Zahrada

Máte na zahradě stín? Nevadí! Známe rostliny vhodné do stinného místa. I vám zahrada může kvést.

Od   | 

Stín stromů patří k těm nejpříjemnějším. Vlhkost, která se vypařuje z jejich koruny a příjemnou vůni pod slunečníky nenajdete. Zároveň ale větve vytvářejí místo, kam slunce nesvítí a déšť se takřka nedostane. To znamená, že tam téměř nic neroste. Hodláte tam nasypat mulčovací kůru, kačírek nebo dokonce tam nalít beton? Nespěchejte. I ve stinném suchém místě mohou růst rostliny. A jaké!

Větší problém než chybějící sluneční paprsky je nedostatek vody. Jedním z řešení je večerní relaxace při zalévání suchých míst nebo pořízení automatického zavlažovacího systému. Pokud ale tato varianta nevyhovuje vašim časovým možnostem, je třeba vybrat správné rostliny, které suchu odolají a bude se jim dařit i bez slunečních paprsků s minimem vody. Zajímavostí některých stínomilných rostlin, které odolávají suchu, je jejich vůně, která vábí různé druhy hmyzu. Jejich výsadbou potěšíte zároveň své čichové i zrakové receptory. 

Pryšec mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides), zejména jeho fialová varianta 

Řadí se mezi moderní rostliny jeho celkem malé a nenápadné květy vytvářejí velmi dekorativní prvek. Patří mezi trvalky, se kterými se také velmi dobře kombinuje, stejně jako s dřevinami. Daří se mu zejména pod korunami listnatých stromů, kde ho můžeme vysadit společně s plicníky,kakosty nebo sasankami. Nejpůsobivější je na jaře, kdy kvete, ale vzhledem k tomu, že je mrazuvzdorný, bude krášlit vaši zahradu celoročně. Pryšec patří mezi nenáročné druhy, daří se mu v humózní půdě a není náročný na zálivku. Pryšec obsahuje jedovatý latex, což je bílá, po zaschnutí průhledná tekutina, která z rostlinky vytéká při poranění. Pokud se vám dostane na pokožku,je nutné ji mýdlem smýt.

Pryšec mandloňovitý. Zdroj: Zahradnictví Krulichovi

Čimeřice (helleborus)

Čimeřici se říká zimní růže, protože rozkvétá velmi časně zjara, někdy dokonce ještě v zimě. Ale to ještě neznamená, že nás její květy budou těšit jen chvíli. Vykvétají totiž postupně, a přestože zdobí zahrady ještě před prvními cibulovinami, budou nás těšit ještě v dubnu. Čimeřicím svědčí polostín a humózní půda. Rostou pomalu, zato časem vytvářejí velké bohaté trsy, rozmnožují se samovýsevem. Pokud vás čimeřice nadchla, stejně jako nás, buďte pozorní. Celá rostlina je totiž jedovatá, a tak pokud máte děti, vysaďte ji, až budou starší.

Přinesete-li si rostlinky čimeřice na zahrádku, začnou kvést až po dvou,někdy i třech letech. Zdroj: Plantopedia

Lýkovec jedovatý (Daphne) 

Už název prozrazuje, že se jedná o jedovatou rostlinu, která přináší hned dvě nástrahy. Kromě krásných květů totiž velmi nádherně voní, jenže příliš vůně může způsobit bolesti hlavy, nebo dokonce až omámení. Po odkvětu je keř jehož výška dosahuje  až 150 cm, posetý plody ve tvaru červených kuliček, které obsahují zejména mezarein, který způsobuje těžké poškození ledvin. I tak je ale rostlina oblíbenou a vhodnou pro stinné zahrady, vyhovuje jí i polostín a daří se jí v humózní propustné půdě.

Květy lýkovce jedovatého vydávají nádhernou vůni

Osladič obecný (Polypodium vulgare) – jedna z mála kapradin, která odolává suchu

Hojně se vyskytuje v našich listnatých i jehličnatých lesích případně i na polostinných skalách, někdy dokonce i na kmenech stromů. Osladič obecný je vytrvalá kapradina s plazivým podzemním oddenkem, která dorůstá 30 cm výšky. Vhodná je do kyselé půdy a vyžaduje dostatek zálivky. V léčitelství se používá sušený oddenek, který se užívá při kašli, bronchitidě či zánětu průdušek. Vhodný je i při zácpě a někdy se doporučuje při nemocech žlučníku.

Sekané oddenky osladiče se přidávají do substrátu pro pěstování epifytů, zejména orchidejí. Zdroj: Zahradnictví Krulichovi

A co růže ?

Růže obvykle nemají příliš rády stín ani dlouhodobé sucho, přestože dobře zakořeněné růžové keře nedostatku vody odolávají. Milovníci růži je však chtějí mít všude za každou cenu, podívejme se tedy na druhy, které vydrží více než ty ostatní. Třeba Lichfield Angel nebo Wisley. Jsou to nízké růže světlé barvy. Po zasazení je třeba zajistit pravidelnou závlahu, aby se dobře ujaly a kvetly. Bohužel, v úplném stínu (slunce se nezasvítí ani na chvíli), se mnoha květů nedočkáte.

Lichfield Angel Rose. Zdroj: Zahradnictví Krulichovi

Správná technika sázení je důležitá

Aby se rostliny dobře ujaly, dbejte na správnou techniku výsadby. Vykopejte díru hlubokou nejméně 30 cm, abyste patřičně zkypřili hlínu a rostlina snáze mohla zakořenit. Pokud místo, kde sázíte předem prolijete vodou, bude se vám snáze hloubit. Pravděpodobně narazíte na kořeny okolních stromů, pokuste se je nepoškodit. Naopak přeseknutí malých slabých kořenů by je ohrozit nemělo. Vysypte spodní část díry kvalitní hlínou a můžete sázet. Nezapomínejte, že i tak budou zasazené rostliny ve stínu růst pomaleji, než na slunném místě. Umístění volte tak, aby nedocházelo k utlačování rychleji rostoucími sousedy.

Správná výsadba je důležitá.

Údržba je téměř bez práce

V suchém stínu budete mít opravdu velmi málo práce. Vytrhnutí plevelu, přisypání trochy kompostu nebo kvalitní půdy ideálně ke konci zimy. Kypřete povrch okolo rostliny tak, aby nebránil snadnému průniku vody ke kořenům. Pokud mulčujete, využijte raději borovou kůru než posekanou trávu (pokud ji k mulčování využíváte), protože za suchého počasí vytvoří tráva jakousi krustu, kterou voda proniká hůře. Půdu okolo rostlin můžete udržet bez mulčování tak, že ji občas prokypříte, prohrabete. Zbavíte se tak plevelů a usnadníte vsakování vody.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login