Inspirace

Renovace staré panelákové kuchyně: Krok po kroku před proměnou a po ní

Od   | 

V nejedné domácnosti ještě stále slouží kuchyně, kterou tam před desítkami let navrhlo tehdejší bytové družstvo. Majitelé bytů si tehdy nemohli vybírat, ostatně byli rádi, že získali bydlení, a navíc tenkrát ani nebylo z čeho vybírat. A přestože dnes máme neomezené možnosti, málokdo na ně dosáhne. Podobně tomu bylo u majitelů této kuchyně, kterým už neslouží zdraví, a proto se nechtěli pouštět do zcela nové sestavy. Přáli si alespoň její renovaci. Pojďte se s námi podívat, jak barvy a pár dekorací proměnilo vzhled původní kuchyně.

A jak také proměny dosáhnout? Stačí se držet našeho návodu a máte z poloviny vyhráno. Druhou polovinu musí udělat vaše šikovné ruce.

Kuchyni nejprve vykliďte a z povrchů odstraňte nečistoty a mastnotu. Zdroj: Primalex

Vyklidit, zbrousit, odmastit

Dříve než se pustíte do renovace kuchyňské linky, vykliďte ze skříněk veškeré nádobí. Z polic setřete prach. Kuchyňská dvířka vysaďte z pantů, aby se vám s nimi lépe pracovalo. Pokud jsou z dřevotřísky potažené fólií, která se místy začala odlupovat, je potřeba ji strhnout. Pomocí elektrické brusky, smirkového papíru nebo brusné houby následně odstraňte původní nepřilnavé nátěry. Dvířka také důkladně omyjte mýdlovou a čistou vodou, aby na ně nová barva dobře přilnula a neoloupala se.

Původní nerovnosti je třeba zbrousit a vytmelit. Zdroj: Primalex

Místnost vymalujte

Nezapomeňte místnost vymalovat. Stěny kuchyně totiž kvůli mastným výparům ze smažení rychle zežloutnou. Výjimkou nejsou ani mastné otisky prstů a skvrny od potravin, kterým se za každodenního provozu nevyhnete. „Doporučuji proto zvolit interiérový nátěr Primalex Ceramic, který vytvoří velmi odolný, čistitelný a stálobarevný povrch. Všechny nečistoty z něj snadno odstraníte pomocí houbičky a saponátu. Odolá dokonce i dezinfekčním přípravkům,“ říká Radek Kříž, technický poradce značek Primalex a Balakryl. Nátěr je zároveň velmi dobře paropropustný, takže dovolí stěnám „dýchat“.

 

Jak správně čistit barevný dřez?

 

Kuchyňskou linku i podlahu přikryjte zakrývací fólií. Zásuvky, vypínače a podlahové lišty oblepte krycí páskou. Původní nátěr omeťte od prachu a nečistot. Nesoudržné nátěry oškrábejte nebo zbruste a větší trhliny vyspravte akrylátovým tmelem. Na méně pevné povrchy pak použijte hloubkovou penetraci. Nátěr Primalex Ceramic důkladně rozmíchejte a nanášejte pomocí malířského válečku ve 2 vrstvách s odstupem minimálně 6 hodin. Po zaschnutí krycí pásku opatrně sloupněte.

Renovace kuchyňských dvířek

Zbroušená místa a nerovné plochy vyplňte akrylátovým tmelem, který aplikujte v 1–2 vrstvách do tloušťky 1–3 mm. Po jeho vytvrdnutí povrch zahlaďte brusným papírem. Univerzální krycí barvu Balakryl UNI důkladně rozmíchejte a nanášejte pomocí štětce nebo malého válečku ve 2 vrstvách, mezi kterými nechte rozestup asi 4 hodiny. „Tento vodou ředitelný nátěr výborně kryje, nezapáchá a rychle schne. Má navíc atest pro styk s potravinami, do kuchyně je proto ideální volbou,“ dodává Radek Kříž.

Dvířka natřete. Zvolit můžete odstín, který se vám líbí. Zdroj: Primalex

Obklady netřeba měnit

Stáří kuchyně se většinou výrazně odrazí také na obkladech okolo kuchyňské linky. Časem nejen zežloutnou, mohou také popraskat a poškrábat se. Ve spárách se navíc nahromadí mastná špína. Staré dlaždičky ale nemusíte složitě odstraňovat a měnit za nové. Stačí je přetřít speciálním nátěrem na obklady. Nejprve je pečlivě omyjte a odmastěte. Praskliny a jiné nerovnosti vytmelte. Po zaschnutí naneste barvu, a to opět ve 2 vrstvách.

Původní obklady byly řádně očištěny, a to včetně spár. Po té znovu natřeny. Zdroj: Primalex

5. Digestoř jako nová

Celkový dojem místnosti kazí i zdánlivá maličkost, jako je digestoř. Protože je vystavovaná velké vlhkosti a změnám teplot, může se barva na jejím povrchu oloupat. Nesoudržné nátěry proto zbruste. Digestoř omyjte, odmastěte a zvenku natřete akrylátovou antikorozní barvou Balakryl Metal 2v1. Tento základní a vrchní nátěr v jednom je určen na všechny druhy kovů, plechů i další materiály. Na povrch digestoře výborně přilne a prodlouží její životnost.

Nové jsou i úchytky, pracovní deska i dřez s baterií. Co říkáte renovaci? Zdroj: Primalex

6. Malá investice, velká změna

Poměrně velké proměny dosáhnete i pomocí drobných doplňků. K čerstvě natřeným dvířkům si například můžete pořídit nové, moderní úchytky. Chcete-li svou rekonstrukci dovést k dokonalosti a v rozpočtu máte ještě rezervy, investujte do nové kuchyňské desky. A když už se pustíte do výměny desky, můžete ji doplnit ještě o novou baterii a kuchyňský dřez. Díky těmto nenákladným, ale efektivním změnám budete mít ze své nové kuchyně velkou radost. Nové moderní odstíny a doplňky místnosti dodají šmrnc a zpříjemní vám čas trávený vařením a přípravou pokrmů. 

Zdroj: Balakryl, Primalex

Fotogalerie:

 

Jaká svítidla nad jídelní stůl?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login