké se vám nikdy nesnilo. Pěnové matrace jsou univerzální, lze je vyrobit v různé tvrdosti, použít je můžete na lamelových, ale i laťkových roštech.

Přírodní materiály rozhodně budou prosívat zdraví. Zdroj: Natuzzi Italia

Proč vybrat matraci s potahem, případně dokoupit chránič?

Pokud jste se rozhodli investovat do kvalitní matrace, měli byste se o ni vhodně starat. Jen tak vydrží co nejdéle. Vybírat si můžete z potahů na matrace, případně z chráničů. Potah vás oddělí od jádra matrace, takže zůstane zachována její prodyšnost. Kromě estetické funkce pak plní zejména funkci hygienickou, kdy zůstane matrace čistá, potah můžete pravidelně prát.

Náš tip: Trápí vás bolesti zad? Zamyslete se nad koupí ortopedické matrace, která zaručí vaší páteři stabilní oporu.  Koupit můžete také matrace zdravotní, ty jsou hypoalergenní a hygienické, vhodné jsou i pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. Taková matrace má certifikát dokazující, že je vhodná pro zdravý spánek.

Jakou matraci si vyberete vy? Zdroj: Unsplash

To je velmi důležité – vzhledem k tomu, že člověk během noci vypotí klidně i jeden litr tekutiny. Potah matrace musí být snadno snímatelný a pratelný. Čím vyšší gramáž potahu bude, tím lépe bude chránit vaši matraci. A také bude odolnější proti odření. 

Další možností je pořízení chrániče matrace. Ten vypadá podobně jako lehká přikrývka, v rozích má často gumičku k uchycení na matraci. Ideální varianta v případech, kdy není matrace opatřena vlastním potahem.

 


You must be logged in to post a comment Login